Postaw na edukację online

Cena zdobywania nowych umiejętności i wiedzy jest teraz niższa niż kiedykolwiek. Korzystając z przeglądarki internetowej, można nauczyć się obsługi nowych narzędzi, poprawić znajomość języka albo zdobyć nowy zawód.

W ostatnich latach znacznie poprawiła się jakość kursów internetowych, zwłaszcza zagranicznych. Coursera, jedna z platform oferujących takie kursy, przeprowadziła w 2015 r. badanie, z którego wynikało, że 72% uczestników kursów zauważyło ich pozytywny wpływ na rozwój kariery, w tym 43% poprawiło swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy, a 29% zdobyło nowe zajęcie.

Kursy online pomagają zdobywać nowe umiejętności, a ponadto poprawią wizerunek kandydata w oczach menedżerów ds. HR. „To dowód, że masz ochotę się rozwijać i w dodatku potrafisz robić to samodzielnie, bez zachęt czy poleceń ze strony innych”– mówi Martin McGovern, coach z Muse Career, firmy pomagającej znaleźć pracę.

Zobacz również:

  • Microsoft oferuje bezpłatne szkolenia w zakresie generatywnej AI
  • Duże zwolnienia w Apple - ponad 600 osób opuszcza pokład

Wybierz właściwy kurs

Julia Stiglitz, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Coursera, radzi, aby starannie dobierać kursy, które zdecydujemy się odbyć. „Z naszych obserwacji wynika, że zwykle wybierane są takie kursy, dzięki którym można pokazać pracodawcy, że jesteśmy na bieżąco i stale poprawiamy swoje kompetencje, np. w obszarze marketingu cyfrowego czy tworzenia oprogramowania” – mówi Julia Stiglitz. Praca w sektorze IT zmienia się dynamicznie i specjaliści powinni być na bieżąco. W przeciwnym razie po pewnym czasie przestaną być specjalistami.

Poza odbywaniem kursów, które pomagają doskonalić zdobyte już umiejętności, warto wybierać takie, które uczą nas czegoś nowego. Wówczas trzeba postawić sobie cel, czego chcemy się nauczyć. Przykładowo, jeśli chcemy nauczyć się nowego języka programistycznego, warto znaleźć strony specjalizujące się w danym języku – dla języków Python i Ruby dobrym miejscem jest np. CodeCademy.com.

Z kolei osoby, które chcą zmienić profesję, mogą skorzystać z zestawów kursów o danej specjalizacji. W serwisie Coursera.org znajduje się dział Specializations, w którym umieszczono kursy dla konkretnych zawodów z takich sektorów, jak: mobile development, web development, machine learning czy data science.

Najlepsze platformy

Jest wiele platform z kursami online i większość cechuje wysoki poziom. Według nas najlepsze to: Udacity.com, Coursera.org, Lynda.com, Pluralsight.com oraz Codecademy.com. Udacity oferuje specjalne programy Nanodegree, dzięki którym można nauczyć się nowych zawodów w IT (np. android developer, machine learning engineer, front-end web developer). Programy te są dość kosztowne (ok. 200 USD miesięcznie) i trwają 12 miesięcy, jednak po odbyciu kursu rzeczywiście dysponujemy odpowiednimi umiejętnościami, a połowa pieniędzy jest zwracana.

Jeśli mamy ochotę sami dobierać sobie kursy i zadania do realizacji i nie potrzebujemy wsparcia ze strony trenerów i nauczycieli, tak jak w Udacity, możemy zaoszczędzić dużo pieniędzy i nauczyć się tego samego. W Pluralsight.com znajdziemy tysiące kursów dla budowania kariery w IT, a cena wynosi 299 USD na rok. To niewiele, jeśli weźmiemy pod uwagę, że zyskujemy dostęp do ponad 4500 kursów z takich kategorii, jak: tworzenie oprogramowania, prace kreatywne, biznes online, praca z danymi czy projektowanie i design. Drożej jest w Lynda.com, ponieważ roczny abonament wynosi 360 USD, ale jest tam więcej kursów. We wszystkich serwisach jest też możliwość założenia konta testowego (14 dni) i płacenia z miesiąca na miesiąc, więc nie trzeba od razu decydować się na wyższą opłatę.

Przygodę z kursami radzimy jednak rozpocząć z serwisem CodeCademy.com, ponieważ oferuje wiele kursów za darmo: płacimy tylko wtedy, gdy chcemy poszerzyć umiejętności z danego zakresu i zyskać dostęp do dodatkowych zadań i projektów. W CodeCademy poznamy umiejętności tworzenia stron internetowych, włącznie z bazami danych SQL, a także zyskamy umiejętności związane z poszczególnymi językami, w tym: Python, Ruby, PHP, jQuery, JavaScript i HTML & CSS.

Polecane bezpłatne kursy

Data visualization

Tworzenie wizualizacji na podstawie różnych typów danych zapewnia wgląd w cenne informacje, i to w przejrzysty sposób. Data visualization to umiejętność ceniona u wszystkich specjalistów ds. Big Data.

Adres kursu: https://www.coursera.org/learn/datavisualization

Programming for everybody (Python)

Kurs będący wprowadzeniem do języka programistycznego Python. To doskonały kurs dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z programowaniem – jest bardzo dobry jako pierwszy kurs, który zrealizujesz, ponieważ skupia się na tym, abyś zrozumiał wszystkie koncepcje, nie zaś stworzył np. aplikację webową.

Adres kursu: https://www.coursera.org/learn/python

Multimedia development

Kurs, który uczy, jak tworzyć filmy, efekty wizualne, ruchome grafiki i animacje. Wykorzystuje do tego celu narzędzia, takie jak: Adobe Photoshop, Windows Movie Maker, Adobe Flash, Audacity, Director MX i Adobe After Effects. Można nauczyć się wielu przydatnych technik i poszerzyć lub po prostu zdobyć nowe umiejętności.

Adres kursu: https://alison.com/courses/Diploma-in-Multimedia-Development

Google Analytics Academy

Rywalizacja o ruch organiczny z wyszukiwarki Google jest większa niż kiedykolwiek. Warto więc zrozumieć analitykę webową, aby podejmować lepsze decyzje na podstawie danych, a jednocześnie poprawiać poziom satysfakcji swoich klientów i użytkowników. Kurs na temat wykorzystywania świetnego narzędzia Google Analitycs.

Adres kursu: https://analyticsacademy.withgoogle.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200