Rynek PC: wracamy do poziomu z 2007 roku

Nie widać perspektyw powrotu do tendencji wzrostowej w segmencie komputerów osobistych nawet do 2020 roku uważają analitycy IDC i Gartnera.

Sprzedaż komputerów PC w pierwszym kwartale 2016 roku zmniejszyła się na świecie o 9,6% w porównaniu do analogicznego okresu roku 2015, według najnowszego raportu firmy Gartner.

To kolejny kwartał w którym notowane są spadki, a jednocześnie pierwszy od 2007 roku, w którym sprzedaż spadła do poziomu poniżej 65 mln sztuk.

Zobacz również:

  • Przychody Lenovo spadają czwarty kwartał z rzędu
  • Przychody na rynku chipów wzrosną w tym roku do ponad 600 mld
  • Spadek sprzedaży pecetów

IDC ocenia spadki sprzedaży jeszcze bardziej pesymistycznie, na 11,5% (60,6 mln sztuk sprzedanych komputerów PC). Jest to najgorszy wynik w pierwszym kwartale od 2013 roku.

Jest to jednocześnie 17. kolejny kwartał, w którym rynek PC się kurczy. To rekordowo długi okres spadków sprzedaży w historii tego segmentu rynku. Wcześniej tylko w latach 2001-2002 odnotowano zmniejszenie popytu, ale dekoniunktura trwała wówczas tylko przez 5 kolejnych kwartałów.

Wyjątkowo słaby początek roku spowodował też, że analitycy IDC zrewidowali prezentowane zaledwie miesiąc wcześniej prognozy na 2016 rok i obecnie przewidują 5,4% spadek sprzedaży komputerów PC w skali globalnej.

Prezentowane wyniki nie są zaskoczeniem dla analityków z IDC, można przypomnieć, że we wcześniejszych prognozach przewidywali w “nagorszym scenariuszu” spadek o 11,2%, a więc tylko minimalnie mniejszy od zanotowanego.

Należy wyjaśnić skąd się biorą tak duże różnice między liczbami prezentowanymi przez IDC i Gartnera. Wynikają one z przyjęcia przez te firmy nieco innej metodologii. Gartner, inaczej niż IDC, do kategorii komputerów PC zalicza tablety z odłączanymi klawiaturami, których sprzedaż rośnie, ale nie w takim stopniu by miało to duży wpływ na wyniki sprzedaży w całym segmencie.

Rynek PC: wracamy do poziomu z 2007 roku

Sprzedaż komputerów PC w I kw. 2016, według firmy Gartner.

Kto przestał kupować komputery

Spadki dotyczą zarówno rynku konsumenckiego, jak i biznesowego, choć w tym pierwszym popyt zmniejszył się bardziej - o około 13%.

Według analityków, w przypadku użytkowników indywidualnych spadek sprzedaży wynika z wydłużenia czasu wykorzystywania sprzętu i spowolnienia jego wymiany na nowe modele, a jeśli chodzi o tzw. rynki rozwijające się to przyczynia się do tego również konkurencja PC ze smartfonami, których zakup jest obecnie dla większości użytkowników priorytetem.

Jak widać nie pomogły tu działania Microsoft, który zaoferował możliwość bezpłatnej aktualizacji do Windows 10. Zwiększyło to udziały tego systemu w rynku, ale nie przyniosło oczekiwanych zysków producentom komputerów. Trzeba jednak przyznać, że popularyzacja Windows 10 (Microsoft twierdzi, że liczba użytkowników sięgnęła już 270 mln) daje producentom PC nadzieję, że wśród użytkowników zwiększy się jednak zainteresowanie wymianą sprzętu na nowszy.

Na rynku biznesowym perspektywy odświeżania infrastruktury komputerów PC i wymiany sprzętu na nowy również są związane głównie z migracją do systemu Windows 10. Można oczekiwać, że na masową skalę procesy takie ruszą pod koniec 2016 roku, ale niektórzy analitycy są ostrożni i przewidują, że nastąpi to dopiero w 2017 roku. Wówczas powinno to przełożyć się na zwiększenie popytu na sprzęt PC.

Analitycy zarówno z IDC, jak i Gartnera sądzą, że migracja do Windows 10 istotnie osłabi tendencje spadkowe, gdy pilotowe programy wdrożeń zaczną przechodzić do systemów produkcyjnych. Ale jeśli, pod koniec 2016 roku, tak się nie stanie, to prezentowane obecnie prognozy znów trzeba będzie rewidować w dół.

Ranking producentów PC: na razie stabilna sytuacja

Według Gartnera, w światowym rankingu producentów PC, w pierwszym kwartale 2016 roku liderem było Lenovo sprzedając 12,484 mln komputerów (19,3-procentowy udział w rynku). Na drugim miejscu znalazło się HP (11,408 mln sztuk, 17,6%), a na trzecim Dell (9,145 mln). Kolejne pozycje zajęły Asus (5,365 mln) i Apple (4,611 mln sztuk komputerów).

Rynek PC: wracamy do poziomu z 2007 roku

5 największych producentów PC dynamika sprzedaży według IDC.

Smutna perspektywa dla producentów również na kolejne lata

W ubiegłym roku prognozy na pierwszy kwartał 2016 mówiły o sprzedaży 68,5 mln (IDC) i 71,7 mln (Gartner) komputerów PC. Rzeczywiste wyniki to według ocen tych firm odpowiednio 60,6 mln oraz 64,8 mln. Ale gorsze, że nie widać perspektywy zahamowania tego trendu nawet do 2020 roku, przewiduje Jay Chou, analityk z IDC.

Obecne prognozy IDC mówią, że spadki sprzedaży utrzymają się w 2017 roku, choć na mniejszym 1,1-procentowym poziomie i dopiero w 2018 można oczekiwać względnej stabilizacji w tym segmencie rynku. Ale nawet do 2020 roku spadki mogą się utrzymać, choć nie powinny przekraczać poziomu 0,5% rocznie, jak szacuje IDC.

Oznacza to, że w najlepszym przypadku, do 2020 roku sprzedaż PC utrzyma się na poziomie 250-260 mln sztuk rocznie. Dla porównania, w 2011 roku na światowym rynku sprzedano około 375 mln komputerów PC.

Wynika z tego, iż producenci komputerów i ich elementów muszą szukać sposobów dopasowania biznesu do zmieniajacego się otoczenia rynkowego. A problem ten dotyczy nie tylko firm wytwarzających komputery, procesory, dyski, pamięci lub wyświetlacze, ale również dystrybutorów, firm sprzedających sprzęt użytkownikom końcowym oraz świadczących usługi serwisowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200