W sieciach Wi-Fi szykuje się rewolucja

W czerwcu tego roku na rynku pojawią się układy scalone, które wprowadzą do bezprzewodowych sieci Wi-Fi rewolucyjne zmiany. Dzięki nim sieci Wi-Fi będą pracować nawet cztery razy szybciej, a wyposażone w nie urządzenia przenośne będą mogły pracować dużo dłużej bez konieczności doładowywania baterii.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem, przed jakim stoi wielu ekspertów IT jest odpowiednie wykorzystanie tego trendu w środowisku firmowym. W jaki sposób podejść do tematyki wdrażania...

Lenovo Thinkstation P310 SFF - mała, wydajna stacja robocza

Lenovo Thinkstation P310 SFF - mała, wydajna stacja robocza

Compendium CE do szkoleń używa głównie stacji roboczych, ponieważ ze względu na charakter swojej działalności – edukowania w zakresie najnowszych rozwiązań technologicznych, potrzebuje wydajnych maszyn działających bezbłędnie w warunkach dużych obciążeń. Stacja robocza jest w tej...

Jak powinna wyglądać obsługa klienta mobilnego

Jak powinna wyglądać obsługa klienta mobilnego

Smartfony i aplikacje mobilne, które błyskawicznie podbiły rynek, zapewniają konsumentom zupełnie nowy poziom swobody i komfortu. Z perspektywy firm nowe rozwiązania mobilne umożliwiają lepsze i szybsze obsługiwanie klientów oraz nawiązywanie silniejszych i trwalszych relacji – pod...

Chodzi o układy zaprojektowane przez firmę Qualcomm, pracujące zgodnie z pierwszą wersją nowej specyfikacją IEEE 802.11ax, następcą specyfikacji IEEE 802.11ac. Standard ten nie został jeszcze ratyfikowany i według analityków stanie się to być może pod koniec tego roku.

Qualcomm chce jak widać wysforować się do przodu, oferując producentom bezprzewodowych interfejsów Wi-Fi układy scalone 802.11ax na wiele miesięcy przed oficjalną akceptacją standardu. Nowy standard bazuje na wielu rozwiązaniach stosowanych w sieciach 802.11ac, oferując oczywiście szereg własnych, nowatorskich technologii.

Zobacz również:

Są to np. technologie opracowane z myślą o środowiskach, w których działa wiele sieci Wi-Fi oraz w których funkcjonują sieci bezprzewodowego innego typu, takie jak LTE czy w przyszłości sieci 5G. Interfejsy bazujące na tym standardzie mogą zawierać wiele anten i obsługiwać jednocześnie do 12 strumieni danych. Wspierają też technologie stosowane w sieciach komórkowych, takie jak „traffic scheduling”.

Qualcomm informuje, że interfejsy 802.11ax pobierają trzy razy mniej prądu od interfejsów Wi-Fi poprzedniej generacji. Co ważne, z usług sieci 802.11ax mogą korzystać użytkownicy urządzeń wyposażonych w starsze interfejsy 11ac i 11n. Oni również będą wymieniać dane z interfejsami 802.11ax szybciej niż z interfejsami 11ac czy 11n.

Qualcomm będzie oferować na początek dwa układy scalone typu SoC (System on Chip) spełniające wymogi specyfikacji 802.11ax: IPQ8074 i QCA6290. Pierwszy układ opracowano z myślą o obsługiwaniu punktów dostępowych klasy „enterprise”, a drugi o instalowaniu w urządzeniach końcowych.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.