Lenovo pomaga Europejskiej Agencji Kosmicznej w naniesieniu na mapę Drogi Mlecznej

Docelowy plik z danymi po zakończeniu misji będzie mieć ponad petabajt (milion gigabajtów).

Po niemal pięciu latach korzystania z rozwiązań Lenovo do centrów danych Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przedłużyła kontrakt z firmą, dzięki czemu będzie używać systemu Lenovo NeXtScale do przetwarzania dużych ilości danych generowanych w ramach Projektu Gaia.

Projekt Gaia został zainaugurowany został 19 grudnia 2013 r. i ma on umożliwić lepsze zrozumienie początków oraz ewolucji kosmosu. W tym celu badacze zarejestrują miliard gwiazd i wygenerują najdokładniejszą dotychczas mapę Drogi Mlecznej. Zarejestrowanie bezprecedensowej liczby gwiazd wymaga zaawansowanej technologii, która umożliwi dokładne i bezbłędne zarządzanie ogromną ilością danych.

Zobacz również:

  • Lenovo ThinkPad X1 Carbon – nowe oblicze hybrydowego świata

Lenovo NeXtScale eliminuje problemy z obsługą wielkich zbiorów danych i zapewnia wysoką wydajność oraz elastyczność. Rozwiązana Lenovo do przetwarzania danych umożliwiają także sterowanie wieloma obciążeniami przy użyciu zawansowanych funkcji serwerowych.

Lenovo współpracuje z Europejskim Centrum Astronomicznym (European Space Astronomy Centre, ESAC) agencji ESA, w tym nad Projektem Gaia, od 2011 r., ułatwiając przetwarzanie danych naukowych generowanych podczas tej misji. Przetwarzanie danych jest niezbędnym aspektem umożliwiającym uzyskanie docelowego pliku z danymi, który po po zakończeniu misji będzie mieć ponad petabajt (milion gigabajtów lub tyle co 200 000 płyt DVD). Systemy Lenovo używane do przetwarzania tych danych są elastyczne, bezpieczne i niezawodne, a ponadto można je rozbudowywać odpowiednio do potrzeb.

Współpraca z ESA to kolejny dowód zaangażowania i ambicji Lenovo na rynku wysokowydajnych systemów komputerowych (HPC). W 2015 r. firma Lenovo otworzyła Globalny Ośrodek Innowacyjności w dziedzinie HPC w Stuttgarcie, w którym prowadzi prace badawczo-rozwojowe oraz testy porównawcze aplikacji. W zeszłym roku firma Lenovo dołączyła do think-tanku European Technology Platform for High-Performance Computing, chcąc aktywnie wpływać na określanie priorytetów badawczych i działań, a także pomóc Komisji Europejskiej w definiowaniu HPC oraz odnoszeniu sukcesów w tej dziedzinie, która odgrywa decydującą rolę w stymulowaniu rozwoju gospodarczego Europy.

"Klienci zawsze odgrywają kluczową rolę w każdym aspekcie naszej działalności. Dlatego nieustannie się rozwijamy i inwestujemy w innowacje, aby zapewniać klientom najbardziej konkurencyjne rozwiązania na rynku, dzięki którym będą oni odnosić sukcesy w swojej działalności lub misji. Współpraca, taka jak z ESA, pomaga nam w utrzymaniu pozycji lidera oraz ważnego punktu odniesienia w branży wysokowydajnych systemów komputerowych" - powiedział Wilfredo Sotolongo, wiceprezes Data Center Group, Lenovo EMEA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200