Twórca Linuksa zwolennikiem procesorów x86

Podczas październikowej konferencji Linaro Connect doszło do wiele mówiącego zdarzenia. Biorącemu w niej udział twórcy systemu operacyjnego Linux (Linus Torvalds) zadano pytanie, jakie procesory ceni sobie bardziej: te oparte na architekturze ARM czy na architekturze x86. Nie zastanawiając się wiele odpowiedział natychmiast, że procesory x86.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
4 sposoby na własną serwerownię. Wady, zalety i koszty rozwiązań

4 sposoby na własną serwerownię. Wady, zalety i koszty rozwiązań

Mieć na własność czy wynajmować – to jedno z najczęściej pojawiających się pytań wśród menadżerów IT. W dobie optymalizacji kosztów biznesowych i rosnącej popularności rozwiązań typu sharing wybór powinien być prosty. Praktyka pokazuje jednak co innego. Aby ułatwić wybór...

Rozwiązania pamięci masowych Lenovo - zaawansowane funkcjonalności i duża elastyczność

Rozwiązania pamięci masowych Lenovo - zaawansowane funkcjonalności i duża elastyczność

Z jeden strony lawinowy przyrost ilości danych, z drugiej budżety na rozwój IT, które nie chcą rosnąć, a nawet się zmniejszają. Do tego ograniczona liczba pracowników z odpowiednim doświadczeniem. Jak w takiej sytuacji mogą radzić sobie firmy, które muszą zaspokajać swoje coraz...

Urządzenia z serii Lenovo Converged HX - dlaczego warto postawić na hiperkonwergentne systemy Lenovo?

Urządzenia z serii Lenovo Converged HX - dlaczego warto postawić na hiperkonwergentne systemy Lenovo?

Obecne firmowe centrum danych może być bardzo skomplikowanym środowiskiem biznesowym, obejmującym dziesiątki (mniejsze przedsiębiorstwa), setki (średnie i duże firmy), a nawet tysiące (wielkie korporacje) serwerów, które muszą być zarządzane i monitorowane. W rezultacie, nawet zwykłe...

Odpowiedz Torvalds’a wzbudziła szereg komentarzy, gdyż obie architektury rywalizują ze sobą ostatnio ostro i wielu specjalistów przyznawało w tej rywalizacji palmę pierwszeństwa procesorom ARM argumentując, że w dalszej perspektywie będą się one cieszyć większym wzięciem niż procesory x86. Okazuje się, że sprawa nie jest taka oczywista.

Rozwijając swoją wypowiedź Torvalds argumentował, że za procesora x86 przemawiają takie czynniki, jak zbudowany przez lata wokół nich ekosystem oraz fakt, że większość serwerów bazuje na takich właśnie układach. Komputery x86 zostały przy tym obudowane pracującymi zgodnie z nimi urządzeniami, zarówno peryferyjnymi jak i sieciowymi.

Zobacz również:

Dlatego wszystkie wymieniane przez specjalistów zalety architektury ARM nie są w stanie przeważyć szali na ich korzyść na tyle mocno, aby użytkownicy zdecydowali się odejść od układów x86 i zacząć w pewnym momencie kupować serwery wyposażone w układy ARM.

To samo można powiedzieć a aplikacjach uruchamianych w centrach danych. Są one zoptymalizowane pod kątem układów x86 i nagłe przejście na zupełnie inną architekturę nie jest taką prosta sprawą. Dlatego właśnie guru oprogramowania – bo jest nim bez wątpienia Linus Torvalds –wyraził taką a nie inną opinię. Otrzeźwi ona na pewno te wszystkie gorące głowy, które wieszczą od jakiegoś czasu, że dni procesorów x86 są policzone i w dłuższej perspektywie odejdą one do lamusa. Pewnie kiedyś tak, ale póki co trzymają się mocno.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.