Polskie nanosatelity w kosmosie

Wrocławska firma SatRevolution jest twórcą dwóch nanosatelitów typu PhoneSat, które zostały zbudowane z podzespołów smartfonów. Nanosatelity noszą nazwy Rusałka 1 i Rusałka 2, i zostaną wyniesione na orbitę razem ze Światowidem, pierwszym prywatnym polskim satelitą komercyjnym.

Nanosatelity pracują pod kontrolą systemu Android i wykorzystują rozwiązania stosowane w telefonach komórkowych. Wewnątrz nich zostaną umieszczone kluczowe podzespoły stosowane w smartfonach: płyta główna, kamera, GPS, żyroskop oraz magnetometr. Aktualnie testom poddawany jest telefon z serii LG Nexus. Ponadto swoje miejsce wewnątrz maszyny znajdą również moduł do komunikacji z Ziemią za pomocą fal radiowych, specjalne baterie, układ zarządzania zasilaniem i rozkładane panele słoneczne.

Wszystkie elementy pomieści specjalna obudowa o rozmiarach 10x10x5 cm, a masa jednego urządzenia nie przekroczy 0,5 kg. Rozmiar i kształt nanosatelitów – tzw. Half CubeSat – został dopasowany do wyrzutni P-POD (Polly-Picosatellite Orbital Deployer, czyli Orbitalna Wyrzutnia dla Wielu Piksosatelitów), która pozwala na załadunek obiektów o wymiarach do 10x10x34 cm.

Zobacz również:

  • Lasery wspomagają pracę satelitów Starlink
  • iPhone z 2007 roku sprzedany na aukcji za rekordową kwotę

Rakieta Neptune N3 amerykańskiej firmy Interorbital Systems wyniesie satelity na orbitę na początku 2018 r. Dokładny termin uzależniony jest od warunków pogodowych, gdyż wystrzelenie nastąpi z platformy pływającej na Oceanie Spokojnym.

Z kolei Światowid, jako satelita badawczy, będzie zbierał dane takie jak zmiany w polu magnetycznych i grawitacyjnym Ziemi czy zmiany pogody i zjawisk atmosferycznych. Będzie również robił zdjęcia i przesyłał obrazy, które mogą być wykorzystane w takich dziedzinach jak meteorologia, oceanografia, geologia czy kartografia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200