Producenci scalaków twierdzą - prawo Moore'a jest nadal aktualne

Wszystko wskazuje na to iż ci którzy przepowiadali, że prawo Moore'a nie jest już aktualne, mylili się. Chociaż przestanie ono na pewno obowiązywać za jakiś czas, to póki co nadal sprawdza się. Świadczy o tym fakt iż w przyszłym roku na rynek wejdą układy scalone produkowane przez użyciu technologii 10 nm, a w 2018 roku z taśm produkcyjnych zaczną schodzić scalaki wytwarzane przy użyciu jeszcze bardziej zaawansowanej technologii 7 nm.

Wiadomo już, że w przyszłym roku na półki sklepowe trafią pierwsze smartfony wyposażone w układy scalone bazujące na technologii 10 nm. Będą to np. urządzenia wyposażone w procesory Snapdragon 835, których producentem jest Qualcomm.

Firma ARM poinformowała natomiast na początku tego tygodnia, że nawiązała współpracę z tajwańskim producentem układów scalonych TSM (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.), który podejmie w 2017 roku produkcję procesorów wytwarzanych przy użyciu technologii 7 nm. ARM twierdzi, że procesory bazujące na technologii 7 nm będą pracować o ok. 20% szybciej od procesorów wytwarzanych przy użyciu technologii 16 nm.

Zobacz również:

  • Rząd Ghany pracuje nad regulacjami dotyczącymi AI

Globalfoundries jest kolejną firmą, która zamierza wprowadzić do oferty w 2018 roku układy scalone wytwarzane przy użyciu technologii 7 nm. Inne firmy – w tym Samsung i Intel - nie zdradzają, kiedy mogą wprowadzić do oferty takie scalaki. Informują jedynie, że mają takie plany, ale nie podają kiedy to nastąpi.

Wiadomo już, że po układach scalonych 7 nm przyjdzie czas na układy 5 nm. Będzie to poważne wyzwanie technologiczne, ale w zgodnej opinii analityków układy takie wcześniej czy później, ale zaczną schodzić z taśm produkcyjnych. Tematem tym mają się zając uczestnicy przyszłotygodniowej konferencji International Electron Devices Meeting, która odbędzie się w San Francisco. Uczestnicy konferencji będą dyskutować między innymi o nowych materiałach (takich jak germanek krzemu czy arsenek galu), dzięki którym czas obowiązywania tzw. prawa Moore’a będzie można znacznie wydłużyć.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200