Lenovo wspiera Europejską Agencję Techniczną: pomagamy tworzyć mapę Drogi Mlecznej


Przed pięciu laty Europejska Agencja Kosmiczna (European Space Agency - ESA) zdecydowała się nam zaufać i wybrała rozwiązania Lenovo dla centrów danych. Niedawno kontrakt został odnowiony. Agencja nadal będzie polegać na systemach Lenovo NeXtScale przy przetwarzaniu ogromnych ilości informacji powstałych w ramach projektu Gaja.

Projekt Gaja uruchomiono 19 grudnia 2013 r. Jego celem jest dostarczanie informacji, które pozwolą lepiej zrozumieć początki i ewolucję przestrzeni kosmicznej, poprzez oznaczanie miliardów gwiazd i stworzenie możliwie najbardziej dokładnej mapy Drogi Mlecznej. Osiągnięcie tak postawionego celu wymagało zastosowania zaawansowanych technologii, które pozwalają na zarządzanie – precyzyjne i bezbłędne - wielkimi wolumenami informacji.

Lenovo NeXtScale eliminuje typowe wyzwania związane z obsługą dużych ilości danych, oferując większą wydajność, efektywność, a zarazem elastyczność. Rozwiązania do przetwarzania danych Lenovo pozwalają również na kontrolowanie wielu obciążeń za pośrednictwem zaawansowanych funkcji serwerowych.

Współpraca Lenovo z należącym do ESA centrum European Space Astronomy Centre – w związku z projektem Gaja – datuje się na 2011 r. i koncentruje się na przetwarzaniu danych naukowych tworzonych w trakcie projektu. To kluczowy element przedsięwzięcia do stworzenia finalnego pliku danych, który po zakończeniu przedsięwzięcia, urośnie do rozmiarów przekraczających 1 petabajt (milion gigabajtów, czyli ilość danych, do zapisania której potrzeba 200 tys. płyt DVD). Systemy Lenovo zastosowane do przetwarzania tych danych są elastyczne, skalowalne i umożliwiają bezpieczną i niezawodną pracę.

Współpraca z ESA to kolejny przykład, pokazujący zaangażowanie Lenovo na rynku rozwiązań HPC (High Performance Computing). W roku 2015 Lenovo otworzyło w Stuttgarcie ośrodek Global HPC Innovation Centre, którego celem działania jest prowadzenie prac badawczo-rozwojowych oraz benchmarkowanie aplikacji. W ubiegłym roku Lenovo dołączyło także do European Technology Platform for High-Performance Computing, organizacji typu think-tank, która chce angażować się w określanie priorytetów badawczych i podejmować działania wspierające Komisję Europejską w zakresie projektów HPC – w zamyśle europejskich władz, wiodąca rola w tym obszarze ma pomóc w stymulowaniu wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej.

„W centrum wszystkich naszych działań znajdują się klienci. Dlatego ciągle ewoluujemy i inwestujemy w innowacje – chcemy dostarczać naszym klientom najbardziej konkurencyjne rozwiązania na rynku, które pomogą im osiągnąć sukces biznesowy lub zrealizować podejmowany projekt. Współpraca taka jak z ESA, pomaga nam jednocześnie zachować wiodącą pozycję i odgrywać rolę głównego gracza na rynku HPC" – powiedział Wilfredo Sotolongo, VP & GM Data Center Group w Lenovo w regionie EMEA.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.