Cisco wchodzi na rynek analityki prezentując platformę Tetration

Tetration to platforma analityczna, która zapewnia możliwość monitorowania pracy wszystkich najważniejszych elementów infrastruktury centrum danych.

Cisco ogłosiło wprowadzenie Cisco Tetration Analytics, nowej platformy, która została tak zaprojektowana by ułatwić użytkownikom kompletny przegląd działania wszystkich elementów zainstalowanych w centrum danych i to w czasie rzeczywistym – kontrolowany jest każdy pakiet i każdy przepływ danych niezależnie od prędkości interfejsów.

Premiera platformy Tetration oznacza wejście Cisco na rynek systemów analityki przeznaczonych dla centrów danych. Jest ona kulminacją dwuletnich prac nad integracją różnego oprogramowania open source oraz opracowywania własnych, firmowych algorytmów w obszarach Big Data, analityki i uczenia maszynowego.

Zobacz również:

  • Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s
  • 5 praktycznych powodów, dla których warto wdrożyć Zero Trust
  • Polcom - jeszcze więcej środków na inwestycje

Pierwsza komercyjna wersja ma być dostępna w lipcu 2016 roku. Jest to urządzenie appliance w formie kompletnie wypełnionej szafy stelażowej, którą można zainstalować w firmowym centrum danych. Cisco nie ujawniło na razie jakie będą ceny tego systemu.

Cisco Tetration zbiera informacje dostarczane przez programowe i sprzętowe sensory znajdujące się w centrum danych i analizuje je wykorzystując algorytmy do analizy dużych zbiorów danych Big Data oraz mechanizmy uczenia maszynowego. Wyniki tych analiz pozwalają menedżerom IT na monitorowanie zasobów i przeciwdziałanie potencjalnym problemom.

W efekcie Tetration może istotnie zwiększyć niezawodność pracy systemu IT, ułatwia migrację aplikacji do programowo sterowanych sieci lub chmury, a także monitorowanie systemu pod kątem bezpieczeństwa. Ale przede wszystkim umożliwia kontrolowanie krytycznych funkcji centrum danych takich jak zgodność aktywności użytkowników z polityką firmy, śledzenie działania aplikacji, a także pozwala na wykorzystanie modelu bezpieczeństwa opartego na białych listach.

Udostępniając mechanizmy ciągłego monitorowania, analizy i prezentowania w czasie rzeczywistym raportów dotyczących funkcjonowania systemu, Tetration daje menedżerom IT nie tylko możliwość kontrolowania działania centrum danych, ale ułatwia migrację do infrastruktury wykorzystującej kontrolowane programowo sieci SDN lub rozwiązania chmurowe. Oprócz tego, jak zwracają uwagę przedstawiciele Cisco, platforma Tetration umożliwia wdrażanie systemów bezpieczeństwa opartych na modelu Zero-Trust (never trust, always verify) zaproponowanego przez Forrester Research.

„W centrach danych znajduje się obecnie wiele elementów, których działanie trudno jest monitorować. Dlatego platforma Tetration umożliwiająca uzyskanie informacji dotyczących ich funkcjonowania oraz analizy danych w czasie rzeczywistym to duże ułatwienie dla osób zarządzających centrami danych” uważa Zeus Kerravala, założyciel i główny analityk w firmie ZK Research.

Na rynku są dostępne punktowe rozwiązania, które oferują funkcje podobne do platformy Cisco Tetration. Na przykład VMware oferuje oprogramowanie do zarządzania środowiskami zwirtualizowanymi, Docker – kontenerami, a Cisco – oprogramowanie Netflow do monitorowania wydajności systemów sieciowych. Obecnie nie ma jednak narzędzi, które umożliwiałoby spójne zbieranie informacji telemetrycznych z całego centrum danych i bieżącą analizę dużych zbiorów danych w czasie rzeczywistym.

System Tetration jest wyposażony w oprogramowanie analityczne, które działa w czasie rzeczywistym i prezentuje w formie graficznej łatwe do zrozumienia wyniki analizy działania centrum danych, które moga zostać wykorzystane do podjęcia natychmiastowych działań zapobiegających potencjalnym problemom. Wykorzystuje ono głównie rozwiązania opracowane w ramach projektów open source, ale również firmowe kody i algorytmy, które integrują i rozszerzają możliwości tych rozwiązań.

Główne składniki platformy Tetration

Apache Spark

Apache Spark to motor systemu do przetwarzania danych w dużej skali. Żeby zrozumieć czym jest Spark, warto posłużyć się porównaniem z podstawowymi elementami systemu Hadoop. Hadoop składa się z dwóch głównych elementów: systemu plików HDFS (Hadoop Distributed File System) funkcjonującego w warstwie pamięci masowej oraz MapReduce, który działa w warstwie obliczeniowej i analitycznej.

