W odwecie za ataki na systemy IT, USA nakłada na Rosję sankcje

Rząd amerykański nałożył na Rosję sankcje w odwecie na poczynania hakerów, którzy atakowali serwery zainstalowane w systemach informatycznych biorących pośrednio udział w tegorocznych wyborach prezydenckich.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Nowoczesna ochrona danych — sześć zasad, którym należy poświęcić uwagę w pierwszej kolejności

Nowoczesna ochrona danych — sześć zasad, którym należy poświęcić uwagę w pierwszej kolejności

W dyskusjach na temat ochrony danych przybywa nowych idei, ponieważ wszystkie firmy starają się sprostać wymaganiom zmieniającej się rzeczywistości. Muszą zatem uwzględniać takie zagadnienia, jak olbrzymi wzrost ilości danych, migracje do chmury oraz przetwarzanie danych w dowolnym...

Bezpieczeństwo chmur publicznych z perspektywy polskich organizacji

Bezpieczeństwo chmur publicznych z perspektywy polskich organizacji

Dowiedz się jak przedstawiciele polskich organizacji oceniają bezpieczeństwo danych - czy wyżej cenią chmurę publiczną, czy własne centrum danych. Na to oraz kilkanaście innych pytań znajdziesz odpowiedź w bezpłatnym reporcie opracowanym wspólnie przez redakcję Computerworld oraz IBM...

5 strategii nowoczesnej ochrony danych

5 strategii nowoczesnej ochrony danych

Nie jest tajemnicą, że tradycyjne metody backupu i odtwarzania danych nie nadążają za niespotykanym wzrostem ich ilości, szybko postępującą konsolidacją centrów przetwarzania oraz wirtualizacją serwerów. Poniżej przedstawiono pięć strategii nowoczesnej ochrony danych, które nie...

Amerykanie twierdzą, ze mają niezbite dowody na to, że za atakami stali rosyjscy hakerzy działający na zlecenie takich rządowych agencji tego kraju, jak GRU oraz FSU. W efekcie prezydent Obama zdecydował o wydaleniu 35 rosyjskich dyplomatów przebywających w USA na paszportach dyplomatycznych. Mają oni w ciągu 72 godzin opuścić USA.

Jednocześnie raport, dotyczący ataków, opracowany przez FBI i Department of Homeland Security został odtajniony i upubliczniony. Zawiera on szczegóły techniczne dotyczące metod stosowanych przez hakerów. W podanym do publicznej wiadomości dokumencie znajdują się takie dane, jak: oprogramowanie malware stosowane przez hakerów czy adresy IP komputerów, które inicjowały ataki. Są to komputery zlokalizowane w różnych krajach na całym świecie, na których hakerzy – oczywiście po wcześniejszym przejęciu nad nimi kontroli – instalowali złośliwe oprogramowanie.

Zobacz również:

Szczegóły techniczne przedstawione w raporcie mają ułatwić instytucjom rządowym, a także firmom i organizacjom obronę przed opracowanymi przez Rosjan złośliwymi kodami. Rosyjskie agencje wywiadowcze będą musiały zmodyfikować oprogramowanie służące do ataków.

Prezydent Obama zapowiedział, że ogłoszone sankcje nie są jedynymi działaniami jakie są podejmowane i można oczekiwać kolejnych. Jest na to niewiele czasu, bo tylko do 20 stycznia, gdy zostanie zaprzysiężony nowy prezydent Donald Trump, który odniósł się sceptycznie do sankcji. Trump odpowiedział krótko ale jednoznacznie dwa dni temu na zadane mu pytanie, jakie jest jego stanowisko w tej sprawie: „myślę, że powinniśmy się zająć swoimi sprawami, a nie tym”.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.