Przygotowanie infrastruktury IT dla chmury hybrydowej

Coraz więcej firm zaczyna postrzegać chmurę hybrydową jako receptę na usprawnianie własnych systemów IT, obniżanie ich kosztów oraz zwiększenie innowacyjności. Trzeba jednak pamiętać, że dzisiejsze środowisko IT przedsiębiorstw nie jest w pełni gotowe do migracji do chmury hybrydowej.

Każde przedsiębiorstwo potrzebuje od czasu do czasu dodatkowego miejsca do przechowywania danych i większych zasobów do ich przetwarzania. Problem z elastycznością i zmiennym zapotrzebowaniem na moce obliczeniowe pozwalają rozwiązać platformy cloud. Jeżeli jest to chmura hybrydowa, to korzystając z jej wszystkich możliwości możemy jednocześnie zachować wcześniej poczynione inwestycje we własne pamięci masowe, sieci i sprzęt komputerowy.

Systemy IT we własnych serwerowniach i te znajdujące się w chmurze publicznej mają swoje narzędzia do zarządzania, dostarczane przez różnych producentów i usługodawców. Ta dychotomia powoduje, że trudno o jednolity sposób kontroli, zarządzania i zabezpieczenia współdzielonych zasobów obliczeniowych w całym środowisku enterprise IT. W rezultacie może to prowadzić do wzrostu kosztów i złożoności, wymagać zatrudniania dodatkowych pracowników, co grozi zniwelowaniem oczekiwanych przez firmę korzyści z wdrażania strategii hybrydowej chmury – przestrzegają eksperci. Dlatego aby zapewnić sukces chmurze hybrydowej, przedsiębiorstwa muszą odpowiednio się przygotować. Niezbędne są informacje, które rozwiązania należy rozważyć, oraz znajomość komponentów potrzebnych do zapewnienia płynnego przejścia do chmury hybrydowej. Duże znaczenie przy przeprowadzce do chmury ma też zastosowanie zintegrowanych narzędzi do zarządzania zasobami zarówno własnej serwerowni, jak i tych znajdujących się w chmurze.

Zobacz również:

  • HPE rozwija europejskie centrum R&D
  • Chmura obliczeniowa i usługi jej towarzyszące. Doradztwo, migracja, zarządzanie.
  • 5 praktycznych powodów, dla których warto wdrożyć Zero Trust

Chmura hybrydowa katalizatorem cyfrowej transformacji

Platformy hybrid cloud oferują przedsiębiorstwom możliwość korzystania z zasobów informatycznych znajdujących się we własnych centrach danych i przechowywanych w chmurze. Zapewnia to większą swobodę przy dobieraniu odpowiednich mocy obliczeniowych i pamięci masowych do stale zmieniających się potrzeb.

Przedsiębiorstwa, które zaczynały od prywatnych chmur, obecnie coraz częściej dostrzegają większe korzyści z rozwiązań hybrydowych, dających m.in. możliwość odpowiedniego rozkładania obciążeń według bieżącego zapotrzebowania (lokalnie lub w chmurze), współdzielenia zasobów na wielu platformach chmur publicznych, a także skalowania ich w górę lub w dół w zależności od potrzeb.

Transformacja cyfrowa i korzystanie z chmury hybrydowej mają kluczowe znaczenie dla sukcesu przedsiębiorstw w erze cyfrowej – to główny wniosek z badania przeprowadzonego wśród szefów IT i decydentów biznesowych przez IDG Research Services na zlecenie firmy EMC Corp. Aby doskonalić metody obsługi klientów, zwiększać elastyczność, lepiej wykorzystywać okazje biznesowe i obniżać koszty, organizacje muszą „myśleć cyfrowo” – pokazują wyniki badania. Aż 92% respondentów stwierdziło, że zwiększenie konkurencyjności ich organizacji wymaga podejmowania cyfrowych inicjatyw biznesowych, a 90% określiło cyfrowy biznes jako „najwyższy priorytet” na najbliższe lata.

Aż 83% respondentów już stosuje lub planuje wdrożenie środowiska opartego na chmurze hybrydowej, a 73% zgadza się, że model chmury hybrydowej otwiera drogę do cyfrowego biznesu.

