HPE przejmuje SGI

Narzędzia analityczne oraz serwery HPC to technologie SGI, które mogą wzmocnić pozycję HPE w segmencie systemów Big Data i komputerów do przetwarzania danych z dużą wydajnością.

HPE (Hewlett Packard Enterprise) kupuje firmę SGI za 275 milionów USD. Transakcja ma zostać zrealizowana w I kwartale 2017 roku finansowego HPE, który kończy się w styczniu 2017.

Zakup SGI ma przede wszystkim wzmocnić pozycję HPE w segmencie analityki dużych zbiorów danych Big Data oraz komputerów HPC (High-Performance Computing) czyli maszyn o bardzo dużej mocy obliczeniowej m.in. w konkurencji z IBM, Fujitsu i Dellem. Serwery HPC, platforma Integrity, rodziny Superdome lub NonStop, są już od dawna w ofercie HPE. Firma wykorzystuje też w nich niektóre technologie opracowane przez SGI takie, jak wydajne złącza NUMAlink.

Zobacz również:

  • Superkomputer HPE powraca na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Po podziale Hewlett-Packarda w 2015 roku i oddzieleniu HPE od części zajmującej się drukarkami i komputerami PC, w firmie wciąż następują zmiany i modyfikacje polityki biznesowej. Na przykład HPE zrezygnowało ze świadczenia usług w chmurze publicznej, a ostatnio zapowiedziało utworzenie wraz z CSC nowej firmy, która ma przejąć większość usług świadczonych dotąd przez dział HPE IT Services.

SGI, wcześniej Silicon Graphics

SGI to firma o długiej i burzliwej historii. Pod nazwą Silicon Graphics Inc. została założona w 1982 roku przez Jima Clarka i była wówczas dobrze znana jako producent zaawansowanych, wysokiej klasy stacji roboczych przeznaczonych do przetwarzania grafiki i wideo, a później również superkomputerów wykorzystujących procesory Itanium.

W 2006 roku stanęła na progu bankructwa. Proces naprawy biznesu trwał do 2009 roku, gdy część biznesu została przejęta przez Rackable Systems, która zmieniła też swoją nazwę na SGI (Silicon Graphics International).

Trzeba przyznać, że inwestycja w przejęcie SGI jest zgodna z celami biznesowymi określonymi po podziale Hewlett-Packarda i zakładającymi m.in. rozwój oferty związanej z systemami analitycznymi oraz komputerami HPC, które są obecnie wyraźnie rosnącym segmentem rynku serwerowego.

Opracowane przez SGI oprogramowanie analityczne wykorzystujące technologie in-memory (aplikacje instalowane w pamięci operacyjnej komputera) mogą wzmocnić pozycję HPE w segmencie serwerów HPC. Na przykład SGI ma m.in. w ofercie rozwiązania HPC dedykowane do obsługi oprogramowania SAP HANA.

„A jeśli porównać to przejęcie z innymi dużymi transakcjami na rynku IT, które często przynoszą straty lub tylko marginalne zyski, cena jaką płaci HPE za SGI wydaje się szalenie korzystna. Jeżeli przewidywania dotyczące wzrostu sprzedaży zaawansowanych systemów analitycznych i komputerów HPC sprawdzą się, to przejęcie to może się zakończyć dużym sukcesem” mówi Charles King, główny analityk w firmie Pund-IT.

Obecnie SGI zatrudnia na świecie około 1100 osób. Zgodnie z ogłoszonymi wynikami za ostatni rok finansowy firma osiągnęła obroty w wysokości 533 mln USD i odnotowała stratę 11 mln USD.

HPE przejmuje SGI

Kasety serwerowe opracowane przez SGI we współpracy z Intelem oraz 3M wykorzystujące innowacyjną technologię immersyjnego chłodzenia cieczą.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200