5 ciekawych projektów cloud

Na konferencji HotCloud przedstawiony został przegląd najciekawszych tematów IT, w tym niektóre projekty badawcze związane z modelem cloud computing.

Nebula

Badacze z Uniwersytetu Minnesota opracowali chmurę z dystrybuowanych, wolnych zasobów wielu hostów, aby utworzyć coś, co może uzupełnić rozwiązania takich firm, jak Amazon, IBM czy Google. Celem jest utworzenie usług, które są dostępne za znacznie niższą cenę, przy większym rozproszeniu geograficznym i z lepszą skalowalnością od tych oferowanych przez obecnych operatorów. Z takiego modelu mogą skorzystać organizacje, które uruchamiają eksperymentalne serwisy w modelu cloud, a także ci dostawcy, którzy chcą zaoferować publicznie dostępne aplikacje lub usługi, nawet za darmo. Wyzwaniem, któremu muszą sprostać twórcy serwisu, jest sposób zarządzania mocno dystrybuowanymi danymi i zasobami oraz radzenie sobie z awariami.

Cloudviews

Jednym z częściej wspominanych faktów odnośnie modelu cloud jest współdzielenie tej samej infrastruktury przez wielu klientów. Cloudviews idzie znacznie dalej, gdyż umożliwia współdzielenie tych samych aplikacji oraz wspólnej infrastruktury, partycjonując dane. Podział następuje po stronie serwera. Zadaniem projektu jest opracowanie sposobów na bezpieczną współpracę zasobów i aplikacji różnych firm, z różnymi zestawami danych.

Trusted Cloud Computing Platform

W instytucie Maksa Plancka opracowano platformę, która przygotowuje środowisko do bezpiecznego uruchomienia maszyn wirtualnych w sposób, który gwarantuje izolowanie każdej z nich i zapewnia poufność danych na nich przetwarzanych. Platforma ta może zapewnić klientów, że dostawcy nie będą manipulowali ich danymi, a także umożliwi zabezpieczenie danych, nawet jeśli są rozproszone między wieloma maszynami wirtualnymi. Następnym etapem projektu będzie prototyp korzystający z tego modelu pracy.

Private Virtual Infrastructure i Locator Bot

Na Uniwersytecie w Maryland opracowano kolejny projekt, który ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo przetwarzania danych w chmurze. Łączy on wymagania wobec dostawcy i klienta, dając temu ostatniemu znacznie lepszą kontrolę nad bezpieczeństwem pracującej aplikacji i maszyny wirtualnej. Jednocześnie dostawca może kontrolować bezpieczeństwo infrastruktury połączeniowej i innego sprzętu.

Składowanie albo obliczanie danych w locie

Jednym ze sposobów usprawnienia przetwarzania danych jest zmiana metod ich składowania. Zamiast składowania części danych, korzystniejsze może być ich obliczenie. Projekt, który ma usprawnić składowanie danych w modelu cloud, jest właśnie opracowywany na Uniwersytecie w Kalifornii, przy współudziale firm NetApp i Pergamum Systems. Zadaniem jest odnalezienie optimum pomiędzy składowaniem danych a ich obliczaniem, aby nie odwoływać się zbyt często do zasobów.

Tekst opracował Marcin Marciniak na podstawie artykułu: 5 cool cloud computing research projects, Network World (US).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200