Biznes w pajęczynie czujników

Biznes w pajęczynie czujników

Umiejętne wykorzystanie internetu rzeczy pozwala na oferowanie nowych produktów i usług. Daje też szansę na stworzenie nowych modeli biznesowych.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Usługi chmurowe, in-memory, Hadoop – ewolucja w obszarze analityki danych

Usługi chmurowe, in-memory, Hadoop – ewolucja w obszarze analityki danych

W ankiecie przeprowadzonej w listopadzie 2016 r. udział wzięło 114 dyrektorów i kierowników działów IT. Badanie miało na celu sprawdzenie nastawienia polskich firm i instytucji do wykorzystania wysokowydajnych rozwiązań w obszarze hurtowni danych.

5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem, przed jakim stoi wielu ekspertów IT jest odpowiednie wykorzystanie tego trendu w środowisku firmowym. W jaki sposób podejść do tematyki wdrażania...

Międzynarodowe Targi Poznańskie usprawniają zarządzanie dzięki IFS APPLICATIONS

Międzynarodowe Targi Poznańskie usprawniają zarządzanie dzięki IFS APPLICATIONS

Firma Międzynarodowe Targi Poznańskie, lider przemysłu targowego w Polsce, usprawniła zarządzanie operacyjne dzięki aktualizacji systemu IFS Applications do nowej wersji.

„Pokolenie dziś przychodzące na świat rozpocznie dorosłe życie w rzeczywistości, w której inteligentne sieci otoczą planetę niczym skóra. Czujniki rozmieszczone wszędzie będą przekazywać wszelkie informacje wprost do sieci, jak nerwy transmitujące informacje do mózgu.” – pisał Kazimierz Krzysztofek we wstępie do polskiego wydania książki Charlesa Jonschera „Życie okablowane” (Muza, Warszawa 2001). W jednym się pomylił. Nie tylko przyszłe pokolenia zaznają świata naszpikowanego czujnikami. Już dzisiaj wszyscy mamy do czynienia z materializowaniem się tej wizji. Dzieje się to za sprawą dynamicznego rozwoju technologii internetu rzeczy (IoT – Internet of Things).

Podłączone do sieci urządzenia, często wyposażone w czujniki zbierające sygnały z otoczenia, komunikują się wzajemnie między sobą oraz współpracują z zaawansowanymi programami komputerowymi. Pochodzące z nich dane służą procesom podejmowania decyzji lub sterowania. Na naszych oczach powstaje system, w którym świat fizyczny łączy się coraz mocniej ze światem wirtualnym. Czujniki podłączone do sieci mogą być użyte wszędzie o pochodzące z nich dane udostępnione dowolnej grupie odbiorców.

Nikogo już nie dziwią systemy monitorujące natężenie ruchu na ulicach miast czy pokazujące rozmieszczenie wolnych miejsc postojowych na śródmiejskich parkingach. Na popularności zyskują zastosowania polegające na śledzeniu na bieżąco parametrów pracy różnych części maszyn, urządzeń i pojazdów. W gospodarstwach rolnych detektory na polu mogą sprawdzać stan upraw i zasobność gleby w składniki odżywcze, w winnicach informować o wilgotności podłoża, w pasiekach śledzić przybywanie urobku miodu w ulach, a w lasach obserwować przyrastanie kolejnych słojów pnia w drzewach. W miastach pozwalają na pozyskiwanie danych o stanie zanieczyszczenia powietrza w poszczególnych dzielnicach oraz na śledzenie stanu wody w różnych miejscach przepływającej przez aglomerację rzeki.

Jeżeli chcesz uzyskać dostęp do dalszej części artykułu podaj adres e-mail

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.