Świadomy wybór miejsca pracy

W ostatnich latach firmy IT postanowiły pójść ścieżką wytyczoną przez Google i przyciągać kandydatów atrakcjami. Jedni twierdzą, że to świetne miejsca pracy, inne nazywają je cyrkami i placami zabaw. Jak świadomie wybrać pracodawcę, tak by nie czuć się oszukanym przez reklamę?

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Kariera w IT

Kariera w IT

Zapraszamy do pobrania najnowszego raportu magazynu Computerworld „Kariera w IT” To już V edycja raportu o możliwościach rozwoju, nowościach, zarobkach i specjalizacjach w IT.

Praktyki i staże w IT

Praktyki i staże w IT

Zapraszamy do pobrania najnowszego wydania Computerworld, w którym przedstawiamy jak zdobyć pierwsze zawodowe doświadczenie, z czym to się wiąże i jak wpływa na rozwój osobisty. W raporcie m.in. - Stażyści u pracodawcy - Pożądane zawody - Studencka przedsiębiorczość - Wizerunek...

Pracodawcy IT

Pracodawcy IT

Zapraszamy do pobrania wydania specjalnego Computerworld 'Pracodawcy IT' W publikacji tabele z danymi na temat m.in. zatrudnienia IT, benefitów i form zatrudnienia, które oferują firmy biorące udział w badaniu Computerworld.

Materiał partnerski: Talent Management in Tech Companies AGH

Kalina Pasternak, HR Business Partner w Objectivity Bespoke Software Specialists i wykładowca Talent Management in Tech Companies AGH.

Jeśli czytasz ten artykuł, to mogę przypuszczać, że jesteś osobą związaną z IT. Branżą, której przedstawiciele są czasem wręcz wyrywani sobie przez rekruterów i headhunterów. Branżą, w której coraz rzadziej mówi się na rozmowie kwalifikacyjnej o projektach, za to podkreśla 15 rodzajów herbat w kuchni i masaże w biurze. To nie przesada: to bardzo szybko zmieniająca się rzeczywistość. Popyt jest wielki, kolejne korporacje otwierają w Polsce swoje siedziby, fundusze inwestują w start-upy. Firmy w walce o kandydata prześcigają się w stworzeniu wizerunku raju dla specjalisty IT. Czy wiesz, jak w gąszczu reklam, kampanii wizerunkowych i wiadomości znajdowanych na portalach wybrać miejsce, które jest naprawdę najlepsze dla ciebie?

Po pierwsze, świadomość

W poprzedniej pracy uczestniczyłam jako rekruter w tzw. wewnętrznych targach pracy. Polega to m.in. na tym, że pracownicy firmy przychodzą porozmawiać o możliwych ścieżkach kariery. Profil tych osób to absolwenci filologii obcych nauczeni, jak księgować fakturę w systemie. Co mnie dziwiło, wszystkie przychodzące osoby mówiły, że chcą zostać analitykami finansowymi, gdyż była to pozycja w firmie prestiżowa. Gdy zaczynałam dopytywać o wyobrażenie na temat samej roli, następowało powolne ściąganie kolejnych warstw cudownego obrazu. Wyjaśniałam, że stanowisko, na które aplikują, to nie tylko prestiż i lepsze zarobki, ale także ciężka praca analityczna, bezpośredni kontakt z bardzo wymagającym klientem, zgoda na duże nadgodziny podczas zamknięcia miesiąca i spora dawka stresu. Wtedy wyciągnęłam jeden wniosek: wciąż za łatwo dajemy się zmanipulować naszym mózgom. W celu uzyskania łatwych korzyści zapominamy o ofiarach, które trzeba ponieść, jeśli dla korzyści chcemy poświęcić wszystko, co składa się na to, kim jesteśmy.

Jeżeli chcesz uzyskać dostęp do dalszej części artykułu podaj adres e-mail

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.