Pierwszy dopuszczony do obrotu lek, produkowany przez drukarki 3D

Amerykańska agencja rządowa FDA (Food and Drug Administration) dopuściła do sprzedaży pierwszy lek wyprodukowany przy użyciu drukarki 3D. Jest to medykament noszący nazwę Spritam (znany na rynku jako Levetiracetam), stosowany u osób chorych na epilepsję.

Dzięki użyciu drukarki 3D firmie udało się obniżyć cenę leku, jak również nadać tabletkom postać ułatwiającą ich połykanie. Aprecia Pharmaceuticals (producent leku) zapowiada, że wprowadzi wkrótce do oferty kolejne trzy medykamenty, które będą produkowane również przy użyciu drukarek 3D. Firma informuje, że do produkcji tabletek używa ogólnie dostępnych drukarek 3D, które zostały zmodyfikowane w taki sposób, aby spełniały wymagania stawiane przez FDA.

Pierwszy dopuszczony do obrotu lek, produkowany przez drukarki 3D

Aprecia Pharmaceuticals nadała opracowanej przez siebie technologii nazwę ZipDose. Chodzi tu głównie o sposób budowania tabletki, polegający na nakładaniu na siebie kolejnych, wchodzących w jej skład warstw. Powstaje w ten sposób porowata tabletka, którą można w ciągu kilku sekund rozpuścić w wodzie.

Pierwsze próby produkowania tabletek przy użyciu drukarek 3D podjął instytut MIT dziesięć lat temu. Opracowaną przez MIT technologię kupiła wtedy firma Therics (przejęta później przez Integra LifeSciences Holdings Corp.), która nie zdecydowała się jednak nigdy na wprowadzenie do oferty leku produkowanego przy jej użyciu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200