1800 zł na rękę? Nie, zacznij zarabiać w IT

1800 zł na rękę? Nie, zacznij zarabiać w IT

1800 zł netto – tyle, zdaniem GUS, wynosi kwota najczęściej wypłacanego w Polsce wynagrodzenia. Po odliczeniu miesięcznych należności i kosztów życia niewiele pozostaje. Co zrobić, by wreszcie zacząć lepiej zarabiać? Analiza rynkowych tendencji podsuwa pewien trop…

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Kariera w IT

Kariera w IT

Zapraszamy do pobrania najnowszego raportu magazynu Computerworld „Kariera w IT” To już V edycja raportu o możliwościach rozwoju, nowościach, zarobkach i specjalizacjach w IT.

Pracodawcy IT

Pracodawcy IT

Zapraszamy do pobrania wydania specjalnego Computerworld 'Pracodawcy IT' W publikacji tabele z danymi na temat m.in. zatrudnienia IT, benefitów i form zatrudnienia, które oferują firmy biorące udział w badaniu Computerworld.

Pracodawcy IT

Pracodawcy IT

„Pracodawcy IT” to unikalna publikacja - zbiór najważniejszych informacji o polskim rynku pracy IT. Zebrane podczas badania dane o Pracodawcach, w formie tabel i infografik, pozwalają w prosty i szybki sposób dowiedzieć się m.in. na jakie zarobki można liczyć, gdzie znajdują się...

Panuje przekonanie, że nie jest tak łatwo nauczyć się nowego zawodu wymagającego wysokich kwalifikacji. Bo, przykładowo, o ile dziennikarz łatwo odnajdzie się w branży public relations, to już praca w laboratorium chemicznym wydaje się poza jego zasięgiem. Z kolei droga do nowego zawodu wiodąca na skróty może skończyć się na kursie medycyny tybetańskiej i uzyskaniem „certyfikatu” uzdrowiciela.

Od tej reguły jest co najmniej jeden znaczący wyjątek, dotyczący zawodów informatycznych. Ale zanim się nim zajmiemy…

Zobacz również:

  • Dni Kariery w IT – Britenet

…porozmawiajmy o pieniądzach

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2015 r. mediana wynagrodzeń w polskiej gospodarce wyniosła 3291,56 zł brutto – połowa Polaków zarabiała mniej, a połowa więcej. Tzw. dominanta, czyli wynagrodzenie wypłacane najczęściej, była jednak znacznie niższa, wynosiła bowiem 2469,47 zł brutto – na rękę to ok. 1800 zł.

Tymczasem, jak wynika z innego raportu GUS „Budżety gospodarstw domowych”, wydatki na rachunki i należności za towary i dobra konsumpcyjne oraz koszty utrzymania mogą wynieść nawet 80% dochodu rozporządzalnego, czyli sumy dochodów z różnych źródeł, przypadającej na jednego członka gospodarstwa domowego po odliczeniu podatków i składek. Statystycznie rzecz biorąc, w jednoosobowym gospodarstwie o dochodzie rozporządzalnym 1800 zł, na realizację potrzeb związanych z rozwojem osobistym, hobby czy oszczędnościami i inwestycjami, pozostaje miesięcznie zaledwie 360 zł.

Gdyby z tej kwoty oszczędzać po 200 zł miesięcznie, to na 10-dniowe wakacje all-inclusive w Grecji trzeba by odkładać minimum przez 1,5 roku, na pięcioletnie benzynowe auto kompaktowe – 8-9 lat, a na 35-metrową kawalerkę na obrzeżach Warszawy… 129 lat. Większości Polaków nie stać na czekanie.

Zgodnie z najnowszym raportem agencji Randstad „Monitor Rynku Pracy”, Polacy należą do ścisłej czołówki europejskich nacji najbardziej otwartych na zmianę pracy. Pod względem wskaźnika mobilności zawodowej, tj. przewidywanej przez pracowników zmiany pracy w ciągu najbliższego półrocza, wyprzedzają nas tylko Brytyjczycy i Francuzi. Nic dziwnego, że zamiast liczyć na podwyżkę lub perspektywę awansu w mniej lub bardziej odległej przyszłości, wiele osób podejmuje radykalne kroki – zmienia pracę, a nawet całkowicie się przebranżawia.

