Gartner: te trendy będą dominiwać w świecie IT

Spośród 10 technologii i trendów wymienionych ostatnio przez firmę analityczną Gartner, które w najbliższej przyszłości mają odgrywać w przemyśle IT decydująca rolę, trzy dotyczą centrów danych. A oto krótkie omówienie każdego z tych trzech trendów.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Urządzenia z serii Lenovo Converged HX - dlaczego warto postawić na hiperkonwergentne systemy Lenovo?

Urządzenia z serii Lenovo Converged HX - dlaczego warto postawić na hiperkonwergentne systemy Lenovo?

Obecne firmowe centrum danych może być bardzo skomplikowanym środowiskiem biznesowym, obejmującym dziesiątki (mniejsze przedsiębiorstwa), setki (średnie i duże firmy), a nawet tysiące (wielkie korporacje) serwerów, które muszą być zarządzane i monitorowane. W rezultacie, nawet zwykłe...

Nowoczesna ochrona danych — sześć zasad, którym należy poświęcić uwagę w pierwszej kolejności

Nowoczesna ochrona danych — sześć zasad, którym należy poświęcić uwagę w pierwszej kolejności

W dyskusjach na temat ochrony danych przybywa nowych idei, ponieważ wszystkie firmy starają się sprostać wymaganiom zmieniającej się rzeczywistości. Muszą zatem uwzględniać takie zagadnienia, jak olbrzymi wzrost ilości danych, migracje do chmury oraz przetwarzanie danych w dowolnym...

Bezpieczeństwo chmur publicznych z perspektywy polskich organizacji

Bezpieczeństwo chmur publicznych z perspektywy polskich organizacji

Dowiedz się jak przedstawiciele polskich organizacji oceniają bezpieczeństwo danych - czy wyżej cenią chmurę publiczną, czy własne centrum danych. Na to oraz kilkanaście innych pytań znajdziesz odpowiedź w bezpłatnym reporcie opracowanym wspólnie przez redakcję Computerworld oraz IBM...

Pierwsze miejsce na liście zajmuje trend poświęcony centrom danych, któremu Gartner nadał nazwę "Disappearing Data Center" (znikające centra danych). Jak nietrudni się domyśleć chodzi tu o to, że firmy rezygnują coraz częściej z budowania własnych centrów danych, decydując się na przechowywanie danych i ich przetwarzania w chmurze.

Gartner umieścił na piątym miejscu hasło „Data Center-as-a-Service” (centrum danych jako usługa). Chodzi to oto, aby nie kojarzyć centrum danych z konkretnymi zasobami fizycznymi realizującymi zadanie przetwarzania danych, ale postrzegać je jako usługę.

Zobacz również:

Na szóstym miejscu umieszczono trend – czy może raczej zjawisko – noszące nazwę zjawisko "Stranded Capacity" (opuszczone zasoby). Gartner stwierdza, że prawie 28% fizycznych serwerów funkcjonujących w centrach danych to tzw. serwery duchy, nazywane też serwerami „zombie”. To serwery, które swego czasu przetwarzały intensywnie dane, a po jakimś czasie przestały je z różnych powodów przetwarzać, a administrator systemu IT po prostu o nich zapomniał. Mówiąc bardziej obrazowo, w serwerach takich cała para idzie w gwizdek.

Inne pozycje umieszczone na tej liście przez Gartnera, to: Interconnect fabrics (drugie miejsce), Containers, microservices, and application streams (trzecie miejsce), Business-driven IT (czwarte miejsce); Impact of the IoT (siódme miejsce), Remote device management (ósme miejsce), Micro and edge computing environments (dziewiąte miejsce) i New roles in IT (dziesiąte miejsce).

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.