Cortana zrozumie nas nawet wtedy, gdy będziemy w drugim końcu pokoju

Intel i Microsoft pracują wspólnie nad technologią, która pozwoli wydawać polecenia głosowe aplikacji Cortana (osobisty, wirtualny asystent cyfrowy) i wyprowadzać np. pecety Windows 10 ze stanu uśpienia, wypowiadając je nie w bezpośredniej bliskości komputera, ale z dalszych odległości. Najważniejszym elementem rozwiązanie będzie specjalny układ scalony wspierający technologię, której nadano nazwę "far-field speech recognition".

Żeby „obudzić” komputer, użytkownik będzie musiał wypowiedzieć głośno polecenie "Hey Cortana." Wypowiadając w tym trybie różne inne polecenia, użytkownik będzie też mógł zarządzać swoimi zasobami IT, które znajdują się w chmurze. Będzie to duże ulepszenie, ponieważ obecnie Cortana jest w stanie reagować na polecenia wydawane głosem tylko wtedy, gdy użytkownik znajduje się obok komputera.

Opracowywana przez obie firmy technologia przypomina podobne rozwiązanie zaprojektowane przez firmę Amazon, które nosi nazwę Amazon Echo. Jest ono również w stanie wykonywać polecenie wydawane głosem w sytuacji, gdy użytkownik wypowiada je z dość dużej odległości.

Zobacz również:

  • Windows żegna się z Cortaną
  • Microsoft zmodyfikował bezpłatną wersję asystenta AI
  • Asystent AI Copilot wkroczył do platformy Azure SQL Database

Intel i Mocrosoft pracują razem również nad inną ciekawą, pecetową technologią. Nosi ona nazwę WiGig. To szybko pracujące, krótkodystansowe połączenie bezprzewodowe – opracowywane w ramach inicjatywy „wire-free PC” - dzięki którym pecety będą się mogły komunikować z urządzeniami peryferyjnymi nie przez okablowanie, a drogą radiową.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200