„Cyfryzacja biznesu jest priorytetem niemal każdej firmy na świecie. Ale jak to osiągnąć, już nie jest takie oczywiste. Wyniki badania jasno pokazują, że kluczowym katalizatorem tego procesu jest chmura hybrydowa oraz osiągane dzięki niej oszczędności i zwinności biznesowej” – podsumowuje Jeremy Burton, dyrektor ds. produktów i marketingu w firmie EMC.

Najważniejsze cele inwestycji w technologie cyfrowe:

• usprawnianie obsługi klienta (87% respondentów uznało to za krytyczny lub bardzo ważny cel)

• pozyskiwanie nowych klientów (86%)

• zwiększanie innowacyjności (82%)

• umożliwienie podejmowania decyzji biznesowych w czasie rzeczywistym (82%).

Przeszkody i utrudnienia wymieniane przez szefów IT (w badaniu IDG Research Services):

• ograniczenia budżetowe i dostępność zasobów ludzkich (38%)

• silosowa architektura środowisk obliczeniowych (30%)

• brak odpowiednich technologii (29%).

Większe wydatki na chmurę

Do 2019 r. wartość rynku chmury hybrydowej urośnie do 84,67 mld USD (w 2014 r. segment ten był wart 25,28 mld USD) przy skumulowanym rocznym wskaźniku wzrostu (CAGR) w latach 2014–2019 na poziomie 27,3% – prognozują eksperci firmy MarketsandMarkets.

Rynek chmury publicznej do końca 2016 r. ma osiągnąć wartość 203,9 mld USD (wzrost o 16,5%) – szacuje firma Gartner. Natomiast segment IaaS jest na dobrej drodze. by urosnąć w 2016 r. o ok. 38,4%, do 22,4 mld USD. Analitycy Gartnera przewidują, że wzrost segmentu IaaS w tym roku będzie większy niż wszystkich pozostałych usług świadczonych w ramach chmury publicznej, co wynika z rosnącego zapotrzebowania na tego rodzaju platformy cloud computing.

Gartner zaleca przedsiębiorstwom modernizację centrów danych przy wykorzystaniu platform chmurowych, aby mogli szybciej reagować na zmieniające się trendy rynkowe. Oprogramowanie jako usługa SaaS (Software-as-a-Service) zdaniem analityków to drugi szybko rosnący chmurowy segment rynkowy w 2016 r. Coraz więcej dostawców oferuje swoje oprogramowanie poprzez platformy cloud. Rynek SaaS powinien urosnąć w 2016 r. o ok. 20,3%, by osiągnąć wartość 37,7 mld USD. Podobny trend w przedsiębiorstwach będzie napędzać wzrosty w zakresie rozwiązań platforma jako usługa PaaS (Platform-as-a-Service). W 2016 r. przewidywany jest tu wzrost o 21,1%, do 4,6 mld USD.

One cloud, one app, any device

VMware już przed kilku laty była jedną z pierwszych firm, która przewidywała, że chmura hybrydowa będzie stawać się preferowanym przez przedsiębiorstwa modelem konsumowania IT, podczas gdy inni stawiali na chmury publiczne lub prywatne. Wizja wirtualizacyjnego giganta dotycząca najbliższej przyszłości IT w dużym stopniu koncentruje się właśnie wokół chmury hybrydowej, dzięki której klienci korzystają zarówno z własnego sprzętu IT, jak i usług chmurowych. Kierownictwo VMware podczas ostatniej konferencji „VMworld” w Europie potwierdziło, że działania firmy w tym kierunku są kluczowe, a hasło przewodnie brzmi: „Jedna chmura, jedna aplikacja, dowolne urządzenie”.

