Dyski SATA, SAS i Fibre Channel

Administratorzy zadają sobie często następujące pytanie. Jakie dyski (biorąc pod uwagę ich niezawodność, czyli w efekcie dostępność systemu informatycznego) powinno się wybierać - te oparte na technologii SATA (szeregowe ATA), na technologii SAS (szeregowe SCSI) czy może na technologii Fibre Channel. Cóż można odpowiedzieć na tak zadane pytanie? A oto garść dywagacji na ten temat.

Janusz Chustecki
01.04.2005, godz. 10:48

Czy należy rezygnować z dysków SATA (patrz zdjęcie okablowania obok), skoro psują się one średnio raz na 6 lat (podczas gdy dla dysków SCSI i Fibre Channel parametr ten wynosi 15 lat). Można przecież zadać sobie w tym momencie pytanie. Kto używa jeden dysk przez 15 lat? Nawet 6 lat to zbyt długi okres czasu jak na tego rodzaju urządzenie. W dobie tak szybkiego postępu technologicznego, uwaga ta dotyczy właściwie każdego innego elementu systemu informatycznego.

Polecamy: Historia dysku twardego

Zobacz również:A postęp technologiczny jest olbrzymi - z roku na rok dyski twarde są coraz mniejsze, pracują coraz szybciej, są coraz tańsze i oferują szereg dodatkowych rozwiązań w tak ważnym obszarze jak zarządzanie pamięcią masową. Dlatego starsze dyski twarde, nawet jeśli pracują cały czas poprawnie, są po kilku latach eksploatacji wymieniane na inne, nowocześniejsze.

Jeśli zatem okres eksploatacji dysku twardego jest dużo krótszy niż czas określony terminem MTBF (średni czas pracy między awariami), to czy warto sobie w ogóle zawracać głowę takim problemem, jaką technologię reprezentuje dany dysk?

Użytkownicy powinni pamiętać, że porównywanie dysków SATA, SAS i Fibre Channel nie jest prostą sprawą. Podczas gdy środowiska używane do testowania dysków SAS i Fibre Channel są do siebie bardzo podobne, to środowisko używane do testowania dysków SATA jest inne. Inne, ponieważ nie obciąża dysków SATA tak intensywnie jak ma to miejsce w przypadku środowisk używanych do testowania dysków SAS i Fibre Channel.

Dlatego można się spodziewać, że dyski SAS i Fibre Channel będą w rzeczywistości pracować dużo dłużej, zanim zaczną szwankować. Czy ta różnica jest znacząca? Odpowiedź brzmi - tak. A więc punkt dla dysków SAS i Fibre Channel. Czy oznacza to jednak, że należy doradzać użytkownikom, aby nie kupowali dysków SATA? Absolutnie nie - nie należy tego robić.

Jest oczywiste, że dysk SATA, tak jak każde inne urządzenie zawierające ruchome części mechaniczne (w tym przypadku wirujące talerze) , wcześniej czy później odmówi nam w końcu posłuszeństwa. Właśnie dlatego użytkownicy zabezpieczają się, stosując takie rozwiązania jak macierze RAID (nadmiarowość). Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale mamy wtedy pewność, że awaria jednego z dysków nie spowoduje utraty danych.

Dlatego budując macierze RAID oparte na dyskach SATA nie powinniśmy się zbytnio martwić tym, iż w przypadku takich dysków, parametr MTBF nie jest tak atrakcyjny jak w przypadku dysków SAS czy Fibre Channel.

Istnieją też inne różnice występujące między macierzami opartymi na dyskach SAS i SATA. I tak np. poziom wibracji dysków SAS jest dużo mniejszy niż dysków SATA. Można też wspomnieć o poborze mocy - dyski SAS pobierają mniej prądu niż dyski SATA. Nie są to jednak na tyle istotne różnice, aby powiedzieć z absolutnym przekonaniem - macierze SATA są zdecydowanie gorsze niż macierze SAS.

Dlatego administrator powinien się dobrze zastanowić i wziąć pod uwagę wszystkie parametry, zanim zdecyduje się na dyski twarde oparte na konkretnej technologii. Nie zawsze jest tak, że należy się od razu decydować na dyski oferujące doskonały parametr MTBF (czyli SAS lub Fiber Channel). Należy bowiem pamiętać, że dyski takie są dużo droższe niż dyski SATA. Nieraz lepiej jest zaoszczędzić trochę pieniędzy i zbudować tanią, ale też niezawodną macierz, opartą na dyskach SATA.

Liczba komentarzy: 7

 • noname

  przeczytalem i... fajny wstep - teraz pytanie - gdzie jest artykul??

 • Sil3nt

  Artykuł mógłby być nieco bardziej rozbudowany. Ja uważam że w swoim serwerze warto jest połączyć różne typy dysków. Na przykład raid SCSI na system czy większą bazę danych, a macierz SATA na przechowywanie większej ilości danych, które nie są tak często odczytywane\zapisywane. Na przykład na backupy albo ftp czy mały hosting gdzie nie ma dużego ruchu a potrzeba przechować dużą ilość danych.

 • maclaw13

  Łatwo zauważyć, że NCQ w SATA nie jest tak dobre jak w SAS/SCSI. Wystarczy wykonać formatowanie dysku :)

 • ~Gość

  Artykul na 4+. Rzeczywiscie macierzami raid 1 lub 5 opartymi na dyskach sata nie trzenba sie przejmowac. Prawdopodobienstwo uszkodzenia > 1 ilosci dyskow jest rowne zeru (chybaze mowimy o awari polegajacej na przepieciach energetycznych). Oczywiscie zatem nalezy sie zgodzic z twerdzenie mze w wiekszosci zastosowan dyski SATA w macierzach okazuja sie wystarczajace, jednak autor nie zestawil tu porownania szybkosci magistrali dyskow sas i scsci fibrechannel, szybkosci samych dyskow (15000rpm tw wypadku sas to chyba dobry argument). Warto by sie wglebic w standard fibrechannel, aby nie byl on jak do tej pory - tak elitarny.

 • greg

  Dyski sata wypieraja dyski ide i to jest ich przeznaczenie. Sa 2-3 krotnie szybsze i dlatego sa bardzo dobre dla danych ktorych czesto sie uzywa, tym bardziej nadaja sie na dyski systemowe. Za rok juz nie zobaczysz w sklepach plyt glownych ze zlaczami ide, beda tylko sata. Zaraz nam tu bedziesz wmawial ze tylko ide nadaja sie na czesta wymiane danych :P mysl troche :)

 • bum

  Dyski SATA mają trochę inne przeznaczenie - są dobre dla danych, które są mało używane. Nie nadają się w żadnym razie dla danych które są często używane - w tym baz danych.

 • hiejaaa

  sata powoduje obciazenie porownywalne do ide, a scsi minimalne. a to jest chyba jest najwazniejszym czynnikiem, ktory od lat jest waskim gardlem nie do przeskoczenia.

Raport specjalny: Praktyki i staże w IT


Zapraszamy do pobrania najnowszego wydania Computerworld, w którym przedstawiamy jak zdobyć pierwsze zawodowe doświadczenie, z czym to się wiąże i jak wpływa na rozwój osobisty. W raporcie m.in. - Stażyści u pracodawcy - Pożądane zawody - Studencka...