Intel: czas pożegnać się z miedzią i postawić na światło

Firma stawia na fotonikę i chce, aby w najbliższych latach połączenia optyczne zastąpiły całkowicie miedziane ścieżki i kable. Firma chce najpierw zaproponować łącza optyczne, za pośrednictwem których serwery będą wymieniać między sobą dane. W drugiej kolejności fotonika ma wkroczyć do samych komputerów, wypierając z nich standardowe połączenia.

Korporacja uruchomiła już produkcję fotonicznych modułów, które transmitują dane wykorzystując do tego celu lasery i wiązki światła. Są to duże elementy, które mogą transferować dane między komputerami. Obecnie trwają prace nad fotonicznymi układami scalonymi, dzięki którym lasery wkroczą do płyt głównych komputerów, wypierając z nich na dobre miedziane ścieżki.

Pierwsze zaprezentowane przez Intel fotoniczne moduły mogą transferować dane z szybkością 100 Gb/s. Intel zastosował w nich standardowy ethernetowy protokół, pozwalający przesyłać dane na krótsze odległości. W przyszłości powstaną również fotoniczne przełączniki, które pozwolą przesyłać dane na dłuższe odległości, obsługując np. komunikację miedzy serwerami.

Zobacz również:

  • Premiera nowego układu AI firmy Intel
  • Chiny wypowiedziały amerykańskim producentom chipów wojnę
  • Chipy bazujące na nowej architekturze mogą znacznie zwiększyć szybkość pracy urządzeń mobilnych 6G

Intel pracuje nad fotonicznymi modułami od lat, ale napotykał zawsze na trudności, które uniemożliwiały mu wprowadzenie do oferty komercyjnych produktów bazujących na tej technologii. Technologia ta została opanowana dopiero od niedawna, tak iż korporacja może wreszcie pochwalić się sukcesem, prezentując wraz z fotonicznym modułem specjalny konektor MXC, który jest w stanie obsługiwać komunikację między serwerami. Intel stworzył też fotoniczny protokół, nadając mu nazwę O-PCI (Optical PCI).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200