Czy Twoja firma ma dobrą strategię mobilną?


Współczesne, coraz bardziej elastyczne modele wykonywania pracy wymagają prostej, bezproblemowej mobilności – od sprzętu, przez bezpieczeństwo, aż po procesy.

W miarę podejmowania kolejnych inicjatyw, mających na celu wspieranie pracowników mobilnych, wyjątkowego znaczenia nabiera kompleksowa strategia mobilna, obejmująca wszystkie kluczowe elementy.

Odpowiedni sprzęt

Choć może wydawać się to oczywistością, wyposażenie ludzi w odpowiedni sprzęt to pierwszy krok na drodze do zwiększenia produktywności pracowników mobilnych. Niezależnie od tego, czy to firma dostarcza pracownikom urządzenia, czy pozwala im wybrać samodzielnie, ważne jest, żeby umożliwiały one elastyczne i produktywne działanie.

Coraz częściej biznes widzi wartość zarówno w urządzeniach hybrydowych – takich jak ThinkPad X1 Tablet, który został stworzony jako urządzenie mobilne, ale może być używany również stacjonarnie dzięki dobremu mikroprojektorowi – jak i w urządzeniach 2-w-1, np. ThinkPadzie X1 Yoga, który poza tradycyjną klawiaturą oferuje elastyczność dzięki dotykowemu ekranowi odchylanemu o 360 stopni.

Produkty tego typu łączą najlepsze cechy dwóch światów – laptopa, w sytuacji kiedy pracownik potrzebuje tradycyjnego zestawu PC, oraz tableta (lub funkcjonalności tableta), wówczas gdy zależy mu na mobilności najwyższej klasy.

Współpraca

Pracownicy mobilni czują czasem, że znajdują się na firmowym „marginesie”. Dlatego tak ważne jest, żeby zagwarantować im pozostawanie w kontakcie z innymi współpracownikami zawsze, kiedy tego potrzebują. Poczta elektroniczna nie jest najbardziej wygodnym sposobem komunikacji, dlatego warto rozważyć zastosowanie wyspecjalizowanego oprogramowania wspierającego współpracę. Powinno ono obejmować funkcje czatu oraz komunikacji błyskawicznej, współdzielenia dokumentów i plików, a także zapewniać, że pracownicy będą mieli aktualne informacje o swoich kolegach i wykonywanej przez nich pracy.

Bezpieczeństwo

Coraz większa mobilność oznacza coraz wyższy poziom ryzyka. Informacje wymagające ochrony nie znajdują się wyłącznie w granicach biura, dlatego przedsiębiorstwa muszą wzmocnić swoją infrastrukturę bezpieczeństwa, żeby ograniczyć ryzyko.

Systemy MDM (Mobile Device Management) do zarządzania urządzeniami mobilnymi powinny być wyposażone w takie funkcje, jak zdalne wymazywanie danych na urządzeniach, a także ich szyfrowanie. Pracownicy powinni wykorzystywać VPN, używając publicznych połączeń do internetu – to dodatkowa warstwa bezpieczeństwa dla wszystkich informacji wrażliwych. Ważne jest również, żeby istniały reguły określające jak chronić dane i urządzenia, a także żeby pracownicy byli ich w pełni świadomi, zanim zaczną pracę mobilną.

Dostęp

Nie ma sensu pozwalać pracownikom na pracę zdalną – czy to w domu, czy w innych bardziej publicznych lokalizacjach, np. kawiarniach – jeśli nie będą mieli dostępu do aplikacji, dokumentów czy danych, których potrzebują. Muszą jednak istnieć procesy, które będą gwarantować, że pracownicy mają dostęp wyłącznie do tego, co jest im niezbędne do wykonywania obowiązków. Jeżeli w biurze mają dostęp wyłącznie do określonych plików, folderów czy aplikacji, to tak samo powinno to wyglądać przy pracy zdalnej.

Głowa w chmurach

Wykorzystanie możliwości chmury obliczeniowej odgrywa istotną rolę w osiągnięciu maksymalnych korzyści z umobilnienia pracowników. Zastosowanie aplikacji w chmurze zmniejsza potrzebę jej instalowania czy innego oprogramowania na ich urządzeniach. Oznacza to jednocześnie, że upgrade’y, aktualizacje oraz instalowanie poprawek może być przeprowadzone bardzo szybko i w dowolnym momencie – zarazem odpowiedzialność za to nie spoczywa na użytkownikach. To właśnie jest prawdziwa praca z dowolnego miejsca i o dowolnej porze.

Cloud computing to także doskonała przestrzeń dla współpracy. Rozproszeni pracownicy mogą mieć dostęp do współdzielonych treści, które są przechowywane w chmurze, a wszelkie aktualizacje czy zmiany będą automatycznie zapisywane i synchronizowane.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.