5G pojawi się znacznie wcześniej niż oczekujemy

Proces opracowywania specyfikacji 5G jest szybszy niż się wydaje, a standard i praktyczne wdrożenia tej technologii pojawią się znacznie wcześniej niż w 2020 roku uważa Rajeev Suri, CEO firmy Nokia.

Sieci 5G pojawią się na rynku znacznie wcześniej niż obecnie sądzi wielu specjalistów, powiedział Rajeev Suri, Nokia CEO podczas konferencji prasowej zorganizowanej w przeddzień rozpoczęcia targów MWC 2016 (Mobile World Congress) w Barcelonie. Uważa on, że nowa generacja sieci mobilnych jeszcze przed końcem bieżącego roku nabierze realnych kształtów i zacznie być wykorzystywana w praktycznych zastosowaniach.

Oficjalne zapowiedzi mówią, że standard 5G nie zostanie ostatecznie zdefiniowany i zatwierdzony wcześniej niż w 2020 roku. “Ale na rynku już obecnie widać zbyt duże oczekiwania na wprowadzenie tej technologii i nie ma sensu czekać aż tak długo” uważa Rajeev Suri.

Zobacz również:

“Wdrożenia 5G na skalę masową zobaczymy najprawdopodobniej dopiero w 2020 roku, ale znacznie wcześniej można oczekiwać wielu doniesień o praktycznych zastosowaniach tej technologii poczynając już od 2017 roku” mówi Rajeev Suri.

Użytkownicy i dostawcy usług wiedzą obecnie znacznie więcej o możliwych zastosowaniach 5G niż wtedy, gdy technologie 3G lub 4G były na podobnym etapie rozwoju. Najważniejsze oczekiwania dotyczą zastosowań do szybkiej transmisji wideo, systemów wirtualnej rzeczywistości, wymiany danych między samochodami w czasie rzeczywistym lub możliwości podłączania do jednej stacji bazowej wielu tysięcy różnych urządzeń.

Niektóre z tych rozwiązań zostaną wdrożone zanim standard 5G zostanie formalnie zatwierdzony. Ale warto też zauważyć, że sam proces opracowywania specyfikacji 5G jest szybszy niż wcześniej oczekiwano.

Duży wpływ na to przyspieszenie ma rozwój technologii związanych z sieciami opartymi na chmurze (cloud-based networking) oraz sterowanymi programowo.

Jako przykład Rajeev Suri zaprezentował nowej generacji stacje bazowe Nokia AirScale Radio Access, które mają premierę podczas MWC. Stacje będą mogły obsługiwać systemy 5G (są określane jako “5G-ready”) głównie dlatego, że ich praca jest w znacznym stopniu sterowana i kontrolowana programowo.

AirScale Radio Access zostały m.in. wyposażone w mechanizmy pozwalające na obsługę nielicencjonowanych częstotliwości Wi-Fi i agregację kanałów telekomunikacyjnych LTE oraz Wi-Fi. Oprócz tego w wykorzystującym je systemie możliwe będzie udostępnianie przez operatora mocy obliczeniowej, która może zostać wykorzystana przez użytkowników do uruchamiania aplikacji wymagających wymiany danych z bardzo małymi opóźnieniami.

Podczas swojego wystąpienia Rajeev Suri nie omieszkał podkreślić rosnących możliwości Nokii w rozwijaniu najnowszych technologii telekomunikacyjnych. Po niedawnym przejęciu firmy Alcatel-Lucent (za 16,5 mld USD) skupia ona obecnie ponad 40 tysięcy naukowców i inżynierów, którzy wcześniej pracowali dla 4 znanych w tym segmencie rynku producentów: Nokii, Siemensa, Alcatela i Lucent Technologies.

W planach Nokii jest dalsza wyprzedaż oddziałów, które nie mają większego znaczenia dla obranego aktualnie kierunku rozwoju biznesu, ale także kolejne przejęcia firm, które mają technologie interesujące Nokię. Najświeższym tego przykładem jest ogłoszone przejęcie kanadyjskiej firmy Nakina Systems, producenta oprogramowania do zapewniania bezpieczeństwa sieci m.in. narzędzi do zarządzania tożsamością oraz wykrywania i izolacji luk w systemie.

O przyszłości 5G mówił Rajeev Suri, Nokia CEO podczas konferencji prasowej w przeddzień rozpoczęcia targów MWC 2016.

O przyszłości 5G mówił Rajeev Suri, Nokia CEO podczas konferencji prasowej w przeddzień rozpoczęcia targów MWC 2016.