Optimus: komputery, elektronika oraz usługi

Co będzie dalej z jedną z najbardziej znanych marek branży? Jak zapewnia Optimus spółka nadal chce produkować komputery w Polsce, dopóki taka działalność się opłaca. Nie zamierza również przejmować innych dostawców, ani wyprzedać własnego majątku. Optimus ma inną receptę. Nowy prezes spółki Michał Lorenc stawia na wartość dodaną - chce realizować duże projekty dla przedsiębiorstw m.in. we współpracy z wrocławskim centrum rozwoju oprogramowania Siemensa. W ten sposób poprawimy wyniki - deklaruje zarząd firmy.

Optimus: komputery, elektronika oraz usługi

Michał Lorenc

Montaż i sprzedaż komputerów pozostanie w najbliższym czasie opłacalne, gdyż prognozy dla polskiego rynku wyglądają obiecująco, przede wszystkim w segmencie notebooków - zapowiada Michał Lorenc, prezes Optimusa, powołany na stanowisko we wrześniu br. Wyniki Optimusa w tym roku mają być lepsze wobec osiąganych ostatnio, spółka liczy na tradycyjnie najlepszy czwarty kwartał dla branży. Faktem jest, że Optimus zanotował wzrost w segmencie mobilnym, ale nie wprowadza na rynek zawrotnych ilości notebooków. W I połowie br. było to nieco ponad 2770 sztuk.

Nowy 'plan rozwoju' na lata 2006-2008 zakłada 'odświeżenie' produktów z oferty elektroniki użytkowej dla klientów indywidualnych i małych firm pod hasłem cyfrowego domu i biura. - Chcemy sprzedawać najbardziej zaawansowane urządzenia z tej dziedziny - podkreśla prezes. Posłuchaj co o strategii firmy mówi Michał Lorenc, szef Optimusa.

- Zamierzamy startować w przetargach jako integrator rozwiązań dla przedsiębiorstw i instytucji publicznych - mówi Lorenc. - Rozpoczynamy współpracę z Centrum Rozwoju Oprogramowania Siemens we Wrocławiu. Wspólnie opracujemy nowoczesne rozwiązania komunikacyjne dla przedsiębiorstw i instytucji. Skąd ten pomysł? Wyjaśnienie jest proste. Michał Lorenc był dotychczas związany z Siemensem i odpowiadał właśnie za sprzedaż rozwiązań telekomunikacyjnych tej marki.

Jak duży udział będzie mieć nowy obszar działalności Optimusa w strukturze jego przychodów i czy przyniesie oczekiwaną poprawę wyników? Czas pokaże - realizacja nowego planu potrwa co najmniej dwa lata. Minimalny wzrost, jaki przed sobą stawia nowy zarząd to 10 proc. Podczas prezentacji strategii przedstawiciele spółki nie ujawnili jednak bliższych prognoz finansowych.

- Kondycję spółki ma poprawić dyscyplina wydatków oraz optymalizacja kosztów, a także outsourcing części usług cele poprawienia efektywności - podobnie jak robią to Siemens czy Philips - mówi Lorenc. Dostawca szukuje się do również do wzmocnienia struktury działów sprzedaży zdolnych do opracowywania rozwiązań dla przedsiębiorstw 'szytych na miarę'.

Optimus jakiś czas temu utworzył spółkę w Niemczech i na tym poprzestał. - W porę udało się nam zamrozić ten projekt - zaznacza Michał Lorenc. - Tamtejszy rynek zalewa komputerowy sprzęt z USA, Chin i Indii.

Nieco większą aktywność Optimus wykazuje na rynku ukraińskim. - Prowadzimy rozmowy, rynek ten wykazuje ogromne zainteresowanie sprzętem z Polski. - Chcielibyśmy zaoferować tam także nasze rozwiązania nad którymi będziemy pracować wspólnie z Siemensem - mówi Lorenc.

Optimus: komputery, elektronika oraz usługi
'Nowa' strategia Optimusa, to kolejna próba nadanie spółce kursu, który mógłby zapewnić jej sukces rynkowy i zyski dla akcjonariuszy. Nie tak dawno firma z Nowego Sącza chciała zawojować rynek elektroniki użytkowej, stawiając pod znakiem zapytania kontynuację produkcji komputerów. Na tym rynku staje się już ciasno. Dodatkowo do rywali Optimusa w naszym kraju dołącza Lenovo, które oprócz dostaw pecetów zamierza także sprzedawać elektronikę użytkową, mając w ręku duży atut w postaci sprzętu pozyskiwanego z pierwszej ręki ze swoich chińskich fabryk. Przedstawiciele Optimusa są jednak przekonani, że wypracowana przez lata marka pozwoli wygrać batalię z konkurencją.

W 2004 roku Optimus zakończył bezpośrednią działalność integratorską wraz z likwidacją spółki Optimus Enterprise (powstałą z połączenia pionu integracji Optimus SA i przejętej TCH Systems), zajmującej się m.in. wdrażaniem systemów ERP. Teraz Optimus stawia na usługi i mobilną komunikację dla przedsiębiorstw. Firma chce więc powrócić do integracji, musi jednak na nowo przekonać rynek do swoich kompetencji w tym zakresie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200