Wielkie, małe rzeczy


Kiedy słyszę wyrażenie “wielka, mała rzecz”, zawsze przychodzą mi na myśl sportowcy, tacy jak Spud Webb, który przy wzroście 170 cm wygrał konkurs wsadów NBA Slam Dunk; albo Naim Süleymanoğlu, mistrz olimpijski w podnoszeniu ciężarów w wadze piórkowej – z przezwiskiem “Kieszonkowy Herkules”, Süleymanoğlu zdobył złote medale na trzech igrzyskach olimpijskich i pozostaje jedynym ciężarowcem, który kiedykolwiek dźwignął trzykrotność swojej masy ciała + 10 kg w podrzucie. Lista jest długa, a przesłanie takie samo: nie należy oceniać czyichś możliwości na podstawie jego fizycznych rozmiarów.

Na początku czerwca br. Lenovo zaprezentowało nowe ultra-gęste rozwiązania: ThinkServer sd350 oraz obudowę n400. To podobny przypadek do opisywanych wcześniej sportowców: niewielkie rozmiary fizyczne, zaledwie 2U, z czterema niezależnymi dwuprocesorowymi węzłami obliczeniowymi i nawet 24 napędami hot-swap - kompaktowe rozmiary tych urządzeń nie powinny pozostawiać żadnych wątpliwości co do ogromnej mocy.

Obudowa n400 może pomieścić do czterech węzłów sd350, mających do dwóch procesorów Intel E5-2600 V4, z których każdy może być wyposażony w 20 rdzeni i nawet 512 GB pamięci operacyjnej 2400 MHz DDR4. Wnęki na dyski hot-swap 2,5 cala SAS/SATA w liczbie 24 mogą obsłużyć dyski HDD i SSD, o maksymalnej pojemności 2 TB. Dla wszystkich, którzy interesują się liczbami i statystykami: to oznacza, że szafa wypełniona tymi ultra-gęstymi czterowęzłowymi systemami o wysokości 2U może zmieścić nawet 3,3 tys. rdzeni i petabajt (PB) pamięci masowej. Całkiem sporo, jak na mały system…

Czterowęzłowe modele o wysokości 2U zyskały ostatnio popularność jako platforma hiperkonwergentna, jako zdalny serwer w środowiskach rozproszonych geograficznie organizacji, a także jako następca dla mniejszych systemów blade czy rack.

Dla klientów zainteresowanych hiperkonwergencją, duża pojemność pamięci masowej pozwala na wykorzystanie n400 jako platformy do budowy infrastruktury SAN. Natomiast klienci mający rozproszone środowisko skorzystają dzięki XClarity, oprogramowaniu Lenovo do zarządzania, które oferuje takie funkcje, jak call home, pozwalające uprościć zdalne zarządzanie i monitoring. Mamy także coś dla tych, którzy myślą o wymianie i konsolidacji starszego sprzętu. Pojedyncza obudowa n400 z czterema serwerami sd350 może zastąpić dwanaście systemów rack o wysokości 1U wyposażonych w procesory E5-2600 V2, co umożliwia zmniejszenie zapotrzebowania na przestrzeń w centrum danych, a także ograniczenie kosztów energii, zarządzania i utrzymania.

ThinkServer sd350 oraz obudowa n400: ultra-gęstość, prostota i efektywność. Teraz eksperci z naszego laboratorium pracują nad tym, żeby nasze systemy wsadzały piłkę do kosza i wykonywały perfekcyjny podrzut.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.