Kto będzie szefem Dell Polska?

Bezkrólewie w polskim Dellu - lokalnym oddziale największego na świecie producenta komputerów - trwa pół roku i wciąż nie widać zdecydowanego faworyta na miejsce Romana Durki.

Irlandczyk Patrick J. Dwyer, który przyjechał do Polski, by tymczasowo przejąć obowiązki dyrektora generalnego w Dell Computer Poland może tu zostać nawet na następne pół roku. Biznes rozwija się bez zarzutu, więc rekrutacja nie spędza nikomu snu z powiek. Proces trwa, nowego dyrektora szuka spółka Kałużyński & Madeja, ale na rynek praktycznie nie przeciekają nazwiska kandydatów. Nawet zazwyczaj ci "dobrze poinformowani", bezradnie rozkładają ręce, gdy pytać ich kto zastąpi Romana Durkę.

Nieśmiałe kandydatury

Na giełdzie pojawiło się kilka nazwisk. Pierwszy strzał to Marek Borówka, który od roku szefuje Lenovo. Nieoficjalnie wiadomo, że Dell składał mu propozycję, ale ten ma przed sobą inne ekscytujące wyzwanie. Za chwilę Lenovo na dobre zaistnieje w konsumenckiej świadomości wypromowane na olimpiadzie w Turynie, a zadaniem Borówki będzie uczynienie zeń liczącej się siły i walka ze antychińskimi stereotypami.

Kandydat nr 2 to Sylwester Grzebień, szef sektora publicznego w IBM, długoletni współpracownik Dariusza Fabiszewskiego, który notabene sam w sobie byłby świetnym kandydatem, gdyby tylko szukał jeszcze cięższej pracy od tej, którą ma teraz. Atutem Grzebienia jest doświadczenie na rynku PC wyniesione z kierowania Fujitsu Siemens Computers.

Jest jeszcze jeden kandydat rodem z IBM. Ktoś przypomniał przy tej okazji osobę urzędującego w Wiedniu Grzegorza Tomasiaka. Dla niego byłaby to wymarzona okazja do udowodnienia czegoś wszystkim tym, którzy twierdzili, że jego prezesura w IBM Polska była klapą. Z kolei dla Della mogłoby być cenne doświadczenie Tomasiaka i jego biegłość w finansach.

Dobrym kandydatem jest Dariusz Chwiejczak z Cisco, chociaż ostatnio to on zabierał Dellowi pracowników. Interesująca propozycja to Wojciech Gaca, ale dopiero co przeszedł z HP do Xeroxa i raczej o zmianie nie myśli. Pojawiają się też plotki o kandydacie z korporacji o profilu software'owym (Oracle i SAP).

Na miejscu jest Maciej Filipkowski, który od dawna pracuje w Dellu, ale dotąd poza Polską. Do Warszawy trafił za sprawą Romana Durki, lecz nie zdążyli już popracować razem. Odpowiadał w Dellu za kilkuset osobowe call center na Słowacji, obsługujące zamówienia o wartości pół miliarda euro z rynku niemieckiego i austriackiego. W polskim Dellu jest jednym z odpowiedzialnych za sprzedaż. W tej chwili wydaje się najpoważniejszym kandydatem wewnętrznym.

Skok poza branżę

Dell jest firmą specyficzną, o czym wiedzą nawet ci, którzy nigdy tam nie pracowali. Wystarczy przejrzeć podręczniki biznesu, by przekonać się, że nie jest to łatwy chleb. Nie jest wydumaną legendą, że dyrektor generalny oddziału musi dwa, trzy razy dziennie składać raport o wykonanym planie i prognozować sprzedaż. W Dellu mierzone jest prawie wszystko.

Korporacja godziwie wynagradza - Roman Durka do marca będzie zwlekać z podjęciem nowej pracy, bo czeka na realizację opcji na akcje - ale tempo pracy jest zawrotne, co powoduje, że raczej nie jest to miejsce atrakcyjne dla weteranów branży IT. Atrakcyjność wzrosła by jednak niepomiernie, gdyby realne stało się wybudowanie fabryki pod Łodzią - podobno sprawa nadal nie jest rozstrzygnięta i Polska wciąż ma szansę na tę inwestycję. Dell zatrudniałby w Polsce nie 90 osób jak dzisiaj, ale nawet 3-4 tysiące. Byłby to klucz do wielu drzwi. Szef Della w Irlandii, gdzie firma ma swoją pierwszą fabrykę europejską, jest na "ty" z premierem tego kraju. Jak dotąd dyrektor Dell Poland nie może liczyć na taką zażyłość z Kazimierzem Marcinkiewiczem.

Czy Dell wyjdzie z poszukiwaniami poza IT np. do branży FMCG? Roman Durka, nie przypomina sobie jednak, żeby gdziekolwiek przez 8 lat mianowano dyrektorem kogoś spoza IT. Pewnie i tym razem korporacja nie zdecyduje się na taki krok.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200