Dostawcy pamięci masowych (m.in. EMC, NetApp) od co najmniej roku zachwalają funkcjonalności chmury hybrydowej przeznaczonej dla dużych firm. Platforma taka ma stanowić fundament do budowania elastycznego środowiska IT opartego na własnych zasobach IT oraz usługach chmurowych, łącząc zalety publicznych i prywatnych chmur obliczeniowych. EMC oferuje platformę EMC Federation Enterprise Hybrid Cloud, która – jak zapewnia dostawca – umożliwia klientowi skonfigurowanie chmury hybrydowej w ciągu 28 dni. Po raz pierwszy zaprezentowano ją na konferencji „EMC World” w 2014 r., a jej trzecią, najnowszą wersję rok później. NetApp dostarcza rozwiązanie Cloud ONTAP. Oba rozwiązania są oparte na współpracy z dostawcami usług chmurowych i mają na celu przenoszenie danych między własnymi serwerowniami a chmurowymi centrami danych.

Obawy o bezpieczeństwo i integrację zasobów

Pomimo obiecujących perspektyw dla hybrydowych architektur cloud pozostają jeszcze pewne ograniczenia i trudności powodujące, że wiele firm z rezerwą podchodzi do modelu cloud computing. Bezpieczeństwo i integracja zasobów budzą największe obawy przedsiębiorstw przy wdrażaniu strategii cloud – wynika jednoznacznie z badania „2015 IDG Enterprise Cloud Computing Study”. Większość – 61% – respondentów jako główną przeszkodę wskazała właśnie niedostateczne bezpieczeństwo chmury (w tym ryzyko nieuprawnionego dostępu, zagrożenia dla integralności danych i ogólną ochronę). Na kwestie integracji danych – takie jak udostępnianie informacji aplikacjom zewnętrznym w chmurze oraz zachowanie zunifikowanych praw dostępu – zwróciło uwagę 41%.

Choć chmury publiczne są uznawane za bezpieczniejsze, to obawy o bezpieczeństwo i zachowanie prywatności wiążą się głównie z poczuciem braku pełnej widoczności i możliwości kontroli własnych zasobów przez przedsiębiorstwa korzystające z hybrydowych platform cloud. Każdy dostawca chmury i producent urządzeń ma własne narzędzia i procesy, co powoduje, że bardzo często są problemy z komunikacją między nimi lub ze stosowaniem zintegrowanych polityk i procesów biznesowych na wszystkich platformach. Przedsiębiorstwa zwracają uwagę na problem ze spójnym zarządzaniem zasobami we własnych serwerowniach i tych w chmurze publicznej. W efekcie zamiast upraszczania środowiska IT istnieje niebezpieczeństwo, że chmura hybrydowa może wprowadzać nowe poziomy złożoności i dodatkowe koszty zarządzania.

Nadmierne koszty usług chmurowych to kolejna potencjalna pułapka. Nawet jeśli chmura obiecuje obniżenie kosztów, przedsiębiorstwa mogą utracić kontrolę i zostać zmuszone do płacenia wyższych rachunków, niż oczekiwały, zwłaszcza jeśli przeniosły zbyt dużą ilość obciążeń do chmury lub jeśli nie mają odpowiednich narzędzi zarządzania u siebie. Korzystając głównie z zasobów chmurowych, z biegiem czasu całkowity koszt takich usług może w rzeczywistości okazać się wyższy niż uruchamianie tych samych obciążeń we własnych centrach obliczeniowych.

Aby rozwiązać niektóre z tych problemów, przedsiębiorstwa stosują fragmentaryczne podejście, np. pisanie własnych skryptów, za których pomocą próbują integrować narzędzia do zarządzania różnych dostawców w bardziej spójne platformy zarządzania. Swoje sieci fizycznie dzielą też na segmenty za pomocą firewalli lub kupując produkty mające zapewnić bezpieczeństwo aplikacji i sieci. Tego typu poprawki wciąż wymagają dużego zaangażowania personelu IT. Dlatego w przypadku chmury hybrydowej automatyka zarządzania zasobami wydaje sie w dłuższej perspektywie niezbędna.

