Data scientist poszukiwany

Specjaliści od zaawansowanej analizy wielkich zbiorów danych - data scientists to wciąż wąska i elitarna grupa pracowników, dobrze zarabiających i bardzo przez firmy poszukiwanych.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Usługi chmurowe, in-memory, Hadoop – ewolucja w obszarze analityki danych

Usługi chmurowe, in-memory, Hadoop – ewolucja w obszarze analityki danych

W ankiecie przeprowadzonej w listopadzie 2016 r. udział wzięło 114 dyrektorów i kierowników działów IT. Badanie miało na celu sprawdzenie nastawienia polskich firm i instytucji do wykorzystania wysokowydajnych rozwiązań w obszarze hurtowni danych.

Analityka Big Data – czemu szybkość przetwarzania danych jest tak ważna?

Analityka Big Data – czemu szybkość przetwarzania danych jest tak ważna?

Nawet najbardziej zaawansowane systemy analityczne na świecie nie sprawdzą się w Twojej firmie, jeśli na wyniki będziesz czekał "całą wieczność". Kluczem do optymalnego wykorzastania tego typu aplikacji jest infrastruktura tak wydajna, by możliwe stało się przeprowadzanie procesów...

Analiza danych w czasie rzeczywistym dzięki eliminacji opóźnień

Analiza danych w czasie rzeczywistym dzięki eliminacji opóźnień

Nikt nie lubi opóźnień. Wystarczy wyeliminować opóźnienia dostępu do danych analitycznych, a firma może działać znacznie szybciej, wykorzystując informacje, które pozwalają na podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym. Pozostaje pytanie: jak usprawnić i przyspieszyć wdrażanie...

80% firm na świecie twierdzi, że specjalistów data scientists jest na rynku za mało. McKinsey Global Institute szacuje, że do 2018 roku, w samych Stanach Zjednoczonych brakować może od 140 000 do 190 000 osób o wysokich umiejętnościach analitycznych, a do 2020 roku globalny deficyt zatrudnienia w tym sektorze obejmie 4 miliony miejsc pracy.

Skąd się bierze tak wysokie zapotrzebowanie na data scientists? Są poszukiwani, gdyż zaczynają odgrywać bardzo ważna rolę we współczesnym biznesie. O skutecznym rozwoju i przewadze konkurencyjnej przedsiębiorstw decyduje dziś w dużym stopniu umiejętność analizowania coraz większych zbiorów różnorodnych danych. Jednak bez specjalistów od zaawansowanych analiz predykcyjnych firmy nie dadzą rady wydobyć z tych danych wartości i wiedzy.

Kim jest data scientist i jak wygląda jego praca

Data scientist to "renesansowy" pracownik XXI wieku. Musi posiadać bardzo szeroki zakres umiejętności, począwszy od takich zagadnień jak: matematyka i informatyka, poprzez programowanie, uczenie maszynowe, stosowanie zaawansowanych narzędzi analitycznych, na wiedzy i praktyce biznesowej kończąc. Specjaliści data science bardzo często zaczynali swoją karierę jako analitycy danych lub statystycy, jednak ich rola znacznie się poszerzyła w momencie, kiedy okazało się, że o skutecznym rozwoju i przewadze konkurencyjnej przedsiębiorstw decyduje umiejętność analizowania dużych wolumenów różnorodnych, także nieustrukturyzowanych danych. Data scientists poproszeni przez autorów raportu CrowdFlower "2015, Data Scientist Report" o określenie uprawianej specjalności nazywali siebie różnie. Większość respondentów określiła się jako badacze (54,35) lub computer scientist (52,3%), niektórzy uważają się za specjalistów od analityki biznesowej (36%), matematyków (19%), edukatorów (18,3%), przedsiębiorców (12,4%).

Jeżeli chcesz uzyskać dostęp do dalszej części artykułu podaj adres e-mail

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.