NIC kreśli katastroficzne wizje rozwoju świata

Raport Global Trends opracowywany przez National Intelligence Council kreśli dalekosiężne wizje rozwoju światowej gospodarki, sięgające 2035 roku. Tegoroczne wydanie pełne jest katastroficznych przepowiedni.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem, przed jakim stoi wielu ekspertów IT jest odpowiednie wykorzystanie tego trendu w środowisku firmowym. W jaki sposób podejść do tematyki wdrażania...

Bezpieczeństwo chmur publicznych z perspektywy polskich organizacji

Bezpieczeństwo chmur publicznych z perspektywy polskich organizacji

Dowiedz się jak przedstawiciele polskich organizacji oceniają bezpieczeństwo danych - czy wyżej cenią chmurę publiczną, czy własne centrum danych. Na to oraz kilkanaście innych pytań znajdziesz odpowiedź w bezpłatnym reporcie opracowanym wspólnie przez redakcję Computerworld oraz IBM...

Raport Contact Center Trend

Raport Contact Center Trend

Świat komunikacji zmienia się w niezwykle szybkim tempie. Dziś nasze kontakty ze znajomymi, przyjaciółmi i partnerami biznesowymi wyglądają zupełnie inaczej niż kilka lat temu. Powszechny dostęp do sieci, popularność smartfonów, komunikatorów i portali społecznościowych, przenikają...

Na początek ogólne stwierdzenia. Niektóre kraje zakażą używania dronów, ponieważ staną się one narzędziem w rękach morderców. Afryka wyjdzie wreszcie na prostą i będzie się dynamicznie rozwijać, głownie za sprawą taniej energii pozyskiwane z baterii solarnych.

Amerykańska agencja rządowa NIC (National Intelligence Council) publikuje co cztery lata raport Global Trends, w którym kreśli dalekosiężne wizje rozwoju światowej gospodarki, sięgające 2035 roku. Tegoroczny raport – opublikowany na kilkanaście dni przez objęciem przez Trumpa urzędu prezydenta USA – pełen jest katastroficznych wręcz przepowiedni. A oto tylko niektóre z nich.

Zobacz również:

W 2035 roku większość prac fizycznych będą wykonywać roboty, którymi sterować będzie oprogramowanie AI (sztuczna inteligencja). Dlatego z tego powodu stopa bezrobocia będzie ciągle rosnąć, co doprowadzi do wielu niepokojów społecznych i buntów. Co gorsza, do władzy dojdą wtedy w wielu krajach populiści głoszący skrajnie nacjonalistycznie poglądy.

Aby pokazać dobitnie, jak będzie wyglądać świat za kilka czy kilkanaście lat, agencja przytacza newsy, jakie mogą wtedy pojawić się na czołówkach gazet i internetowych witrynach.

Styczeń 2019 rok: Chiny kupują od Fiji za 850 mln USD niezamieszkały kompleks wysp w rejonie Pacyfiku, po to aby zbudować na nich potężne bazy woskowe.

Maj 2019 roku: Meksyk wprowadza prawo, które zakazuje prywatnym osobom posiadane dronów. Powód – są one nagminnie używane do popełnia morderstw. Są to najczęściej drony “samobójcy”, które nadlatują nad cel i detonują znajdujący się na ich pokładzie ładunek wybuchowy.

Wrzesień 2021: masowe bunty robotników zamieszkujących Londyn i Nowy Jork, które przekształcą się w groźne zamieszki. Powód – niskie płace, wysokie bezrobocie i likwidacja zasiłków dla bezrobotnych.

Według raportu duże miasta staną się z czasem oazami biedy, a za 20 lat połowa światowej populacji będzie cierpieć z powodu braku wody. Nie ulega chyba wątpliwości, że właściwie wszyscy chcieliby, aby przepowiednie te nie sprawdziły się. Niestety, są to płonne nadzieje i wiele wskazuje na to, że ludzkość nie dorosła do tego, aby zapobiec takim zdarzeniom i sterować w rozsądny sposób rozwojem naszej cywilizacji.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.