Powstaje superkomputer zawierający procesory Power, ARM i x86

W Barcelona Supercomputing Center powstanie superkomputer, który będzie zawierać układy CPU bazujące na trzech różnych architekturach: x86, Power9 i ARM. Świadczy to tym, że te od zawsze rywalizujące ze sobą technologie można zintegrować w ramach jednego dużego systemu obliczeniowego.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Lenovo Thinkstation P310 SFF - mała, wydajna stacja robocza

Lenovo Thinkstation P310 SFF - mała, wydajna stacja robocza

Compendium CE do szkoleń używa głównie stacji roboczych, ponieważ ze względu na charakter swojej działalności – edukowania w zakresie najnowszych rozwiązań technologicznych, potrzebuje wydajnych maszyn działających bezbłędnie w warunkach dużych obciążeń. Stacja robocza jest w tej...

Mowa o superkomputerze MareNostrum 4, który będzie się składać z trzech klastrów. Pierwszy będzie zawierać intelowskie układy CPU, drugi układy CPU produkowane przez IBM, a trzeci układy CPU bazujące na architekturze ARM. Superkomputer będzie w stanie przetwarzać dane z szybkością 13,7 petaflopsów. Biorąc pod uwagę fakt, że najszybszy superkomputer na świecie przetwarza dane sześć razy szybciej (mowa o chińskim systemie Sunway TaihuLight), nie jest porażająca prędkość. Jest to jednak na pewno znaczący eksperyment techniczny.

To pierwszy tego typu superkomputer na świecie i specjaliści zadają sobie pytanie, czy programistom uda się stworzyć oprogramowanie, które będzie w stanie zintegrować wszystkie klastry w taki sposób, aby obsługiwały płynnie zlecone im do wykonania aplikacje.

Zobacz również:

Istnieją już rozwiązania (takie jak interfejsy Gen-Z czy OpenCAPI), które pozwalają instalować i integrować ze sobą w jednym centrum danych serwery bazujące na różnych procesorach. Jednak nikt nie próbował do tej pory zbudować takiego superkomputera jak MareNostrum 4, który jestwyzwaniem dla informatyków projektujących oprogramowanie zarządzające taką hybrydą.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.