System operacyjny dla chmury hybrydowej

Wydaje się, że przedsiębiorstwa decydujące się na platformy cloud najbardziej potrzebują systemu operacyjnego dla hybrydowej chmury. W styczniu br. kalifornijska firma Apcera zapowiedziała pokazanie wspólnie z firmą Ericsson podczas marcowego „Mobile World Congress” w Barcelonie pierwszego systemu operacyjnego dla hybrydowej chmury HCOS (hybrid cloud operating system). Ma on uprościć i przyspieszyć wdrażanie oraz zarządzanie chmurą hybrydową poprzez rozszerzenie jednej polityki na wszystkie środowiska typu cloud. HCOS ma zapewnić przedsiębiorstwom lepszy wgląd w całość realizowanych operacji, a także lepszą kontrolę nad zasobami, automatyzację i integrację zarządzania aplikacjami oraz danymi na jednej platformie zarządzania. Ma ona uwzględniać korzystanie z usług wielu dostawców chmurowych, takich jak: Amazon Web Services (AWS), Google Compute Engine (GCE) i SoftLayer (w przyszłości planowane dodanie do Microsoft Azure).

Platforma software'owa Apcera HCOSjest już wdrażana w wybranych globalnych przedsiębiorstwach z branży IT. Ma również znaleźć zastosowanie u operatorów telekomunikacyjnych, umożliwiając im zarządzanie przechodzeniem z dotychczasowej infrastruktury sieciowej do dwóch najważniejszych technologii umożliwiających transformację: wirtualizacji funkcji sieciowych NFV (Network Functions Virtualization) oraz sieci definiowanych programowo SDN (Software-Defined Networking), które uzupełnia tzw. orkiestracja usług, oznaczająca możliwość wspierania istniejących środowisk, środowisk wirtualnych, SDN itd.

ERP i rozwój aplikacji w hybrydowej chmurze

Platformy cloud computing zyskują na znaczeniu w niemal wszystkich głównych rodzajach obciążeń występujących w przedsiębiorstwach. Jak przekonują eksperci Frost & Sullivan w swoim white paper „Leveraging the Cloud for Your ERP Workloads”, wiele firm będzie gotowych też powierzać swoje obciążenia ERP chmurze hybrydowej, która umożliwia elastyczną konfigurację, uwzględniającą środowisko obejmujące wiele centrów danych (własne serwerownie i hostowane; fizyczne i wirtualne; tradycyjne i chmurowe, publiczne i prywatne) – wszystkie zarządzane poprzez jedną konsolę.

Wobec obaw o bezpieczeństwo danych, wydajność aplikacji i dostępność, wykorzystując konfigurację chmury hybrydowej. przedsiębiorstwa mogą wydzielać elementy systemu ERP, które powinny pozostać we własnych zasobach, oraz te, które mogą być bezpiecznie hostowane w centrum danych dostawcy chmury lub współdzielone czy wirtualizowane. Na przykład wrażliwe dane finansowe lub klienta można przechowywać na własnych urządzeniach pamięci masowych, natomiast często aktualizowane kody aplikacji można przenieść do chmury, co ułatwi ich utrzymanie.

Warto podkreślić, że platforma chmury hybrydowej sprzyja też rozwojowi aplikacji, jest praktycznym i przydatnym rozwiązaniem dla zespołów deweloperskich, może pomagać im w tworzeniu nowoczesnego oprogramowania.

Przedsiębiorstwa, spoglądając przychylnie na dostawców usług chmurowych, coraz częściej wykorzystują też rozwiązania open source i stają się bardziej „software'owe”. Analitycy IDC przewidują, że pod koniec 2017 r. dwie trzecie CEO firm z listy „Global 2000” umieści cyfrową transformację w centrum swoich korporacyjnych strategii. Duży nacisk będzie położony na możliwość rozwijania własnego oprogramowania i usług.

Hyper-hybrid cloud – kolejny etap rozwoju

Chmura hiperhybrydowa jest złożonym, rozproszonym środowiskiem obejmującym wiele różnorodnych wzajemnie połączonych chmur publicznych i prywatnych, często od wielu dostawców. Środowisko chmury hybrydowej tworzą: własne zasoby IT, prywatna chmura i usługi z publicznej chmury przy tzw. orkiestracji między tymi platformami. Jak sama nazwa wskazuje, hiperhybrydowa chmura ma takie same elementy jak model podstawowy, ale oferuje większą różnorodność i złożoność, co stwarza dodatkowe wyzwania dla przedsiębiorstw IT w zakresie łączności, interoperacyjności, zarządzania i bezpieczeństwa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200