URTiP pyta czy na rynku GSM panuje oligopol

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty - obwiniany o brak działań mających na celu stymulowanie konkurencyjności w obszarze usług komórkowych - chce teraz ułatwić start na rynku nowym operatorom, zwłaszcza wirtualnym. Pomóc w tym mają decyzje pozwalające skuteczniej egzekwować obowiązki regulacyjne, w taki sposób aby operatorzy pomiędzy których obecnie podzielony jest rynek, zapewnili w końcu dostęp do swojej infrastruktury innym podmiotom.

URTiP przygotował już projekt postanowienia stwierdzającego, że na "krajowym rynku dostępu i rozpoczynania połączeń w publicznych ruchomych sieciach telefonicznych nie występuje skuteczna konkurencja". Taką opinię potwierdził już Urządu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Teraz regulator rozpoczyna konsultacje rynkowe w tej sprawie.

"Wydanie obecnie konsultowanego postanowienia umożliwi w dalszej kolejności przygotowanie decyzji Prezesa URTiP wyznaczającej podmiot o znaczącej pozycji rynkowej oraz nakładającej obowiązki regulacyjne, m.in. w zakresie udostępnienia sieci ruchomych dla potrzeb roamingu krajowego w sieciach GSM i UMTS...

...W opinii Prezesa URTiP zawartej w projekcie postanowienia w skład analizowanego rynku dostępu i rozpoczynania połączeń w publicznych ruchomych sieciach telefonicznych na poziomie detalicznym wchodzą następujące usługi:

- dostęp i rozpoczynanie połączeń w publicznych sieciach GSM/UMTS;

- dostęp poprzez karty pre-paid oraz miesięczny abonament;

- dostęp dla klientów indywidualnych oraz instytucjonalnych;

- usługi SMS (wychodzące z sieci)

...Na polskim rynku dostępu i rozpoczynania połączeń w ruchomych publicznych sieciach telefonicznych działa obecnie trzech operatorów: Polkomtel S.A. (PLUS GSM, Simplus Team, Sami Swoi), Polska Telefonia Komórkowa Centertel Sp. z o.o. (Idea POP, Jedna Idea oraz Nowa Idea dla Firm), Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o. (Era, Era TAK TAK oraz Era BIZNES, Heyah).

Prezes URTiP uznał, iż infrastruktura kontrolowana przez tych trzech operatorów stanowi istotną i trwałą barierą wejścia na rynek. Dostęp do infrastruktury jest niezbędnym warunkiem dla prowadzenia działalności na tym rynku. Ponadto możliwość powielenia istniejącej infrastruktury jest utrudniona ze względów ekonomicznych, jak również ze względów technicznych, wynikających z wymogów prawa budowlanego i planów zagospodarowania przestrzennego. Przy obecnym zagęszczeniu sieci trzech operatorów, możliwe są sytuacje, w których umieszczenie urządzeń, niezbędnych dla prowadzenia działalności, może być utrudnione ze względu na brak warunków pozwalających na niezakłócone powielenie infrastruktury.

Powyższe okoliczności wskazują, iż wejście na polski rynek dostępu i rozpoczynania połączeń w ruchomych publicznych sieciach telefonicznych jest bardzo trudne. Przez około 9 lat nie pojawił się żaden nowy operator sieci ruchomej, pomimo iż penetracja rynku w latach ubiegłych była na niskim poziomie. Dawało to obecnym operatorom stosunkowo łatwą możliwość pozyskania klientów. Jeszcze w bieżącym roku działalność na rynku ma rozpocząć nowy operator telefonii komórkowej - Netia Mobile Sp. z o.o., która wygrała przetarg na rezerwację częstotliwości w systemie UMTS. W tym roku rozpocznie się także procedura przetargowa na rezerwację częstotliwości w systemie GSM 1800, która może wyłonić kolejnego operatora na rynku. Można się spodziewać, iż nowe podmioty wchodzące na rynek mogą mieć problemy z dostępem do infrastruktury koniecznej do świadczenia usług telefonii ruchomej.

Sytuacja rynkowa wskazuje więc, że mamy do czynienia z właściwym momentem do zintensyfikowania działań regulacyjnych Prezesa URTiP. Działania te są także pożądane z uwagi na ciągły brak na rynku operatorów MVNO, którzy w celu podjęcia działalności muszą mieć zapewniony dostęp do sieci" - czytamy w oświadczeniu regulatora.

Pełna treść projektu postanowienia dostępna jest na stronach URTiP

Uwagi dotyczące projektu, zainteresowane strony będą mogły zgłaszać do urzędu do 9 września br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200