Cisco – czy platforma UCS-S ma szansę być alternatywą dla usług chmurowych?

Cisco wprowadza na rynek nową platformę obliczeniową z serii UCS. Nosi nazwę UCS-S i została zaprojektował z myślą o szczególnie wymagających zastosowaniach, takich jak Big Data czy streaming mediów. Charakterystyczna cechą rozwiązań UCS-S jest to, że bazują na rozwiązaniach wykorzystujących technologię software-defined storage. Pierwszy, dostępny już produkt tej linii, nosi nazwę UCS S3260.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Usługi chmurowe, in-memory, Hadoop – ewolucja w obszarze analityki danych

Usługi chmurowe, in-memory, Hadoop – ewolucja w obszarze analityki danych

W ankiecie przeprowadzonej w listopadzie 2016 r. udział wzięło 114 dyrektorów i kierowników działów IT. Badanie miało na celu sprawdzenie nastawienia polskich firm i instytucji do wykorzystania wysokowydajnych rozwiązań w obszarze hurtowni danych.

4 sposoby na własną serwerownię. Wady, zalety i koszty rozwiązań

4 sposoby na własną serwerownię. Wady, zalety i koszty rozwiązań

Mieć na własność czy wynajmować – to jedno z najczęściej pojawiających się pytań wśród menadżerów IT. W dobie optymalizacji kosztów biznesowych i rosnącej popularności rozwiązań typu sharing wybór powinien być prosty. Praktyka pokazuje jednak co innego. Aby ułatwić wybór...

Rozwiązania pamięci masowych Lenovo - zaawansowane funkcjonalności i duża elastyczność

Rozwiązania pamięci masowych Lenovo - zaawansowane funkcjonalności i duża elastyczność

Z jeden strony lawinowy przyrost ilości danych, z drugiej budżety na rozwój IT, które nie chcą rosnąć, a nawet się zmniejszają. Do tego ograniczona liczba pracowników z odpowiednim doświadczeniem. Jak w takiej sytuacji mogą radzić sobie firmy, które muszą zaspokajać swoje coraz...

System UCS S3260 ma w pełni modularną architekturę, dlatego Cisco twierdzi, że w porównaniu z rozwiązaniami chmury publicznej, pozwala obniżyć całkowity koszt posiadania systemu obliczeniowego o 50%. Według Cisco jest to możliwe dlatego, ponieważ daje możliwość dopasowania infrastruktury do aktualnych potrzeb obliczeniowych przedsiębiorstwa.

Jeśli chodzi o pamięci masowe, to do jednego serwera UCS S3260 można dołączyć dyski o ogólnej pojemności 600 terabajtów. Dzięki zastosowaniu oprogramowania UCS Manager, duży system obliczeniowy bazujący na tych serwerach daje możliwość skalowania systemu storage do wielkości mierzonych w petabajtach.

Zobacz również:

Więcej informacji dotyczących parametrów technicznych serwera można znaleźć tutaj.

Porównanie TCO: Cisco UCS S-series vs Amazon S3 (Źródło: Cisco)

Porównanie TCO: Cisco UCS S-series vs Amazon S3 (Źródło: Cisco)

Cisco wykazuje, że w okresie 3 lat koszt platformy UCS jest o ponad połowę niższy od usług Amazon S3. Trzeba jednak pamiętać, że w ciągu trzech lat ceny usług chmurowych mogą się zmienić i przedstawiona kalkulacja może się dość szybko zdezaktualizować.

I na koniec najważniejsze - czy Cisco naprawdę uważa, że tylko koszt skłania firmy do korzystania z chmury publicznej?

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.