W odwecie za ataki na systemy IT, USA nakłada na Rosję sankcje

Rząd amerykański nałożył na Rosję sankcje w odwecie na poczynania hakerów, którzy atakowali serwery zainstalowane w systemach informatycznych biorących pośrednio udział w tegorocznych wyborach prezydenckich.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Zabezpieczanie infrastruktury sieci i aplikacji

Zabezpieczanie infrastruktury sieci i aplikacji

Z kilku powodów największym zagrożeniem w nowoczesnej infrastrukturze sieci i aplikacji stały się aplikacje. Jednym z nich jest niezwykle szybki ich przyrost spowodowany coraz łatwiejszym ich opracowywaniem. W typowym środowisku biznesowym jest coraz więcej aplikacji, które dodatkowo...

Integracja bezpiecznego środowiska testowego z infrastrukturą zabezpieczeń

Integracja bezpiecznego środowiska testowego z infrastrukturą zabezpieczeń

W przypadku sprzętu komputerowego angielski termin „sandbox” od dawna oznaczał bezpieczne, odizolowane środowisko, w którym uruchamiano złośliwy kod w celu jego analizy. Zabezpieczenia sieciowe korzystają obecnie z tego rozwiązania — mogą bowiem wówczas emulować i analizować...

Zapora ISFW - ochrona przed propagacją zagrożeń i uszkodzeniami w sieci wewnętrznej

Zapora ISFW - ochrona przed propagacją zagrożeń i uszkodzeniami w sieci wewnętrznej

Liczba, zaawansowanie i oddziaływanie cyberataków stale się zwiększa. Z tego względu firmy i instytucje od dawna inwestują w mechanizmy ochrony granic sieci na różnych poziomach, aby uniemożliwiać przedostanie się zagrożeń zewnętrznych do infrastruktury wewnętrznej. Konieczne okazuje...

Amerykanie twierdzą, ze mają niezbite dowody na to, że za atakami stali rosyjscy hakerzy działający na zlecenie takich rządowych agencji tego kraju, jak GRU oraz FSU. W efekcie prezydent Obama zdecydował o wydaleniu 35 rosyjskich dyplomatów przebywających w USA na paszportach dyplomatycznych. Mają oni w ciągu 72 godzin opuścić USA.

Jednocześnie raport, dotyczący ataków, opracowany przez FBI i Department of Homeland Security został odtajniony i upubliczniony. Zawiera on szczegóły techniczne dotyczące metod stosowanych przez hakerów. W podanym do publicznej wiadomości dokumencie znajdują się takie dane, jak: oprogramowanie malware stosowane przez hakerów czy adresy IP komputerów, które inicjowały ataki. Są to komputery zlokalizowane w różnych krajach na całym świecie, na których hakerzy – oczywiście po wcześniejszym przejęciu nad nimi kontroli – instalowali złośliwe oprogramowanie.

Zobacz również:

Szczegóły techniczne przedstawione w raporcie mają ułatwić instytucjom rządowym, a także firmom i organizacjom obronę przed opracowanymi przez Rosjan złośliwymi kodami. Rosyjskie agencje wywiadowcze będą musiały zmodyfikować oprogramowanie służące do ataków.

Prezydent Obama zapowiedział, że ogłoszone sankcje nie są jedynymi działaniami jakie są podejmowane i można oczekiwać kolejnych. Jest na to niewiele czasu, bo tylko do 20 stycznia, gdy zostanie zaprzysiężony nowy prezydent Donald Trump, który odniósł się sceptycznie do sankcji. Trump odpowiedział krótko ale jednoznacznie dwa dni temu na zadane mu pytanie, jakie jest jego stanowisko w tej sprawie: „myślę, że powinniśmy się zająć swoimi sprawami, a nie tym”.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.