Roboty mogą już malować, ale z pisaniem idzie im dużo trudniej

Trwają cały czas intensywne prace na sztuczną inteligencją zmierzające do tego, aby roboty wkroczyły szerszą ławą do naszego życia. I tu ciekawostka - na początku maja odbyły się dwa konkursy robotów które udowodniły, że mogą one co prawda malować, ale z pisaniem sprawa jest dużo trudniejsza.

Pierwszy konkurs nosił nazwę RobotArt.org i wzięły w nim udział roboty, które podjęły się trudnej sztuki malowania. Do konkursu zgłosiło się 15 zespołów z siedmiu krajów, które zaprezentowały 70 robotów. Główna nagrody wynosiła 30 tys. USD i zgarnął ją robot TAIDA zaprojektowany przez naukowców i inżynierów pracujących w National Taiwan University.

Srebrny medal (18 tys. USD) przypadł w udziale amerykańskiemu robotowi cloudPainter, a brązowy włoskiemu robotowi NoRAA (12 tys. USD). Polacy nie brali udziału w konkursie.

Zobacz również:

  • IDC CIO Summit – potencjał drzemiący w algorytmach
  • ONZ rekrutuje roboty, aby osiągnąć globalne cele rozwoju
  • Copilot Pro czyli subskrypcja na AI - wkraczamy w nową erę usług?

Konkurs udowodnił, że roboty są w stanie stworzyć obraz zasługujący na miano dzieła sztuki. Drugi konkurs udowodnił natomiast, że jeśli chodzi i pisanie, to robotom daleko jest jeszcze do człowieka. Został on zorganizowany przez uczelnię amerykańską Dartmouth College i wzięły w nim udział roboty obdarzone sztuczną inteligencją, przed którymi postawiono zadanie stworzenia prostego działa literackiego – napisanie krótkiego opowiadania czy poematu.

W zamyśle organizatorów konkursu wygrać go miał robot, którego opowiadanie było napisane w taki sposób, iż większość jurorów była zdania, że mogło być ono napisane przez człowieka. Okazało się, żaden robot nie był w stanie stworzyć takiego opowiadania. Z napisanymi przez roboty opowiadaniami i poematami można się zapoznać tutaj.

Przed tymi8 samymi robotami postawiono też inne zadanie. Napisać krótki utwór muzyczny. Każdy może wysłuchać takich krótkich fraz muzycznych klikając tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200