Kompetencje, bez których chmura hybrydowa nie będzie bezpieczna

Chmura hybrydowa przynosi wiele korzyści, ale także znacznie komplikuje kwestie związane z zabezpieczeniem danych i aplikacji. W związku z tym potrzebni są pracownicy z nowymi kwalifikacjami, którzy poradzą sobie z zapewnieniem bezpieczeństwa takiego środowiska.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
SEMAFOR 2017 - 30-31 marca 2017 r.
30-31 marca 2017 r.

SEMAFOR 2017

Best in Cloud - 11 maja 2017 r.
11 maja 2017 r.

Best in Cloud

Usługi chmurowe, in-memory, Hadoop – ewolucja w obszarze analityki danych

Usługi chmurowe, in-memory, Hadoop – ewolucja w obszarze analityki danych

W ankiecie przeprowadzonej w listopadzie 2016 r. udział wzięło 114 dyrektorów i kierowników działów IT. Badanie miało na celu sprawdzenie nastawienia polskich firm i instytucji do wykorzystania wysokowydajnych rozwiązań w obszarze hurtowni danych.

Wielokanałowe działanie sklepów detalicznych dzięki bezpiecznej sieci Wi-Fi

Wielokanałowe działanie sklepów detalicznych dzięki bezpiecznej sieci Wi-Fi

Sklepy detaliczne walczą o przetrwanie, podczas gdy sprzedawcy internetowi odnotowują dwucyfrowy wzrost rok do roku. Bystrzy sprzedawcy prowadzący sklepy tradycyjne wiedzą, że aby móc z nimi konkurować, muszą przyjąć wielokanałowy model działania i wykorzystać wszechobecność...

Nowoczesna ochrona danych — sześć zasad, którym należy poświęcić uwagę w pierwszej kolejności

Nowoczesna ochrona danych — sześć zasad, którym należy poświęcić uwagę w pierwszej kolejności

W dyskusjach na temat ochrony danych przybywa nowych idei, ponieważ wszystkie firmy starają się sprostać wymaganiom zmieniającej się rzeczywistości. Muszą zatem uwzględniać takie zagadnienia, jak olbrzymi wzrost ilości danych, migracje do chmury oraz przetwarzanie danych w dowolnym...

Jest to nie lada wyzwanie, jeśli wziąć pod uwagę deficyt specjalistów od bezpieczeństwa. W ostatnim badaniu przeprowadzonym przez ESG aż jedna trzecia firm odpowiedziała, że największe problemy są ze znalezieniem właśnie osób znających się na bezpieczeństwie chmury. Firmy potrzebują specjalistów od bezpieczeństwa dysponujących różnymi umiejętnościami w zakresie technologii, począwszy od tradycyjnych sieci i systemów operacyjnych na bezpieczeństwie danych skończywszy. Niezbędne są również bardziej miękkie umiejętności, np. wiedza na temat regulacji prawnych. W kontekście chmury hybrydowej konieczny jest jeszcze podział odpowiedzialności między dostawcą chmury publicznej a przedsiębiorstwem. Ten podział oraz wymagane umiejętności zależą od typu usług z chmury publicznej.

Kwalifikacje

Pewne umiejętności są wymagane w przypadku każdej chmury publicznej. Przykładowo, firmie będzie potrzebny specjalista od szyfrowania i ochrony przed utratą danych. Dział IT musi bowiem wiedzieć, gdzie w chmurze znajdują się dane, jakie zabezpieczenia stosuje operator chmury i jak zintegrować reguły bezpieczeństwa stosowane w chmurze z regułami obowiązującymi w firmie. Podobnie, trzeba również mieć eksperta od zarządzania tożsamością i dostępem oraz mechanizmami wieloskładnikowego uwierzytelniania, niezależnie, czy firma korzysta z usług SaaS, PaaS, IaaS lub ich kombinacji.

W przypadku SaaS potrzebne są jeszcze kwalifikacje związane z różnymi aplikacjami oraz narzędziami do monitorowania, aby wykrywać incydenty bezpieczeństwa. Analiza powłamaniowa to również ważne umiejętności, która pomogą w zapobieganiu podobnym zdarzeniom w przyszłości.

Jeżeli chcesz uzyskać dostęp do dalszej części artykułu podaj adres e-mail

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.