Nowości na konferencji Hot Chips

W Cupertino (Kalifornia) trwa konferencja Hot Chips. Producenci procesorów zaprezentowali na niej szereg nowatorskich układów scalonych, które znajda zastosowanie w takich obszarach IT, jak wirtualna rzeczywistość, maszynowe uczenie czy autonomiczne samochody. A oto pięć układów, które wzbudziły na tej imprezie największe zainteresowanie.

Zen (AMD) – korporacja wiąże bardzo duże nadzieje z tym układem, który ma pojawić się na początku przyszłego roku najpierw w desktopach klasy high-end, a następnie w serwerach. Wiadomo już, że układ będzie zawierać od ośmiu do trzydziestu dwóch rdzeni obliczeniowych. Wiadomo też, że wszyscy obecnie czekają na reakcję Intela, który zaproponuje na pewno swoje rozwiązanie, które stawi czoła układowi Zen.

Power9 (IBM) - układ Power9 jest następcą procesorów, które IBM zastosował w sławnym superkomputerze Watson. Mówi się, że jest to istny demon szybkości, wspierający szereg nowatorskich technologii, takich między innymi jak NVLink czy PCI-Express 4.0. Układem tym zainteresowały się firmy Google i Rackspace, wprowadzając go do szybkiego serwera Zaius. Będzie on też instalowany w superkomputerze Summitl – przetwarzającym dane z szybkością 200 petaflopsów – którego premierę zapowiedziano na 2018 rok.

Zobacz również:

  • Apple Wunderlust - iPhone 15 i inne - relacja z premiery
  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI

KiloCore - układ powstał w University of California i zawiera ponad 1000 rdzeni obliczeniowych. Mówi się iż jest tak wydajny, że może z powodzeniem konkurować z setką standardowych laptopów. Rdzenie pracują w ramach specyficznej sieci, którą można elastycznie zarządzać. Oznacza to, że aplikacja sterująca układem może w każdej chwili włączyć lub wyłączyć każdy rdzeń.

Tegra (Nvidia) - układy Tegra były na początku stosowane wyłącznie w urządzeniach mobilnych. Obecnie można je spotkać również w samochodowych komputerach, serwerach, robotach oraz dronach. Najnowszy układ Tegra, zaprezentowany na targach Hot Chips, jest stosowany w jednostce obliczeniowej Drive PX 2, którą Nvidia reklamuje jako "superkomputer dla samochodów”.

Nowa archikterura ARM - jak wiadomo, Fujitsu pracuje od jakiegoś czasu nad superkomputerem Post-K. Firma wywołała niedawno sporą sensację informując, że superkomputer nie będzie zawierać procesorów SPARC – tak jak to wcześniej zapowiadano – a układy oparte na architekturze ARM. To spora sensacja świadcząca o tym, że ARM opracował zupełnie nową architekturę, projektując ją tym razem z myślą nie o urządzeniach mobilnych, a o serwerach i superkomputerach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200