Dlaczego lubimy projektory?


Minęło już ponad 10 lat od chwili, kiedy musieliśmy stawiać się na określoną godzinę w naszych salonach, żeby obejrzeć coś na ekranie telewizora: jeśli zależało nam na obejrzeniu ulubionego programu albo musieliśmy nagrać go na magnetowidzie, albo osobiście pojawić się przed telewizorem o określonej godzinie. Technologia zmieniła jednak nasze zachowania. Obecnie, poza urządzeniami DVR, coraz więcej ludzi używa tabletów do konsumowania ciągle rosnącego strumienia cyfrowych mediów: fotografii, filmów, gier… co kto lubi.

Z przeprowadzonego przez nas badania1 wynika, że 88% ludzi konsumuje znaczącą ilość cyfrowych treści w domu na tabletach, a ponad połowa ogląda na nich kilka razy w tygodniu telewizję. To tworzy problem – jak zapewnić sobie doskonałe wrażenia z oglądania treści wizualnych na stosunkowo małym urządzeniu? Zmusiło nas to do opracowania rozwiązania, które zaoferowałoby lepsze wrażenia związane z posiadaniem większego ekranu, zachowując mobilność oferowaną przez tablet.

Nasza propozycja: pierwszy na świecie tablet ze zintegrowanym projektorem Pico, czyli YOGA Tablet. Dzięki projektorowi rzucającemu obraz wysokiej rozdzielczości 16:9 można w jednej chwili zapewnić sobie wrażenia porównywalne do 50-calowego ekranu. Co więcej, zaprojektowaliśmy cylindryczny element, który ułatwia trzymanie urządzenia i umieściliśmy w nim – z myślą o wymagających konsumentach treści wideo - baterię pozwalającą na 18 godzin pracy.

Klienci zakochali się w tym projektorze. Ich reakcja ułatwiła decyzję o integrowaniu projektorów w innych urządzeniach. Przez ostatnie dwa lata nasze zespoły badawczo-rozwojowe doskonaliły technologię i poszukiwały możliwości na dostarczenie większego ekranu, który można współdzielić z innymi użytkownikami – mając na uwadze także użytkowników biznesowych. Kilka miesięcy temu zaprezentowaliśmy nasz modularny tablet, ThinkPad X1 Tablet, który – z myślą o osiągnięciu ekstremalnej produktywności - został wyposażony w wymienne moduły, w tym projektor, który pozwala na wyświetlanie i współdzielenie ekranu.

Zastanawiamy się także, w jakich nowych produktach mógłby znaleźć zastosowanie projektor. W ten sposób powstał nasz Smart Cast, koncepcyjny smartfon, którego premiera miała miejsce podczas Tech World 2015.

Wyposażony w czujnik podczerwieni, projektor Smart Cast wyświetla wirtualną klawiaturę i reaguje na gesty użytkownika naśladujące wprowadzanie tekstu na klawiaturze. Jeśli ostatecznie trafią na rynek, tego typu innowacje w obszarze technologii projektorowej pozwolą nam wykraczać poza tradycyjne ograniczenia fizycznych urządzeń. Proszę sobie wyobrazić – dowolny blat stołu albo płaska powierzchnia może w mgnieniu oka zamienić się w klawiaturę, która zapewni większą produktywność i elastyczność. Potencjał ukryty w tym rozwiązaniu można zobaczyć na własne oczy, oglądając demo gry na wirtualnym pianinie, które miało miejsce podczas Tech World 2015.

W miarę jak my, konsumenci, będziemy wybierać coraz bardziej zoptymalizowane pod kątem multimediów urządzenia mobilne, oczekuję, że na rynek będzie trafiać coraz więcej produktów oferujących „drugi ekran” – zintegrowany lub w postaci dodatkowego modułu. Dotyczy to zarówno smartfonów z kamerą/projektorem, laptopów rzucających na ścianę większy niż ekran LCD obraz, jak i projektorów, które będzie można kupić jako oddzielne urządzenia, np. takie jak nasz kieszonkowy projektor Pico.

Więcej na temat naszych propozycji w zakresie technologii projektorowej można znaleźć, przeglądając informacje z Tech World 2016, które publikowane są m.in. na YouTube (www.YouTube.com/lenovo), Facebooku oraz Twitterze (@Lenovo).

1 Badanie Lenovo, 2013. Dane rynkowe CEA 2013, użytkownicy tabletów w USA.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.