Samsung: grzywna za ceny pamięci DRAM

Koreański koncern oraz jego amerykańska filia Samsung Semiconductor zapłaci grzywnę w wysokości 300 mln USD za udział w zmowie cenowej na rynku pamięci DRAM - orzekł amerykański sąd. Informacja o karze zbiega się z publikacją kwartalnych wyników spółki. W trzecim kwartale obrachunkowym Samsung zwiększył sprzedaż o 1,4 proc. do 13,9 mld USD. Zysk producenta obniżył się o 30 proc. do 1,8 mld USD, wobec 2,6 mld USD rok wcześniej.

Niższy zysk związany jest ze spadającymi cenami układów pamięci flash oraz z mniejszą od oczekiwanej popularnością układów DDR2 - branża nadal woli stosować starsze pamięci DDR. Ogółem sprzedaż półprzewodników spadła o 3 proc. w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej. Samsung jest największym na świecie dostawcą układów pamięci DRAM oraz NAND - pamięci flash stosowanych m.in. w aparatach cyfrowych i odtwarzaczach MP3.

O 41 proc. wzrosła natomiast sprzedaż paneli LCD do 2,6 mld USD. Samsung wprowadził w III kw. na rynek 12 mln sztuk paneli ciekłokrystalicznych.

Dostawy telefonów komórkowych spadły o 4 proc. do 26,8 mln sztuk. Producent szacuje, że w całym roku sprzeda łącznie 100 mln komórek, zaś na rynek światowy trafi ogółem 760 mln telefonów komórkowych.

Grzywna za spisek

Spółka została ukarana grzywną w wysokości 300 mln USD przez amerykańskiego regulatora rynku za sztuczne utrzymywanie poziomu cen pamięci DRAM w Stanach Zjednoczonych od kwietnia 1999 do czerwca 2002 roku. Aby spłacić grzywnę Samsung utworzył rezerwę, która obniżyła o 200 mln USD zysk netto w podsumowanym kwartale. Wcześniej producent zamroził już 100 mln USD.

Według amerykańskiego Departament of Justice (DOJ) Samsung i jego amerykańska filia Samsung Electronics uczestniczyła w 'międzynarodowym spisku', którego celem była zmowa cenowa. Producent przyznał się do winy i zgodził zapłacić karę. Przedstawiciele Samsunga zapewniają, że spółka przestrzega zasad uczciwiej konkurencji.

Samsung to trzeci producent, obok koreańskiego Hyniksa (ukaranego w maju 2005 r. grzywną 185 mln USD) oraz niemieckiego Infineona (grzywna 160 mln USD wymierzona w listopadzie 2004 r.) któremu amerykański sąd ukarał karą pieniężną. Podobny los spotkał także czterech pracowników Infineona (po 250 tys. USD grzywny i kara od czterech do sześciu miesięcy więzienia) a także menedżera spółki Micron Technology, który został skazany na sześć miesięcy aresztu domowego.

Ogółem DOJ wymierzył w tej sprawie grzywny w łącznej wysokości 646 mln USD. Zdaniem amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości z powodu zmowy cenowej ucierpieli najwięksi producenci sprzętu - Dell, Compaq Computer, HP, Apple, IBM oraz Gateway. Na razie nie ujawniono wysokości powstałych szkód. W 2004 wartość rynku pamięci DRAM w USA sięgnęła 7 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200