Intel opublikował szczegółową specyfikację architektury procesora Itanium

Zdaniem producenta ma ona pomóc twórcom kompilatorów i innych narzędzi programistycznych w wykorzystaniu wszystkich zalet architektury IA-64.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!

Intel opublikował Itanium Processor Microarchitecture Reference, szczegółową specyfikację architektury procesora Itanium (wcześniej Merced). To swego rodzaju przewodnik dla programistów, zawierający szczegółowe informacje na temat funkcjonowania 64-bitowego procesora, mającego wkrótce pojawić się na rynku. Dzięki niemu wszyscy twórcy kompilatorów i innych podobnych narzędzi będą mogli skorzystać ze wszystkich możliwości architektury IA-64 - informuje producent. Dodaje też, iż do tej pory tego typu szczegółowe specyfikacje były udostępniane jedynie największym producentom oprogramowania oraz sprzętu i to na zasadzie poufności.

Itanium będzie pierwszym procesorem z rodziny IA-64, charakteryzującym się - wg zapewnień producenta - największymi udoskonaleniami od czasu wprowadzenia na rynek w 1985 r. jednostek z rodziny 386. Nowa architektura bazuje na rozwiązaniu EPIC (Explicity Parallel Instruction Computing), które sprzęga zasoby procesora z tzw. inteligentnymi kompilerami. Dzięki temu procesor ma możliwość przewidywania, które obliczenia wykonywane są raz, a które powtarzają się podczas każdej operacji. W rezultacie daje to lepszą wydajność i większą przepustowość danych.

Obecnie z prototypowymi wersjami Itanium przeprowadza się wiele testów systemów operacyjnych, w tym m.in. 64-bitowej wersji Windows 2000, IA-64 Linux, Project Monterey, Novell Modesto oraz HP-UX. Pierwsze systemy i oprogramowanie przeznaczone dla nowego procesora powinno trafić do produkcji w II połowie br.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.