Gartner: te trendy będą dominiwać w świecie IT

Spośród 10 technologii i trendów wymienionych ostatnio przez firmę analityczną Gartner, które w najbliższej przyszłości mają odgrywać w przemyśle IT decydująca rolę, trzy dotyczą centrów danych. A oto krótkie omówienie każdego z tych trzech trendów.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Bezpieczeństwo chmur publicznych z perspektywy polskich organizacji

Bezpieczeństwo chmur publicznych z perspektywy polskich organizacji

Dowiedz się jak przedstawiciele polskich organizacji oceniają bezpieczeństwo danych - czy wyżej cenią chmurę publiczną, czy własne centrum danych. Na to oraz kilkanaście innych pytań znajdziesz odpowiedź w bezpłatnym reporcie opracowanym wspólnie przez redakcję Computerworld oraz IBM...

Zewnętrzne centrum danych: 10 powodów dlaczego warto z niego skorzystać

Zewnętrzne centrum danych: 10 powodów dlaczego warto z niego skorzystać

Zewnętrzne centrum danych: 10 powodów dlaczego warto z niego skorzystać Na fali popularności usług cloud computing rośnie zainteresowanie różnego typu usługami związanymi z wynajmem infrastruktury IT. Mają one zwiększać bezpieczeństwo działalność firm, przede wszystkim...

6 zasad dobrej współpracy z dostawcą usług IT

6 zasad dobrej współpracy z dostawcą usług IT

Jak ograniczyć do minimum ryzyko ewentualnych konfliktów i nieporozumień w kontrakcie outsourcingowym? Kontrakt outsourcingowy, jak każdy długotrwały i „obarczony ryzykiem związek”, jest realizowany w sposób daleki od harmonii. I zawsze generuje sytuacje, które wymagają...

Pierwsze miejsce na liście zajmuje trend poświęcony centrom danych, któremu Gartner nadał nazwę "Disappearing Data Center" (znikające centra danych). Jak nietrudni się domyśleć chodzi tu o to, że firmy rezygnują coraz częściej z budowania własnych centrów danych, decydując się na przechowywanie danych i ich przetwarzania w chmurze.

Gartner umieścił na piątym miejscu hasło „Data Center-as-a-Service” (centrum danych jako usługa). Chodzi to oto, aby nie kojarzyć centrum danych z konkretnymi zasobami fizycznymi realizującymi zadanie przetwarzania danych, ale postrzegać je jako usługę.

Zobacz również:

  • Dlaczego firmy boją się chmur?

Na szóstym miejscu umieszczono trend – czy może raczej zjawisko – noszące nazwę zjawisko "Stranded Capacity" (opuszczone zasoby). Gartner stwierdza, że prawie 28% fizycznych serwerów funkcjonujących w centrach danych to tzw. serwery duchy, nazywane też serwerami „zombie”. To serwery, które swego czasu przetwarzały intensywnie dane, a po jakimś czasie przestały je z różnych powodów przetwarzać, a administrator systemu IT po prostu o nich zapomniał. Mówiąc bardziej obrazowo, w serwerach takich cała para idzie w gwizdek.

Inne pozycje umieszczone na tej liście przez Gartnera, to: Interconnect fabrics (drugie miejsce), Containers, microservices, and application streams (trzecie miejsce), Business-driven IT (czwarte miejsce); Impact of the IoT (siódme miejsce), Remote device management (ósme miejsce), Micro and edge computing environments (dziewiąte miejsce) i New roles in IT (dziesiąte miejsce).

Prenumerata Computerworld Zamów teraz bezpłatnie »
Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.