Infrastruktura definiowana programowo rozszerza możliwości wykorzystania HPC w biznesie


Technologie superkomputerowe, HPC (High Performance Computing), z powodzeniem wkraczają w świat biznesu – pomagają mierzyć się z kluczowymi wyzwaniami związanymi z wykorzystaniem wielkich zbiorów danych.

Korzyści z zastosowania rozwiązań HPC w biznesie są ogromne. Dzięki temu duże organizacje dokonują z wykorzystaniem infrastruktury superkomputerowej prawdziwej transformacji. Zyskują zdolność do rozwiązywania najtrudniejszych problemów, a zarazem zyskują informacje wzbogacające wszystkie obszary biznesowe, bez konieczności dokonywania wielkich przewrotów czy migracji danych.

Jednocześnie, te nowe technologie infrastrukturalne znacząco ograniczają koszty instalowania i uruchamiania systemów HPC – co sprawia, że szczegółowe zestawienie kosztów i korzyści biznesowych wypada dla tego typu systemów wyjątkowo korzystnie.

Transformacja w obrębie HPC to efekt zastosowania nowych, inteligentnych rozwiązań programowych, analityki i reguł w zakresie współdziałania różnych komponentów, urządzeń i sieci w obrębie instalacji HPC.

Elastyczność biznesowa dzięki HPC

Infrastruktura definiowana programowo z biznesowego punktu widzenia oznacza zwinność i elastyczność. Równocześnie pozwala głęboko sięgać w strukturę organizacji i tworzyć zaawansowane algorytmy, analizy oraz wykorzystywać uczenie maszynowe do zaspokajania potrzeb dowolnego działu czy jednostki biznesowej. Pozwala także integrować dane w skali całego przedsiębiorstwa w zakresie budowy kompletnego obrazu całego biznesu.

Dotychczas instalacje HPC były dopasowywane do potrzeb i optymalizowane poprzez konfiguracje sprzętowe. Obejmowało to m.in. dostęp do sieci i danych, co oznaczało, że – przykładowo – instalacja HPC zaprojektowana i skonfigurowana dla inżynierii molekularnej często nie mogła być efektywnie wykorzystywana do innych celów. Ograniczenia techniczne, czasowe i kosztowe sprawiały, że dostępne dane były przetwarzane we własnych sieciach i systemach pamięci masowej. Infrastruktura definiowana programowo zastępuje połączenia i protokoły określane przez konfiguracje sprzętowe, które wiązały oraz izolowały dane i oprogramowanie.

Zamiast wyłącznie rozpoznawać urządzenia do przechowywania danych i sieci do ich przesyłania , definiowane programowo HPC może się auto-rekonfigurować w czasie zbliżonym do rzeczywistego, w celu zapewnienia innym komputerom optymalnej - z punktu widzenia formatów danych, innych komputerów, pamięci masowej czy sieci w dowolnym miejscu organizacji – pracy.

Zoptymalizowana analityka HPC w mgnieniu oka

Potęga analityki i moc obliczeniowa HPC może być wykorzystana do błyskawicznego rozwiązywania zadań i osiągania celów, które stawiają sobie współczesne przedsiębiorstwa.

Oznacza to, że instalacja HPC zaimplementowana na potrzeby działu badawczo-rozwojowego, inżynierskiego czy finansowego może być bardzo szybko udostępniona do prowadzenia analiz marketingowych, prototypowania produktów, porównywania scenariuszy wycofywania produktów z rynku czy raportowania finansowego lub dowolnych innych zadań obliczeniowych na dużych zbiorach danych, które coraz częściej decydują o konkurencyjności przedsiębiorstw.

Infrastruktura definiowana programowo umożliwia również zastosowanie analityki i uczenia maszynowego do konfigurowania instalacji HPC. Przykładowo, sztuczna inteligencja i mechanizmy analityczne pozwalają zapewnić sprzężenie zwrotne, dzięki któremu oprogramowanie na bieżąco będzie optymalizować konfigurację, aby maksymalizować wydajność.

To jednocześnie oszczędność pieniędzy. Inteligenta infrastruktura może odłączać od zasilania urządzenia, które nie są wykorzystywane w danym zadaniu, co przekłada się na mniejsze koszty energii i pozwala na osiąganie celów „zielonego” IT.

Infrastruktura definiowana programowo przekształca HPC w potężne narzędzie, które może znaleźć zastosowanie w dowolnym obszarze organizacji i być wykorzystane do wydajnego przetwarzania dużych zbiorów danych na potrzeby dowolnych wyzwań, jakim musi sprostać organizacja.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.