6 najbardziej pożądanych specjalizacji IT 2010 roku

2. Obsługa techniczna systemów i sprzętu

W miarę poprawiania się sytuacji gospodarczej rosnąć będzie również obciążenie systemów IT - firmy będą realizować więcej kontraktów, zatrudniać dodatkowych pracowników i wdrażać nowe rozwiązania. Poza tym bezpośrednią odpowiedzialność za funkcjonowanie sprzętu często przejmują jego dostawcy lub firmy outsourcingowe, które również w coraz większym stopniu potrzebują doświadczonych kadr. Wszystko to najprawdopodobniej zaowocuje wzrostem zapotrzebowania na pracowników zajmujących się obsługą techniczną sieci i systemów oraz wsparciem ich użytkowników. Niektórzy z nich z pewnością odzyskają pracę utraconą w wyniku wcześniejszych zmian.

Jednak wbrew pozorom nie wszystkim pracodawcom poszukującym specjalistów ds. wsparcia IT chodzi o typowych administratorów. Poszukiwane są m.in. osoby dysponujące praktyczną wiedzą dotyczącą bardziej leciwych systemów. To zaś otwiera bardziej doświadczonym administratorom drogę do kariery bardziej zorientowanej na działania biznesowe organizacji. Bardziej liczyć będzie się również specjalizacja w zakresie administrowania systemami klasy ERP i Business Intelligence. Doświadczeni administratorzy i wdrożeniowcy są bowiem poszukiwani zarówno przez organizacje korzystające z takiego oprogramowania biznesowego, jak i przez firmy zajmujące się jego rozwojem i wdrażaniem.

3. Sieciowcy

Popyt na specjalistów ds. sieci teleinformatycznych nierozerwalnie wiąże się z rosnącym stopniem skomplikowania infrastruktury oraz wzrostem obciążeń wynikającym m.in. z popularyzacji technik wirtualizacji, modelu cloud computing, czy aplikacji funkcjonujących w modelu rozproszonym. Z punktu widzenia biznesu warstwa sieciowa, jako jeden z najbardziej newralgicznych elementów korporacyjnego środowiska IT, musi być nie tylko stale sprawna, ale także gwarantować coraz wyższe przepustowości - najlepiej przy minimalnych inwestycjach.

Niewątpliwie administratorzy sieci IT będą coraz bardziej potrzebni - również w miarę upowszechniania się technologii VoIP i wideokonferencji. Ze względu na wymierne oszczędności można spodziewać się szczególnej popularności systemów transmisji głosu i obrazu po sieci IP w lokalnych oddziałach międzynarodowych korporacji - przynajmniej tych, które jeszcze z wideokonferencji nie korzystają. W specjalizacji sieciowej liczyć będzie się też wiedza wykraczająca poza klasyczne technologie sieciowe.

4. Zarządzanie projektami IT

Nauczeni doświadczeniami z przeszłości członkowie zarządów większych organizacji często oczekują poprawy stopnia kontroli wydatków oraz szczegółowych informacji o przebiegu realizowanych inwestycji. W związku z tym na rynku pracy wzrastać będzie wartość pracowników posiadających wiedzę z zakresu zarządzania projektami - zwłaszcza projektami informatycznymi. Umiejętność skrupulatnego zaplanowania wdrożenia systemu ERP w zgodzie z celami i prowadzoną działalnością biznesową zdecydowanie zyska na znaczeniu. Abstrahując od umiejętności informatycznych kierownicy projektów IT będą musieli wykazać się zarówno zdolnościami menedżerskimi, jak i znajomością organizacji.


TOP 200