Tymi 32. rdzeniami AMD chce zawalczyć z Intelem

AMD zapowiada serwerowy procesor, który powinien – taka jest przynajmniej opinia projektantów układu - stawić z powodzeniem czoła podobnym produktom oferowanym przez firmę Intel, która wyraźnie dominuje obecnie na tym rynku. Mowa o mega układzie Naples, który zawiera 32 rdzenie i jest oparty na architekturze x86 noszącej nazwę Zen.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
4 sposoby na własną serwerownię. Wady, zalety i koszty rozwiązań

4 sposoby na własną serwerownię. Wady, zalety i koszty rozwiązań

Mieć na własność czy wynajmować – to jedno z najczęściej pojawiających się pytań wśród menadżerów IT. W dobie optymalizacji kosztów biznesowych i rosnącej popularności rozwiązań typu sharing wybór powinien być prosty. Praktyka pokazuje jednak co innego. Aby ułatwić wybór...

Lenovo Thinkstation P310 SFF - mała, wydajna stacja robocza

Lenovo Thinkstation P310 SFF - mała, wydajna stacja robocza

Compendium CE do szkoleń używa głównie stacji roboczych, ponieważ ze względu na charakter swojej działalności – edukowania w zakresie najnowszych rozwiązań technologicznych, potrzebuje wydajnych maszyn działających bezbłędnie w warunkach dużych obciążeń. Stacja robocza jest w tej...

Rozwiązania pamięci masowych Lenovo - zaawansowane funkcjonalności i duża elastyczność

Rozwiązania pamięci masowych Lenovo - zaawansowane funkcjonalności i duża elastyczność

Z jeden strony lawinowy przyrost ilości danych, z drugiej budżety na rozwój IT, które nie chcą rosnąć, a nawet się zmniejszają. Do tego ograniczona liczba pracowników z odpowiednim doświadczeniem. Jak w takiej sytuacji mogą radzić sobie firmy, które muszą zaspokajać swoje coraz...

AMD informuje, że uruchomi produkcje układu już w drugim kwartale tego roku. Firma twierdzi – co będzie zapewne weryfikowane w momencie wprowadzenia procesora na rynek – że wykonane przez nią testy porównawcze wykazują, że Naples nie ustępuje (chodzi oczywiście o wydajność) najszybszym, dostępnym obecnie na rynku serwerowym procesorom firmy Intel.

Przed AMD stoi jednak trudne zadanie. Intel opanował bowiem już blisko 90% tego rynku. Dlatego w znakomitej większości serwerów obsługujących centra danych znajdują się obecnie intelowskie układy należące do rodziny Xeon. Również te najdroższe, za które trzeba zapłacić nawet ponad 8 tys. USD.

Zobacz również:

Mowa o procesorze noszącym nazwę Xeon E7-8894 v4. To jeden z najszybszych obecnie na świecie układów serwerowych procesorów. Zawiera on 24 rdzenie obliczeniowe, jest taktowany zegarem 3,4 GHz i dysponuje buforem zdolnym przechowywać aż 60 MB danych.

AMD twierdzi, że serwery wyposażone w procesor Naples oraz jego najnowszy procesor graficzny Vega – który wejdzie wkrótce na rynek – będą mogły z powodzeniem obsługiwać nawet najbardziej wymagające aplikacje, również te wspierające technologie AI (sztuczna inteligencja) oraz maszynowe uczenie się.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.