Deutsche Telekom kupuje VoiceStream

Główni akcjonariusze amerykańskiego operatora usług bezprzewodowych już się zgodzili na przejęcie. Wartość transakcji szacowana jest na 50,7 mld USD.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!

VoiceStream Wireless, amerykański operator telefonii komórkowej, zgodził się na przejecie przez Deutsche Telekom (DT). Wartość transakcji, która ma zostać sfinalizowana w pierwszej połowie przyszłego roku, szacowana jest na 50,7 mld USD.

W ramach umowy, amerykańska firma stanie się częścią T-Mobil, operatora komórkowego należącego do DT. Akcjonariusze VoiceStream zyskają ok. 22% akcji niemieckiego operatora, podczas gdy udział niemieckiego rządu w DT spadnie do 45%.

Ponadto Deutsche Telekom do końca sierpnia br. zamierza zainwestować 5 mld USD w działalność przejmowanej firmy, co ma pozwolić na rozbudowę jej sieci.

Po sfinalizowaniu transakcji, na którą muszą wyrazić zgodę odpowiednie organy giełdowe i antymonopolowe, DT uzyska dostęp do szybko rozwijającego się amerykańskiego rynku telekomunikacyjnego. W wyniku fuzji powstanie pierwszy operator telefonii komórkowej, który będzie posiadał sieć GSM zarówno w Europie, jak i w Ameryce Północnej. Obie firmy mają łącznie 19,8 mln abonentów.

Obserwatorzy rynku już od dłuższego czasu czekali na oficjalne oświadczenie DT o przejęciu jakiegoś operatora z USA. Jak dotąd w mediach pojawiały się jedynie spekulacje, których przedstawiciele niemieckiej firmy nie chcieli komentować. Wśród potencjalnych "łupów" DT miały znaleźć się m.in. Qwest Communications i Sprint.

***

Deutsche Telekom ponowi ofertę przejęcia Qwest Communications?

Deutsche Telekom chce przejąć VoiceStream

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.