W jaki sposób rozwiązania HPC wzmacniają środowisko IT


Wykorzystując moc obliczeniową wielu maszyn, rozwiązania HPC (High-Performance Computing) pozwalają na analizowanie i porządkowanie ogromnych ilości danych, a co za tym idzie - rozwiązywanie złożonych problemów. To rozwiązania, które mogą naprawdę zmienić nasze życie.

HPC ma potencjał uwalniający radykalne innowacje, które wpłyną na praktycznie każdy rodzaj biznesu na świecie. Co więcej, będą miały pozytywny wpływ na wiele branż i obszarów specjalizacji – od nauki, przez medycynę, po ekonomię i inżynierię.

Ten pionierski dział technologii IT ma swoją konferencję. Lenovo było na niej jednym z głównych uczestników.

Prezentacja najnowszych osiągnięć

ISC-HPC (ISC High Performance) to największa konferencja poświęcona HPC w Europie i druga największa na świecie. Impreza gromadzi uczestników reprezentujących organizacje z całego świata – akademików i badaczy, przedstawicieli biznesu i media; wszystkich chcących dowiedzieć się więcej na temat najnowszych osiągnięć w świecie superkomputerów i aplikacji Big Data.

ISC 2016 jest doskonałą okazją, żeby poznać ludzi, prawdziwych ekspertów w tej dziedzinie, a także „wejść w temat” najświeższych nowości na poziomie detali. A nowości było ostatnio naprawdę sporo.

Rozwiązania hiperskalowe, przykładowo, to obecnie temat na czasie, a na poziomie technologicznym bardzo bliski HPC, ponieważ użytkownicy wielkich centrów komputerowych wymagają możliwości wdrażania architektury, która skaluje się odpowiednio do zwiększającego się zapotrzebowania dodawanego do systemu.

Jak technologia schodzi pod strzechy?

Jednak HPC ma wiele zastosowań. W rzeczywistości, dużo technologii, które obecnie używamy w środowisku biznesowym, a także wielu biurowych rozwiązań IT, ma swoje korzenie w świecie HPC. Weźmy na przykład cloud computing. Wiele organizacji przeniosło swoje aplikacje do chmury, a było to możliwe dzięki temu, że dostawcy cloud dysponują systemami plików umożliwiającymi równoważenie obciążenia. Funkcje takie jak ta były po raz pierwszy wprowadzone w rozwiązaniach HPC jakieś 10, 15 lat temu.

To samo dotyczy analizy danych – kolejnego obszaru, który cieszy się ostatnio dużym zainteresowaniem. Rozwiązania analityczne działające w czasie rzeczywistym na dużych zbiorach danych wymagają środowiska IT, które będzie mogło je obsłużyć. Technologia, która jest w stanie dostarczyć takiego wsparcia, także wywodzi się ze świata HPC, w którym potrzeba reagowania na zwiększenie obciążenia po raz pierwszy została zidentyfikowana i zaproponowano rozwiązanie.

Dlatego, nawet jeśli ktoś nie słyszał o HPC, jest bardzo prawdopodobne, że korzystał z technologii czy funkcji, które mają swoje źródła w rozwiązaniach superkomputerowych.

Praca z technologią, która jeszcze nie istnieje

HPC jest postrzegane w Lenovo podobnie do wyścigów samochodowych – wszystko, co robimy, podporządkowane jest wysokiej wydajności. Tak jak w Formule 1, wszystko można poświęcić dla szybkości, poza niezawodnością, oczywiście. Wszystko musi skalować się płynnie - od małego do wielkiego, bez żadnych technologicznych ograniczeń.

Pierwszego dnia ISC-HPC, Lenovo przeprowadziło warsztat dla partnerów biznesowych, podczas którego informowaliśmy o planach na najbliższe lata. Zaangażowanie na rynku HPC wiąże się często z długim okresem leadowania – w pewnych przypadkach sięga nawet półtora roku. My, w Lenovo, stale wprowadzamy innowacje, czasem tworząc systemy dla naszych klientów przy użyciu technologii, które jeszcze nie istnieją. Tak wygląda proces leadowania w superkomputerowym segmencie rynku IT – nieustające wyzwanie, ale jednocześnie niezwykle interesujące.

Ponadto, to pozwala Lenovo nawiązywać bardzo bliskie relacje z partnerami, takimi jak Intel, który dostarcza pewne komponenty używane przez nas w rozwiązaniach HPC. To ogromne wsparcie, ponieważ możemy mieć pewność, że optymalnie wykorzystujemy podstawową technologię, którą dostarczają, a jednocześnie w ten sam sposób integrujemy ją w systemach, które wprowadzamy na rynek.

Przykładowo, Lenovo było pierwszym dostawcą na rynku, który udostępnił technologię chłodzenia ciepłą wodą, która sprawia, że środowiska HPC osiągają wyższy poziom efektywności energetycznej. Elementem tego rozwiązania mogą być mechanizmy pozwalające na tworzenie harmonogramu pracy z uwzględnieniem zużycia energii, dzięki czemu możemy dynamicznie sterować wydajność procesora i pamięci, żeby optymalnie obsłużyć aktualne zadanie. Dlatego w przypadku zaistnienia potrzeby, wydajność procesora i częstotliwość jego pracy może zostać zmniejszona, a żeby osiągnąć najlepsze efekty, można włączyć tryb turbo – biorąc pod uwagę zarówno poziom użycia mocy obliczeniowej, jak i konsumpcji energii.

Zostać liderem

Lenovo podczas ISC 2016 przeprowadziło również kilka dyskusji. Tematyka koncentrowała się na roli HPC w całej strategii Lenovo dla centrów danych. Nasza misja to osiągnięcie pozycji najbardziej zaufanego partnera dla centrów danych. Realizacja tak określonego celu wymaga dokładnego wyjaśnienia, jakie mamy możliwości i na czym polega nasza strategia. Wszystko, co robimy, skupia się na zwiększaniu zadowolenia klienta. Chcemy jednocześnie pokazać, dlaczego tak agresywnie działamy na rynku HPC – zarówno z perspektywy technologicznej, jak i komercyjnej.

HPC ma wiele zastosowań, które zwykle nie przychodzą w pierwszej kolejności do głowy – od prognozowania pogody i badania zmian klimatycznych, po obliczenia inżynieryjne niezbędne przy budowie platform wiertniczych, samolotów czy samochodów. Podczas ISC-HPC pokazywaliśmy wiele korzyści, jakie może Lenovo zaoferować klientom i partnerom, a także prezentowaliśmy innowacje i obszary, w których możemy wspierać transformację biznesu.

ISC-HPC odbywało się w dniach 19–23 czerwca we Frankfurcie, w Niemczech.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.