10 pytań o kolokację

10 pytań o kolokację

Przeniesienie zasobów IT do kolokacji umożliwia ograniczenie kosztów kapitałowych i daje dostęp do najnowszych technologii. Korzyści te można osiągnąć jednak, jeśli wybierze się właściwego operatora, który będzie partnerem dla klientów, pomagającym w przyszłości skalować ich środowiska IT.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Usługi chmurowe, in-memory, Hadoop – ewolucja w obszarze analityki danych

Usługi chmurowe, in-memory, Hadoop – ewolucja w obszarze analityki danych

W ankiecie przeprowadzonej w listopadzie 2016 r. udział wzięło 114 dyrektorów i kierowników działów IT. Badanie miało na celu sprawdzenie nastawienia polskich firm i instytucji do wykorzystania wysokowydajnych rozwiązań w obszarze hurtowni danych.

Bezpieczeństwo chmur publicznych z perspektywy polskich organizacji

Bezpieczeństwo chmur publicznych z perspektywy polskich organizacji

Dowiedz się jak przedstawiciele polskich organizacji oceniają bezpieczeństwo danych - czy wyżej cenią chmurę publiczną, czy własne centrum danych. Na to oraz kilkanaście innych pytań znajdziesz odpowiedź w bezpłatnym reporcie opracowanym wspólnie przez redakcję Computerworld oraz IBM...

Zewnętrzne centrum danych: 10 powodów dlaczego warto z niego skorzystać

Zewnętrzne centrum danych: 10 powodów dlaczego warto z niego skorzystać

Zewnętrzne centrum danych: 10 powodów dlaczego warto z niego skorzystać Na fali popularności usług cloud computing rośnie zainteresowanie różnego typu usługami związanymi z wynajmem infrastruktury IT. Mają one zwiększać bezpieczeństwo działalność firm, przede wszystkim...

Obecnie większość firm korzysta z centrum danych w modelu hybrydowym, łączącym lokalną infrastrukturę z chmurą publiczną. Posiadanie własnego centrum danych, nawet niewielkiego, to jak własny dom – trzeba za wszystko płacić i zajmować się wszystkimi naprawami. Jeśli się czegoś zaniedba, można wystawić na ryzyko własną organizację. Z tych powodów wiele firm decyduję się na korzystanie z kolokacji. Do zalet tego modelu należą:

  • możliwość przesunięcia wydatków z części kapitałowej do operacyjnej;
  • przeniesienie zadań związanych z utrzymaniem centrum danych na operatora kolokacji, co umożliwia firmowemu działowi IT skoncentrowanie się na wspieraniu biznesu i obsłudze klientów;
  • kolokacja charakteryzuje się elastycznością, więc można skalować firmowe środowisko IT w zależności od zmieniających się potrzeb.

Wybór dostawcy

Wytypowanie właściwego operatora wymaga sporego wysiłku, który trzeba podjąć, ponieważ błędny wybór może spowodować konieczność wycofania się z kolokacji. Koszt takiej operacji może być wyższy niż koszt migracji do kolokacji. Aby zdefiniować własne wymagania, warto zadań sobie kilka pytań:

  • Co chcę osiągnąć? Trzeba zrozumieć nie tylko bieżące wymagania, ale również przyszłe cele (np. migracja do chmury, korzystanie z usług zarządzanych czy zwiększenie gęstości mocy obliczeniowej).
  • Jakie są wymagania biznesu, a jakie IT? Przykładowo, należy określić, czy potrzebna jest replikacja lub archiwizacji danych. Czy kolokacja jest potrzebna do replikacji lub archiwizacji danych?
  • Jakie są plany rozwoju? Dostawca usług kolokacji powinien pomagać w skalowaniu środowiska IT swoich klientów, żeby w przyszłości mogli wybierać różne kierunki rozwoju.

Jeżeli chcesz uzyskać dostęp do dalszej części artykułu podaj adres e-mail

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.