Niebezpieczne usługi VPN

Informatycy badający technologię VPN odkryli, że wiele usług VPN oferowanych przez androidowe aplikacje wcale nie chroni nas, ale wręcz ułatwia życie hakerom.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Wielokanałowe działanie sklepów detalicznych dzięki bezpiecznej sieci Wi-Fi

Wielokanałowe działanie sklepów detalicznych dzięki bezpiecznej sieci Wi-Fi

Sklepy detaliczne walczą o przetrwanie, podczas gdy sprzedawcy internetowi odnotowują dwucyfrowy wzrost rok do roku. Bystrzy sprzedawcy prowadzący sklepy tradycyjne wiedzą, że aby móc z nimi konkurować, muszą przyjąć wielokanałowy model działania i wykorzystać wszechobecność...

Nowoczesna ochrona danych — sześć zasad, którym należy poświęcić uwagę w pierwszej kolejności

Nowoczesna ochrona danych — sześć zasad, którym należy poświęcić uwagę w pierwszej kolejności

W dyskusjach na temat ochrony danych przybywa nowych idei, ponieważ wszystkie firmy starają się sprostać wymaganiom zmieniającej się rzeczywistości. Muszą zatem uwzględniać takie zagadnienia, jak olbrzymi wzrost ilości danych, migracje do chmury oraz przetwarzanie danych w dowolnym...

Bezpieczeństwo chmur publicznych z perspektywy polskich organizacji

Bezpieczeństwo chmur publicznych z perspektywy polskich organizacji

Dowiedz się jak przedstawiciele polskich organizacji oceniają bezpieczeństwo danych - czy wyżej cenią chmurę publiczną, czy własne centrum danych. Na to oraz kilkanaście innych pytań znajdziesz odpowiedź w bezpłatnym reporcie opracowanym wspólnie przez redakcję Computerworld oraz IBM...

Jedna z najlepszych metod ochrony naszej prywatności w internecie polega na skonfigurowaniu połączenia VPN (Virtual Private Network). Technologia taka pozwala nam zbudować w strukturze publicznej sieci - a taką jest internet - prywatną, i jak sama nazwa na to wskazuje wirtualną, sieć. I wszystko byłoby pięknie gdyby nie fakt, że sieci VPN nie gwarantują nam wcale stuprocentowego bezpieczeństwa. Nieraz mogą je wręcz pogorszyć.

Dlaczego tak jest, skoro dzięki sieciom VPN nawet dostawca usługi sieciowej nie jest w stanie kontrolować naszej aktywności? Odpowiedz na pytanie znajdziemy w raporcie opublikowanym niedawno przez University of South Wales (Australia). Informatycy badający technologię VPN odkryli, że wiele usług VPN oferowanych przez androidowe aplikacje wcale nas nie chroni, ale wręcz ułatwia życie hakerom, którzy czyhają na nasze dane.

Zobacz również:

Przeprowadzone przez nich badanie (patrz tutaj) wykazało, że aż 38% androidowych usług VPN zawiera malware, który pozwala hakerom wykradać nasze dane . Równie dużo, bo 18% takich usług, nie szyfruje danych przesyłanych przez połączenie VPN. Znakomita większość – bo 75% takich usług – pozwala hakerom śledzić naszą aktywność w internecie.

Są też takie usługi VPN, które uruchamiają wrogie programy JavaScript potrafiące np. przekierować naszą aktywność w momencie robienia w internecie zakupów w taki sposób, że nasza płatność za towar trafia na konto hakera, a nie sprzedawcy.

Dlatego twórcy raportu apelują do użytkowników, aby korzystali tylko z takich usług VPN, do których mają zaufanie. W przeciwnym przypadku jeśli nie będą mieli szczęścia to zamiast zagwarantować sobie bezpieczeństwo, pogarsza je tylko.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.