Krajowy system zarządzania e-dokumentacją

Platforma aplikacje.gov.pl będzie jednolitym systemem obiegu dokumentów dla wszystkich podmiotów polskiej administracji publicznej.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Międzynarodowe Targi Poznańskie usprawniają zarządzanie dzięki IFS APPLICATIONS

Międzynarodowe Targi Poznańskie usprawniają zarządzanie dzięki IFS APPLICATIONS

Firma Międzynarodowe Targi Poznańskie, lider przemysłu targowego w Polsce, usprawniła zarządzanie operacyjne dzięki aktualizacji systemu IFS Applications do nowej wersji.

PESA usprawnia produkcję i modernizację pojazdów szynowych, wdrażając IFS APPLICATIONS

PESA usprawnia produkcję i modernizację pojazdów szynowych, wdrażając IFS APPLICATIONS

PESA Bydgoszcz SA, specjalizująca się w produkcji, modernizacji i serwisie pojazdów szynowych, wdrożyła system IFS Applications 8 w celu usprawnienia kluczowych procesów biznesowych w obszarze finansów, produkcji, dystrybucji, remontów oraz usług serwisowych.

IFS APPLICATIONS™ wspomaga procesy biznesowe w grupie Paradyż

IFS APPLICATIONS™ wspomaga procesy biznesowe w grupie Paradyż

Marka Paradyż jest znana na rynku od roku 1989. Płytki ceramiczne wytwarzane w pięciu zakładach produkcyjnych znajdują uznanie klientów w Polsce i prawie 40 krajach świata. Od roku 2003 procesy biznesowe realizowane w Grupie Paradyż wspiera system IFS Applications™.

Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Naukową Akademicką Siecią Komputerową i przy wsparciu Centralnego Ośrodka Informatyki oraz Wojewody Podlaskiego przygotowują jednolity system obiegu dokumentów, adresowany do wszystkich podmiotów polskiej administracji publicznej. Platforma aplikacje.gov.pl ma być rozwiązaniem bazującym na architekturze "usługowo-chmurowej".

Projekt aplikacje.gov.pl – wcześniej przedstawiany pod nazwą EZD RP – ma być odpowiedzią na problemy, jakie w kontekście aplikacji do zarządzania dokumentacją zidentyfikowało Ministerstwo Cyfryzacji. Stosowane obecnie przez jednostki sektora publicznego systemy EZD są w znacznej mierze nieustandaryzowane i niezintegrowane ze sobą. To często stare rozwiązania, utrzymywane lokalnie przez poszczególne urzędy czy jednostki. Efektem takiej sytuacji są wysokie, niewspółmierne do efektywności koszty oraz problemy z bezpieczeństwem i utrzymaniem.

Co więcej, wiele jednostek wciąż jedynie w bardzo ograniczonym zakresie wykorzystuje rozwiązania do elektronicznego zarządzania dokumentami. Według danych raportu pt. „Wpływ cyfryzacji na działanie urzędów administracji publicznej w Polsce w 2015 roku” tylko co trzeci (32%) urząd centralny korzysta z systemu EZD jako podstawowego trybu działania. Jedynie 9% dokumentów przychodzących i 13 % wychodzących miało postać elektroniczną.

Cele i założenia krajowego systemu e-dokumentacji

Mając powyższe na uwadze, najważniejszym celem projektu aplikacje.gov.pl jest wypracowanie standardów dla elektronicznego obiegu dokumentów w polskiej administracji oraz stworzenie jednolitego systemu informatycznego do ich obsługi. Budowane rozwiązanie będzie własnością Skarbu Państwa, a co za tym idzie – udostępniane jednostkom publicznym na zasadach niekomercyjnych. Ambicją Ministerstwa Cyfryzacji jest dostarczenie otwartego, niezależnego od dostawców, wysokiej jakości oprogramowania. Ma to ograniczyć koszty budowy i utrzymania rozwiązania, a dzięki ogólnokrajowemu zasięgowi, ministerialnemu wsparciu i pracom NASK – zabezpieczyć niezbędne zasoby finansowe, kadrowe i technologiczne.

Jeżeli chcesz uzyskać dostęp do dalszej części artykułu podaj adres e-mail

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.