Wymierna rola ICT w polskiej gospodarce

Redakcja Computerworld przygotowała Indeks dostawców IT na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Celem zestawienie było ustalenie, które z działających w Polsce firm ICT wnoszą największą wartość dodaną do krajowej gospodarki.

Indeks dostawców IT na rzecz odpowiedzialnego rozwoju celowo nawiązuje nazwą do planu Morawieckiego. Przyjętej na rzecz badania metodyce przyświeca założenie, że oprogramowanie tworzone i od początku rozwijane w Polsce zwiększa kapitał intelektualny w większym stopniu, niż aplikacje na zagranicznych licencjach; sprzęt wyprodukowany w kraju wnosi więcej wartości niż ten importowany z Dalekiego Wschodu. Podobnie w kwestii zarządzania przedsiębiorstwem - decyzje podejmowane przez centralę w Polsce biorą w większym stopniu pod uwagę lokalne uwarunkowania, niż te podejmowane za oceanem wobec regionu opisywanego wdzięcznymi akronimami EMEA czy CEE.

Wartość dodana w wymiernej skali

Do Indeksu dostawców IT na rzecz odpowiedzialnego rozwoju trafiło pierwszych 50 firm z tegorocznej tabeli Największych firm informatycznych działających w Polsce w 2015 roku - tabeli głównej Computerworld TOP200.

Polski rynek ICT w liczbach

Raport Computerworld TOP200 kompleksowo przedstawia polski rynek ICT wedle wartości, segmentów, dostawców, a także w perspektywie branż, które kupują informatykę. Polska branża teleinformatyczna wygenerowała w 2015 roku przychody rzędu 105,3 mld zł.

Co składa się na taki wynik? Które segmenty rynku są najbardziej perspektywiczne? Co to oznacza dla klientów firm IT?

Więcej szczegółowych informacji na temat wyników raportu znajduje się tutaj.

Pod uwagę wzięliśmy szereg czynników: od kapitału i struktury własności, przez liczbę pracowników i poziom ich wynagrodzeń, charakter świadczonych usług, miejsce wytworzenia sprzętu czy oprogramowania, aż po działalność eksportową, ośrodki badawczo-rozwojowe i wdrażane patenty. Dla każdej zmiennej przyporządkowaliśmy określoną, zależną od ważności, wartość punktową. Do zdobycia było maksymalnie 25 punktów. W przypadku zdobycia przez kilka firm jednakowej liczby punktów, o pozycji w zestawieniu decydowała wysokość przychodów.

Jaki jest efekt analiz? Pierwszą dwudziestkę zestawienia zdominowały duże firmy z rodzimym kapitałem. Przedstawicielstwa oddziałów zagranicznych korporacji ICT pojawiają się na dalszych pozycjach, a liczba zdobytych przez nie punktów istotnie zależała od tego, jak mocno związane stały się z polskim rynkiem.

Wymierna rola ICT w polskiej gospodarce

Indeks dostawców IT na rzecz odpowiedzialnego rozwoju

Indeks dostawców IT na rzecz odpowiedzialnego rozwoju zdobył uznanie obecnych na debacie premierowej Computerworld TOP200 przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju. "Cieszy nas ta inicjatywa" - mówi Sebastian Christow, Dyrektor Departamentu Gospodarki Elektronicznej w Ministerstwie Rozwoju. "Musimy łowić takie perełki wśród naszych firm, bo one giną w masie pozostałych".

Każde wysoko rozwinięte państwo ma firmy i branże, do rozwoju których przykłada specjalną uwagę. "Nie kryjemy się z tym, że wspieramy polskie przedsiębiorstwa" - deklaruje Sebastian Christow, wskazując zarazem, że "nie jest to żaden protekcjonizm. To normalne działanie". Podkreśla, że "wszyscy są mile widziani z inwestycjami, wszyscy, którzy zatrudniają, ale szukamy też takich przedsiębiorstw, które dają lepiej płatne miejsca pracy, przez które cała gospodarka się bogaci. Sektor ICT jest takim sektorem, który daje dobrze zarobić".

Współpraca popłaca

Indeks dostawców IT na rzecz odpowiedzialnego rozwoju nasunął uczestnikom interesujące pomysły na sposoby potencjalnej współpracy polskich firm ze sobą nawzajem. "Chciałbym pochwalić, że znalazły się tutaj firmy - miejsce 6. i 7. - które zajmują się produkcją gier, że znalazły się zestawieniu dotyczącym branży IT" - powiedział Wojciech Trusz, Naczelnik Wydziału Rynku Cyfrowego i Nowych Technologii w Ministerstwie Rozwoju. Podkreślił, że gry komputerowe to oprogramowanie, będące zarazem potencjalnie bardzo dobrym nośnikiem reklamowym dla przedsiębiorstw spoza branży ICT. "Zasugerowałbym przemysłowi, żeby nie bał się inwestować w produkty tych firm na zasadzie - choćby - lokowania swoich produktów w grach. To się sprawdza na świecie. To się sprzedaje" - mówił, zwracając się do uczestniczących w debacie przedstawicieli firm Solaris oraz Atlas. "W grach sportowych są spotykane reklamy takie, jak w autentycznych relacjach sportowych".

"Pierwszy słynny marketing zastosowany w grze komputerowej to był marketing polityczny prezydenta Obamy. Podczas kampanii umieścił swoje billboardy w grze wyścigowej" - opowiada Wojciech Trusz.

Czego byśmy oczekiwali od dostawców ICT w odniesieniu do polskiej gospodarki? Na przykład "więcej takich produktów, jakie dostarczone zostały w ubiegłym roku przez polskie firmy" - podkreśla Wojciech Trusz, kontynuując wątek polskich gier komputerowych. To dobry przykład, gdyż CD Projekt był najbardziej zyskowną firmą ICT w ubiegłym roku. Spektakularny sukces "Wiedźmina 3" zapewnił warszawskiemu deweloperowi 336 mln zł zysku u ubiegłym roku oraz pozycję lidera zestawienia Firm informatycznych o największym zysku netto z IT raportu Computerworld TOP200.

Sektor teleinformatycznych jest w ramach planu Morawieckiego traktowany jako jedna z kluczowych branż na rzecz budowy silnej polskiej gospodarki. Indeks dostawców IT na rzecz odpowiedzialnego rozwoju przedstawia te spośród działających w Polsce firm informatycznych, które mają największy potencjał w zwiększaniu konkurencyjności oraz innowacyjności innych branż. Więcej o indeksie i pełny ranking w raporcie Computerworld Top200

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200