Jak dobrze wypaść podczas rozmowy o pracę

O co pytają rekruterzy? Dlaczego mowa ciała jest tak ważna w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej? Przedstawiamy konkretne porady, jak najlepiej zaprezentować się na rozmowie o pracę.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Kariera w IT

Kariera w IT

Zapraszamy do pobrania najnowszego raportu magazynu Computerworld „Kariera w IT” To już V edycja raportu o możliwościach rozwoju, nowościach, zarobkach i specjalizacjach w IT.

Praktyki i staże w IT

Praktyki i staże w IT

Zapraszamy do pobrania najnowszego wydania Computerworld, w którym przedstawiamy jak zdobyć pierwsze zawodowe doświadczenie, z czym to się wiąże i jak wpływa na rozwój osobisty. W raporcie m.in. - Stażyści u pracodawcy - Pożądane zawody - Studencka przedsiębiorczość - Wizerunek...

Pracodawcy IT

Pracodawcy IT

Zapraszamy do pobrania wydania specjalnego Computerworld 'Pracodawcy IT' W publikacji tabele z danymi na temat m.in. zatrudnienia IT, benefitów i form zatrudnienia, które oferują firmy biorące udział w badaniu Computerworld.

Trudno przewidzieć dokładny przebieg rozmowy kwalifikacyjnej. Zawsze jednak można spodziewać się kilku pytań związanych ze specyfiką danego miejsca pracy. Warto to przemyśleć i zastanowić się, jak pokazać naszą wiedzę i doświadczenia jako adekwatne do wymagań. Z dużym prawdopodobieństwem w rozmowie może pojawić się kilka pytań „miękkich”, które kandydatom z wiedzą techniczną często sprawiają problemy.

O zaletach i o wadach

Na pytanie: „Jakie są twoje mocne strony?”, wiele osób często odpowiada: „To, że ciężko pracuję”. Nie jest to jednak dobra odpowiedź. Większość ludzi ma problem z mówieniem o swoich mocnych stronach – często ich nie znają. Przed rozmową kwalifikacyjną warto zrobić sobie test i lepiej poznać siebie, np. korzystając z popularnej książki Toma Ratha „Strengths Finder 2.0” :) lub Jarosława Jankowskiego „Czy wiesz, kim jesteś? Przewodnik po 16 typach osobowości”. Publikacje tego rodzaju zawierają testy psychologiczne, które pozwalają odkryć swoje mocne strony.

Ponadto pamiętajmy o kilku często poszukiwanych cechach, takich jak samodzielność. „Pracodawcy chcą zatrudniać specjalistów, którym będą mogli nie tylko zaufać, ale również nie będą tracili zbyt wiele czasu na sprawdzanie czy poprawianie ich pracy” – mówi Adrian Stolarski, lider zespołu Sales&Logistics w dziale rekrutacji LeasingTeam Group. Ważną cechą jest również szybkość uczenia się.

Jeżeli chcesz uzyskać dostęp do dalszej części artykułu podaj adres e-mail

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.