Spark został opracowany jako alternatywa dla MapReduce, która działa w pamięci operacyjnej przetwarzając dane nawet 100 razy szybciej w porównaniu do niektórych implementacji MapReduce.

Podstawową cechą Spark jest to, że programy mogą ładować dane do pamięci systemu klastrowego i szybko, wielokrotnie odpowiadać na przesyłane żądania co powoduje, że jest idealną platformą dla aplikacji obsługujących mechanizmy uczenia maszynowego oraz innych programów wykorzystujących technologie sztucznej inteligencji.

Apache Kafka

Kafka to opracowana w ramach projektu Apache platforma do wymiany wiadomości często wykorzystywana przez programy do analizy dużych zbiorów danych.

Oprogramowanie zostało tak zaprojektowane, że może funkcjonować jako system do zarządzania wymianą danych obsługujący setki operacji odczytu/zapisu na sekundę wykonywanych przez tysiące urządzeń klienckich.

„Strumienie danych są dzielone i przekazywane do różnych maszyn działających w ramach klastrów co pozwala na istotne zwiększenie wydajności systemu, która nie jest ograniczana przez wydajność pojedynczego serwera. Możliwa jest też skoordynowana współpraca między różnymi klastrami”, jak wynika z opisu umieszczonego na stronie projektu Apache Kafka.

Dane są zapisywane na dysku i replikowane w ramach klastra, co zapobiega ich utracie. Według Apache pojedynczy broker danych może zarządzać wiadomościami o terabajtowej pojemności bez spadku wydajności systemu.

Apache Druid

Oprócz oprogramowania Spark i Kafka, inżynierowie Cisco projektujący Tetration wykorzystali oprogramowanie Apache Druid umożliwiające rozproszone przechowywanie danych w pamięci masowej.

Według opisu na stronie projektu, Druid umożliwia obsługę dużych strumieni napływających danych w czasie rzeczywistym, elastyczne ich przeszukiwanie oraz szybką agregację. Istniejące wdrożenia systemu Druid umożliwiają zarządzanie bilionami zdarzeń oraz petabajtami danych.

Firmowe rozwiązania i algorytmy

Oprócz tych trzech podstawowych elementów platformy Tetration opartych na oprogramowaniu open sorce, Cisco musiało jednak opracować mechanizmy pozwalające na ich integrację. „Niektóre krytyczne elementy platformy Tetration trzeba było opracować od podstaw, bo nie były one dostępne w domenie otwartego oprogramowania” mówią przedstawiciele Cisco.

W szczególności dotyczy to niektórych aspektów związanych z algorytmami uczenia maszynowego, które umożliwiają wyróżnienie platformy Tetration od produktów konkurencyjnych. Te nowe firmowe algorytmy są chronione jako własność firmy Cisco.

Jakie są elementy platformy Tetration

Wymienione wyżej oprogramowanie jest preinstalowane w urządzeniu appliance mającym formę szafy stelażowej zawierającej klaster składający się z 36 serwerów UCS C220 o wysokości 1U każdy oraz 3 przełączników Nexus 9372PQ. Tetration wykorzystuje hierchiczny system pamięci masowej z układami DRAM, flash oraz dyskami, który jest zarządzany przez oprogramowanie optymalizujące wydajność zapisu danych w czasie rzeczywistym.

Sensory programowe są instalowane w końcowych hostach, w maszynach wirtualnych lub fizycznych serwerach. Pierwsza wersja Tetration wspiera serwery pracujące pod kontrolą systemów Windows i Linux. Natomiast sensory sprzętowe są zintegrowane z układami ASIC zainstalowanymi w przełącznikach sieciowych Cisco Nexus 9200-X oraz Nexus 9300-EX i zbierają informacje o przepływie danych ze wszystkich portów w czasie rzeczywistym z szybkością obsługiwaną przez te interfejsy.

Jedno urządzenie Tetration appliance może monitorować do miliona unikalnych przepływów danych na sekundę. Zarówno programowe, jak i sprzętowe sensory, w czasie rzeczywistym przekazują zbierane informacje do systemu Tetration Analytics. Platforma Tetration może być zainstalowana w każdym centrum danych niezależnie od wykorzystywanych w nim serwerów i przełączników sieciowych.

W sieciach, gdzie zainstalowane są inne urządzenia sieciowe, Tetration może działać, ale nie zbiera wówczas danych o ruchu sieciowych dostarczanych przez firmowe sensory Cisco, a jedynie z programowych sensorów instalowanych w serwerach. Według przedstawicieli producenta, efektywność działania systemu spada wówczas do poziomu ok. 85%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200