Chińskie Huawei podbija polski rynek telekomunikacyjny

Huawei najpierw podbił Telefonię Dialog, a ostatnio wygrał megaprzetarg u czwartego polskiego operatora mobilnego P4. Obecność Chińczyków na naszym rynku wzbudza coraz więcej emocji.

Na początku grudnia 2005 r. w wywiadzie dla Computerworld, Lars Svensson, prezes polskiego oddziału firmy Ericsson mówił, że konkurencją dla jego firmy na rynku dostawców technologii 3G w Polsce będą w przyszłości Chińczycy - przede wszystkim Huawei i ZTE. Nie sądził chyba jednak, że proroctwo spełni się tak szybko.

Firma Huawei została zwycięzcą wartego 150 mln euro kontraktu na dostarczenie kompletnego rozwiązania UMTS dla P4 (dawna Netia Mobile). Chińczycy pokonali Ericssona, Alcatela i Siemensa. Największy kontrakt podpisany w ciągu ostatnich 12 miesięcy w sektorze telekomunikacyjnym w Europie obejmuje system stacji bazowych UMTS, sieć szkieletową, sieć mobilną 3G, platformę serwisową danych mobilnych 3G, a także telefony komórkowe działające w tej sieci. Wykorzystanie technologii HSDPA ma zapewnić przesyłanie danych do klienta z maksymalną prędkością 14,4 Mb/s.

Huawei nie jest nowicjuszem. Uczestniczy w budowie sieci UMTS w 11 krajach. Rozwiązanie HSDPA, takie jak zamówiła P4, Huawei buduje m.in. w Portugalii dla sieci Optimus. Po zwieńczonych sukcesem testach na Maderze portugalski operator powierzył chińskiemu koncernowi budowę sieci na terenie całego kraju.

Wartość referencji

Także w Polsce Huawei ma już znaczący dorobek. W lipcu 2005 r. firma zwyciężyła w wartym 9,5 mln zł przetargu na stworzenie rozwiązania DWDM dla Telefonii Dialog. "Przetarg dotyczył wybudowania na istniejącej infrastrukturze światłowodowej węzłów DWDM" - mówi Lech Młodawski, wiceprezes zarządu ds. techniki w Telefonii Dialog.

Telefonia Dialog dzierżawi dwa włókna światłowodowe tworzące dwa pierścienie - północny i południowy - od firmy Exatel. Dzięki wdrożeniu DWDM przepustowość sieci sięga 400 Gb/s. Taka przepustowość umożliwi operatorowi obsługę abonentów sieci Wimax (Dialog startuje w przetargach na częstotliwości lokalne dla Wimax), uruchamianie usług triple play oraz obsługę całego ruchu głosowego i IP.

W bezpośrednim starciu Huawei rywalizowało w tym przetargu z Siemensem. Obie firmy po dostarczeniu dokumentacji rozwiązań przygotowały środowiska testowe, które zostały ocenione przez komisję przetargową. "Z wniosków przedstawionych przez komisję wynikało, że oferta Huawei zaspokoi nasze potrzeby w większym zakresie" - ocenia Lech Młodawski - "Oferta Siemensa była podobna cenowo, jednak rozwiązanie miało gorsze parametry" - dodaje.

Początkowo system tworzony był przez inżynierów z Chin. Według wiceprezesa Telefonii Dialog nie wiązało się to z żadnymi problemami komunikacyjnymi. Firma przysłała profesjonalną tłumaczkę. Ponadto można było porozumiewać się z nimi po angielsku. Z czasem po stronie wykonawcy pojawiało się coraz więcej Polaków.

Po zwycięstwie Huawei w Dialogu mówiło się, że będzie to miało kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięć w innych toczących się przetargach, w szczególności w P4 i Polkomtelu. Okazuje się, że były to słuszne przypuszczenia. System DWDW w Telefonii Dialog wystartował w grudniu 2005 roku. Obecnie trwa proces przełączania całej teletransmisji na DWDM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200