Specjalistę zatrudnię

Decyzja o zmianie zawodu powinna być poparta analizą trzech czynników. Są to: warunki płacowe, sytuacja na rynku pracy w kontekście perspektyw rozwojowych dla danej branży oraz możliwości i łatwość przekwalifikowania się. Nowej pracy nie szuka się przecież po to, by ją szybko stracić, a nowego zawodu – by mieć trudność ze znalezieniem posady.

Pod względem pewności zatrudnienia oraz ogólnorynkowych trendów rozwojowych sektor nowoczesnych technologii należy do najlepiej rokujących. W ubiegłorocznym raporcie Computerworlda „Kariera w IT” wśród 10 stanowisk na które pracodawcy najczęściej prowadzili rekrutację w I kwartale 2015 r., aż trzy były związane z programowaniem. Z badania Antal Global Snapshot, opublikowanego przez Antal International w lutym br. wynika, że aż 82 proc. firm planuje rekrutację specjalistów IT w najbliższych kwartałach, a tylko 10 proc. organizacji planuje zwolnienia.

Dołóżmy do tego ogromną lukę kadrową specjalistów IT w Polsce, szacowaną nawet na 50 tysięcy wakatów, a okaże się, że programista to pracownik, na którego zawsze będzie popyt.

Bootcamp programistyczny – za i przeciw

+ zróżnicowane formy nauki (ćwiczenia, projekty indywidualne),

+ testy weryfikujące postępy kursantów,

+ bezpośredni kontakt z wykładowcami,

+ dostęp do aktualnych materiałów dydaktycznych,

+ wsparcie w poszukiwaniu pracy po kursie,

- miesiąc lub dwa „wyjęte z życiorysu”,

- tempo nauki może dla niektórych okazać się za szybkie.

Pogląd, że zawód programisty wiąże się z koniecznością odbycia trudnych, kilkuletnich studiów, też wymaga weryfikacji. Wg danych Stackoverflow.com 57% programistów nie ukończyło studiów technicznych. Możliwość stosunkowo szybkiego zdobycia praktycznej wiedzy o kodowaniu oferują coraz popularniejsze bootcampy programistyczne – intensywne kursy zawodowe, nastawione na nauczanie konkretnych umiejętności, na jakie aktualnie panuje największe zapotrzebowanie.

Owszem, można też uczyć się samodzielnie, nie wszystkim jednak wystarcza samodyscypliny – czasem najlepszym motywatorem bywa wizja sprawdzianu (testy są m.in. integralną częścią kursów prowadzonych przez działający w Polsce bootcamp Coders Lab). Warto pamiętać też o tym, że ucząc się samodzielnie ciężko jest opanować umiejętność dzielenia się kodem, co jest szczególnie istotne w pracy komercyjnej.

Wniosek?

Gra jest warta świeczki. Zgodnie z danymi Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana pensji na stanowisku programisty JavaScript / developera front-end to 5200 zł brutto. Statystyczny programista webowy do ręki dostaje więc przeciętnie ponad 3 600 zł – dwukrotnie więcej, niż wynosi GUS-owska dominanta. W praktyce wynagrodzenie początkowe, na jakie może liczyć absolwent bootcampu na stanowisku junior web developera, sięga od 2000 do 3000 zł na rękę. Programista z ok. dwuletnim doświadczeniem, zatrudniony w stołecznej firmie, może liczyć nawet na 6 tys. zł netto.

Jeżeli już zmieniać zawód, to na taki, który rzeczywiście zagwarantuje wyraźną poprawę warunków finansowych, a przy okazji będzie perspektywiczny i atrakcyjny intelektualnie. Biorąc pod uwagę skalę niedoboru programistów oraz fakt, że dzięki bootcampom programistą może zostać każdy i w zasadzie w każdym wieku, zdobycie umiejętności kodowania wydaje się jednym z najbardziej przyszłościowych pomysłów na nową ścieżkę kariery.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.